Milyen egyszerű dolgok kellenek a játékhoz: szalma, társak
Fotó: Antal Árpád/Facebook
A csodálatos őszi – gyakorlatilag nyári – idő az utóbbi időben minden rendezvényt sikeressé tett Sepsiszentgyörgyön, és e sorba illeszkedik az e hétvégi Őszi Vásár is. A programba beiktatták a Nektária székelyföldi mézversenyt és a vásári programot gazdagító gombanapot is.
2023. október 01., 13:522023. október 01., 13:52
Az őszi vásár pénteken rajtolt el: a sepsiszentgyörgyi főtéren és a parkban összesen 127 standon árulnak vasárnap estig a kézművesek és termelők. Nemcsak kenyeret, befőtteket, szörpöket, zakuszkát, sajtféléket, hanem levendulás termékeket, könyveket, virágokat és pozsgásokat, korongon készült, illetve egyedi kerámiákat, varrott, szőtt, bőrből hasított, fonott, fűzött hasznos és szép tárgyakat is be lehet szerezni, akár már a karácsonyra is gondolva. A kínálat színes – és örvendetesen kevés,
A Székely Gazdaszervezetek Szövetsége szervezésében és kezdeményezésére a vándorrendezvényként hagyománnyá tett Nektária mézversenynek idén Háromszék, a Kovászna Megyei Méhészegyesület és a megyei tanács a vendéglátója.
A szombatra időzített szakmai fórum, amelyen a székelyföldi méhészeti kihívásokról, sikeres uniós projektekről és egyéb aktuális kérdésekről tanácskoztak, majd a mézvásár, a mézlovagok avatása és a díjkiosztó egésznapos programot jelentett a méhészeknek, szervezőknek.
Jancsi idén kalapot kapott, viszont megemelni még nem tudja – így is szívesen fogadja a vásárba érkezőket
Fotó: Antal Árpád/Facebook
A rendezvény fő meghívottja dr. Nagy István magyarországi agrárminiszter volt, aki az aranykalászos méhészgazda címet is birtokolja; de képviseltették magukat a hazai és anyaországi mézlovagrendek is.
Pontosan délben a főtéri kőszínpadon került sor a 2. Nektária ünnepélyes megnyitójára. Könczei Csaba képviselő elismerte, a jelenlegi munka és értékesítési feltétel között a méhészethez megszállottság kell, a kormány,
Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök elmondta, a szervező önkormányzatok célja, hogy a méhészet megbecsült és biztos megélhetést nyújtó hivatás legyen. I. Rákóczi György fejedelem főméhésze által írt könyvecskéből, a méhek kívánatos tulajdonságairól írt sorokat idézve kívánta a méhészeknek: legyenek „erősek, kemények, győzedelmeskedők, kereskedők, serények, szorgalmatosak, szaporodók, jókedvűek, gyűjtők, vígak, tiszták, takarékosak”.
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Nagy István agrárminiszter rendkívül szenvedélyes és meggyőző módon ecsetelte a méz és mézkészítmények hasznát, gyógyító tulajdonságait. „Édesítsék életüket és ezzel tegyenek a teremtett világ megőrzéséért, minőségéért is” – emelte ki.
A méhésztársadalom és a méhészeti termékek érdekeinek képviseletével, népszerűsítésével megbízott 2023-as mézkirálynő, Borszéki Viktória is arra biztatta a közönséget:
majd Pál Lászlót és Bogyó Zsoltot háromszéki mézlovaggá ütötte. A megnyitó ünnepség végeztével a mézlovagrendek díszes talárokba öltözött képviselői végigsétáltak a vásári sétányokon és mézet osztogattak a járókelőknek.
A mézlovagrendek képviselőit és minden méhészt megáldott Bucsi Zsolt református lelkész
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Délután a Park vendéglőben folytatódott a rendezvény a díjkiosztó ünnepséggel. Idén 132 nevező 260 mintáját kóstolták, elemezték ki a szervezők, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának élelmiszeripari tanszékén végezték el száz minta laborelemzését. A szervezés, elbírálás dilemmáiról és műhelytitkairól is szó esett, de végül sor került a legfontosabbra is:
A Champion díjak is gazdára találtak a legjobb minőségű repce-, hárs-, akác- , vegyes-, havasi és napraforgóméz, illetve mézkülönlegesség termelői között.
Az év legkiválóbb méze címet a sepsiszentgyörgyi Kovács József havasi méze nyerte el,
második díjas lett a HA-NIM Bee Life akácméze,
harmadik helyezett a gyergyószentmiklósi Ferencz-Kova Dénes vegyesméze.
Huszadjára is megszervezte a László Kálmán Gombászegyesület a Gombanapot, amely hagyományosan reggeli gombásztúrával kezdődött. A busz, mely Sugásfürdőre szállította a reményteljes gombaszedőket, teljesen megtelt, még autóval is követték a lemaradók.
Ilyenkor nemcsak az ehető gombákat szedik a túrázók, hanem az összes fajtát, ebből kerekedik majd ki a szintén hagyományos gombakiállítás.
Dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere, maga is aranykalászos méhész
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
A nap tudásgyarapító előadását Farkas János egyesületi tag tartotta, aki a városi gombákról beszélt. Ki hinné, hogy több mint száz fajta megtalálható a városi parkokban, zöldövezetekben, vagy azt, hogy a betonból és aszfaltból is utat tör magának a városi csiperke? A városi szennyezett környezetben azonban indokolt az óvatosság még az ehető gombák esetében is. Viszont Zsigmond Győzőtől, a László Kálmán Gombászegyesület elnökétől megtudtuk, hogy Sepsiszentgyörgyön a szennyezettségre érzékenyen reagáló gombák is jelen vannak – mindez azt jelenti, hogy a városi környezetünk elég tiszta.
Ennyi minőségi mézet küldtek be a benevezők
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Az egyesületi elnök előadást tartott a városi népi gombászatról, gombás érdekességekről: gomba alakú épületekről, természeti képződményekről, kábító hatású gombákról. A gyermekeknek eközben a Székely Nemzeti Múzeum munkatársai, Vinczeffy Orsolya és Csáki Bartha Zonga múzeumpedagógusok tartottak különböző foglalkozásokat, amelyek középpontjában természetesen szinté a nap főszereplője volt. És hogy e nap még tartalmasabb legyen, a Park vendéglő jóvoltából gombás ételeket is kóstolhattak a jelenlevők: csiperke, laska és rókagombából készült tejfölös és pikáns, paprikás tokányt, illetve rántott gombát.
Nagy István miniszter is a kitüntetettek között volt
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Ha mindez nem lett volna elég, a szombat ráadásul a magyar népmese napja is volt, így az őszi vásárban ennek is hangsúlyos szerep jutott, hiszen Szabó Enikő és Csavar-Mátis Katalin mesemondók „édes-mézes” mesékben sűrítették össze a nap lényegét. Az alkotó-fejlesztő élőszavas mesemondás mellett a szabad játéknak is nagy szerep jutott, egy rendkívül egyszerű hozzávalóval: a szalmával.
Fotó: Tamás Sándor/Facebook
Sárga gévagomba a városban
Fotó: Zsigmond Győző
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!