A megszokottnál majdnem öt héttel később kezdődik idén az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nem volt elegendő az először bejelentett halasztás, a tervezetthez képest újabb három héttel tovább tolta az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylésének a kezdetét. A kérelmek benyújtási időszaka azonban nem rövidül, és a támogatások kifizetése sem fog megcsúszni.
2024. március 12., 18:282024. március 12., 18:28
Március elsején kellett volna elkezdődjön az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, de a határidő előtt néhány nappal elhalasztotta a kezdést az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), az akkor kiadott közlemény szerint két héttel.
Március elsején kellett volna elkezdődjön, ám az utolsó pillanatban elhalasztotta az APIA az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszakának kezdetét.
Azonban a hónap közepén sem fog elkezdődni a támogatásigénylés, ugyanis amint azt Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetőjétől megtudtuk,
Április 4-től fogadják a támogatási kérelmeket, és a kezdés elhalasztásának megfelelően tolódik az igénylési időszak vége is, így június 7-ig nyújthatják be kérelmeiket a gazdák az ügynökséghez – mondta el a megyei intézmény vezetője. Arról, hogy egyéb, a gazdákat érintő módosítás lesz-e a programban, egyelőre nem tudott nyilatkozni, ugyanis nem kaptak még ilyen jellegű tájékoztatást az intézmény bukaresti központjától.
Az első halasztásról szóló APIA-tájékoztatás szerint a 2021/2115-ös számú EU-s törvény módosítása miatt kellett tolni a támogatásigénylés kezdetét, ugyanakkor várták az Európai Bizottságtól a helyes mezőgazdasági gyakorlat (Good Agricultural and Environmental Conditions – GAEC) két előírásának a feltételrendszerére vonatkozó mentességeket is. Ezt követően a vonatkozó romániai jogszabályokat is az európai törvényeknek megfelelően hagyják jóvá – adta hírül akkor az APIA. Ez a két előírás a GAEC 7 és a GAEC 8, azaz a szántóföldi vetésforgóra, a tájelemek minimális arányára és megtartására, a madarak fészkelési és fiókanevelési periódusában a sövények és fák kivágásának tiltására vonatkozó szabályozás.
A friss hírek szerint
azaz nem kötelezi a szántóföldek egy részének (4%) a parlagon hagyását, hanem lehetővé teszi azt, hogy megműveletlenül hagyják azt a gazdák vagy beültessék nitrogénmegkötő, illetve másodvetésre alkalmas növényekkel, növényvédő szerek használata nélkül.
A GAEC 7-ben a vetésforgóra vonatkozó előírások esetében a mezőgazdasági minisztérium tervez módosítást: a megjelent rendelettervezet értelmében lehetővé tennék, hogy egy növényfaj termeszthető legyen ugyanazon a szántóterületen, de ez a terület ne haladja meg az adott gazdaság összes szántóterületének az 50 százalékát.
Ezekről az intézkedésekről, illetve intézkedéstervezetekről még semmilyen tájékoztatást nem kapott a megyei APIA-kirendeltség, ő maga is csak a sajtóban olvasott ezekről, így még nem tud nyilatkozni az esetleges változásokról – mondta Haschi András. Az biztos, hogy
– vélekedett.
Az APIA Hargita megyei kirendeltségén idén is mintegy 25 ezer támogatásigénylőre számítanak, és becslésük szerint a kérelmezők nagyjából 180 ezer hektár földterületre kérnek majd támogatásokat. Haschi András kérdésünkre ugyanakkor azt is közölte, hogy a támogatások kifizetését nem fogja érinteni az igénylési időszak kezdetének az elhalasztása, azaz ősszel a szokásos időben kezdődik majd el a juttatások folyósítása a gazdáknak.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
Egy hét alatt több mint 2600 akut felső légúti fertőzéses esetet jegyeztek fel Kovászna megyében, csaknem 900 alkalommal gyerekek körében. Ezzel egy időben a tüdőgyulladások száma is növekedett.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!