A megszokottnál majdnem öt héttel később kezdődik idén az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nem volt elegendő az először bejelentett halasztás, a tervezetthez képest újabb három héttel tovább tolta az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylésének a kezdetét. A kérelmek benyújtási időszaka azonban nem rövidül, és a támogatások kifizetése sem fog megcsúszni.
2024. március 12., 18:282024. március 12., 18:28
Március elsején kellett volna elkezdődjön az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, de a határidő előtt néhány nappal elhalasztotta a kezdést az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), az akkor kiadott közlemény szerint két héttel.
Március elsején kellett volna elkezdődjön, ám az utolsó pillanatban elhalasztotta az APIA az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszakának kezdetét.
Azonban a hónap közepén sem fog elkezdődni a támogatásigénylés, ugyanis amint azt Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetőjétől megtudtuk,
Április 4-től fogadják a támogatási kérelmeket, és a kezdés elhalasztásának megfelelően tolódik az igénylési időszak vége is, így június 7-ig nyújthatják be kérelmeiket a gazdák az ügynökséghez – mondta el a megyei intézmény vezetője. Arról, hogy egyéb, a gazdákat érintő módosítás lesz-e a programban, egyelőre nem tudott nyilatkozni, ugyanis nem kaptak még ilyen jellegű tájékoztatást az intézmény bukaresti központjától.
Az első halasztásról szóló APIA-tájékoztatás szerint a 2021/2115-ös számú EU-s törvény módosítása miatt kellett tolni a támogatásigénylés kezdetét, ugyanakkor várták az Európai Bizottságtól a helyes mezőgazdasági gyakorlat (Good Agricultural and Environmental Conditions – GAEC) két előírásának a feltételrendszerére vonatkozó mentességeket is. Ezt követően a vonatkozó romániai jogszabályokat is az európai törvényeknek megfelelően hagyják jóvá – adta hírül akkor az APIA. Ez a két előírás a GAEC 7 és a GAEC 8, azaz a szántóföldi vetésforgóra, a tájelemek minimális arányára és megtartására, a madarak fészkelési és fiókanevelési periódusában a sövények és fák kivágásának tiltására vonatkozó szabályozás.
A friss hírek szerint
azaz nem kötelezi a szántóföldek egy részének (4%) a parlagon hagyását, hanem lehetővé teszi azt, hogy megműveletlenül hagyják azt a gazdák vagy beültessék nitrogénmegkötő, illetve másodvetésre alkalmas növényekkel, növényvédő szerek használata nélkül.
A GAEC 7-ben a vetésforgóra vonatkozó előírások esetében a mezőgazdasági minisztérium tervez módosítást: a megjelent rendelettervezet értelmében lehetővé tennék, hogy egy növényfaj termeszthető legyen ugyanazon a szántóterületen, de ez a terület ne haladja meg az adott gazdaság összes szántóterületének az 50 százalékát.
Ezekről az intézkedésekről, illetve intézkedéstervezetekről még semmilyen tájékoztatást nem kapott a megyei APIA-kirendeltség, ő maga is csak a sajtóban olvasott ezekről, így még nem tud nyilatkozni az esetleges változásokról – mondta Haschi András. Az biztos, hogy
– vélekedett.
Az APIA Hargita megyei kirendeltségén idén is mintegy 25 ezer támogatásigénylőre számítanak, és becslésük szerint a kérelmezők nagyjából 180 ezer hektár földterületre kérnek majd támogatásokat. Haschi András kérdésünkre ugyanakkor azt is közölte, hogy a támogatások kifizetését nem fogja érinteni az igénylési időszak kezdetének az elhalasztása, azaz ősszel a szokásos időben kezdődik majd el a juttatások folyósítása a gazdáknak.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!