A sürgősségi orvosok mellett háziorvosok is ügyeleteznek a megyei kórházban
Fotó: Sándor Csilla
Országszerte súlyos hiány van sürgősségi szakorvosokból, ez alól pedig Hargita megyei kórházak sem képeznek kivételt: megyei viszonylatban csak a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórházakban dolgoznak sürgősségi orvosok, igaz ott is jóval kevesebben a szükségesnél.
2018. május 06., 14:572018. május 06., 14:57
2018. április 25., 13:382018. április 25., 13:38
A hiány megléte többrétű: egyrészt az egyik legnehezebb orvosi szakma, másrészt a sürgősségi orvos mint önálló szakág viszonylag új szakterület Romániában, alig két évtizedes múlttal.
Országszerte hiányszakmának számít a sürgősségi szakorvosi ág, jelenleg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban is tulajdonképpen
mivel huszonegy sürgősségi orvosnak tudna állást biztosítani az intézmény. Nincs ez másképp Hargita megye más kórházaiban sem: a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban is csak három sürgősségi szakorvos teljesít szolgálatot, a gyergyószentmiklósi- és a maroshévízi kórházakban viszont egyáltalán nincs ilyen kompetenciával bíró szakember, holott lenne helyük – tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől.
– mutatott rá Tar Gyöngyi.
Tar Gyöngyi szerint két fő oka van annak, hogy a sürgősségi szakorvos hiányszakma országszerte: egyrészt, mert ez egy nagyon nehéz orvosi szakma, állandó stressz és nyomás alatt is helyt kell állni, másrészt pedig Romániában ez egy viszonylag új szakterület, mindössze alig két évtizedes múltra tekint vissza.
Tulajdonképpen az ilyen jellegű képzőközpontok az elmúlt esztendők alatt fokozatosan épültek ki országszerte, így eddig kevés szakember került ki azokból – mondta Tar Gyöngyi. Hozzátette, amíg nem képeztek ki sürgősségi orvosokat, mindegyik kórházban ügyeletek révén történt a sürgősségi esetek ellátása.
– vetített előre Tar Gyöngyi.
Dr. Kacsó Jolán, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának főorvosa, jelenleg ideiglenesen kinevezett orvosigazgató is azt emelte ki, hogy országszerte problémát jelent a sürgősségi osztályok orvosokkal való „feltöltése".
„Ez egy nagyon nehéz szakma.
Emellett pedig legtöbbször pillanatok alatt kell döntést hoznia, hiszen sokszor másodpercek döntenek, hogy valaki életben marad vagy sem” – magyarázta Kacsó Jolán.
Aláhúzta, azért is népszerűtlen ez a szakág, mivel mondhatni, itt nincs szabadidő, nagyobb balesetek, tömegkatasztrófák esetén bármikor behívhatják őket. Az sem utolsó szempont a szakemberhiány meglétében – folytatta –, hogy külföldön a sürgősségi orvosokat fizetik meg a leginkább, ezért sok fiatal orvos a nyugati megélhetést választja a rezidensképzés elvégzése után. Kacsó Jolán azt is kifejtette, a csíkszeredai kórházban a sürgősségi orvosok mellett megfelelő szakvizsgával és tapasztalattal rendelkező háziorvosok is ügyeleteznek, összesen hárman. „Nekik bedolgozó szerződésük van a kórházzal, s kimondottan ügyeleteket végeznek” – zárta.
Sürgősségi orvostan
Ez a viszonylag fiatal orvostudományi szakág az aneszteziológia, az intenzív terápia és a sebészet szoros összekapcsolódásából született – e szakterületek ismeretanyagát öleli fel speciális szempontból. A sürgősségi ellátás a balesetektől a természeti katasztrófák helyszínén történő betegellátáson át a mentőbe, illetve az intenzív osztályra bekerülő beteg első ellátásig magában foglalja az intenzív kezelés teljes palettáját, vagyis az eszméletlen és/vagy magatehetetlen, szenvedő beteg életfunkcióinak megőrzését, az életveszély elhárítását a beteg stabilizálásával és a fájdalom csillapítását, lehetőleg megszüntetését. (Forrás: medicina.hu)
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Kis sportcipők keverednek a nagy székely csizmákkal tíz napon keresztül számos székelyföldi településen: Csíkszeredából „szomszédolni” indult Hargita Székely Néptáncszínház.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
Székelyföld-szerte fagyott keddre virradóan, sőt Hargita megyében még köd is nehezítette a közúti forgalmat kedden reggel.
Eltörlik a várost megillető adókhoz és illetékekhez kapcsolódó tartozékokat – emelések, kamatok, büntetések – azoknak a kovásznai adófizetőknek, akik ezt november 25-ig kérik – osztotta meg Facebook oldalán Gyerő József, a város polgármestere.
Nemrég a hírleves feliratkozóink e-mail-ben egy olyan kérdőívet kaptak, ahol a videófogyasztási szokásokat kutattuk. Ezúton is köszönjük annak az összesen közel 1000 válaszadónak, akik időt szakítottak ránk, és kitöltötték a kérdőívet!
szóljon hozzá!