A megszokottnál majdnem öt héttel később kezdődik idén az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Nem volt elegendő az először bejelentett halasztás, a tervezetthez képest újabb három héttel tovább tolta az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylésének a kezdetét. A kérelmek benyújtási időszaka azonban nem rövidül, és a támogatások kifizetése sem fog megcsúszni.
2024. március 12., 18:282024. március 12., 18:28
Március elsején kellett volna elkezdődjön az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, de a határidő előtt néhány nappal elhalasztotta a kezdést az Országos Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), az akkor kiadott közlemény szerint két héttel.
Március elsején kellett volna elkezdődjön, ám az utolsó pillanatban elhalasztotta az APIA az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszakának kezdetét.
Azonban a hónap közepén sem fog elkezdődni a támogatásigénylés, ugyanis amint azt Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetőjétől megtudtuk,
Április 4-től fogadják a támogatási kérelmeket, és a kezdés elhalasztásának megfelelően tolódik az igénylési időszak vége is, így június 7-ig nyújthatják be kérelmeiket a gazdák az ügynökséghez – mondta el a megyei intézmény vezetője. Arról, hogy egyéb, a gazdákat érintő módosítás lesz-e a programban, egyelőre nem tudott nyilatkozni, ugyanis nem kaptak még ilyen jellegű tájékoztatást az intézmény bukaresti központjától.
Az első halasztásról szóló APIA-tájékoztatás szerint a 2021/2115-ös számú EU-s törvény módosítása miatt kellett tolni a támogatásigénylés kezdetét, ugyanakkor várták az Európai Bizottságtól a helyes mezőgazdasági gyakorlat (Good Agricultural and Environmental Conditions – GAEC) két előírásának a feltételrendszerére vonatkozó mentességeket is. Ezt követően a vonatkozó romániai jogszabályokat is az európai törvényeknek megfelelően hagyják jóvá – adta hírül akkor az APIA. Ez a két előírás a GAEC 7 és a GAEC 8, azaz a szántóföldi vetésforgóra, a tájelemek minimális arányára és megtartására, a madarak fészkelési és fiókanevelési periódusában a sövények és fák kivágásának tiltására vonatkozó szabályozás.
A friss hírek szerint
azaz nem kötelezi a szántóföldek egy részének (4%) a parlagon hagyását, hanem lehetővé teszi azt, hogy megműveletlenül hagyják azt a gazdák vagy beültessék nitrogénmegkötő, illetve másodvetésre alkalmas növényekkel, növényvédő szerek használata nélkül.
A GAEC 7-ben a vetésforgóra vonatkozó előírások esetében a mezőgazdasági minisztérium tervez módosítást: a megjelent rendelettervezet értelmében lehetővé tennék, hogy egy növényfaj termeszthető legyen ugyanazon a szántóterületen, de ez a terület ne haladja meg az adott gazdaság összes szántóterületének az 50 százalékát.
Ezekről az intézkedésekről, illetve intézkedéstervezetekről még semmilyen tájékoztatást nem kapott a megyei APIA-kirendeltség, ő maga is csak a sajtóban olvasott ezekről, így még nem tud nyilatkozni az esetleges változásokról – mondta Haschi András. Az biztos, hogy
– vélekedett.
Az APIA Hargita megyei kirendeltségén idén is mintegy 25 ezer támogatásigénylőre számítanak, és becslésük szerint a kérelmezők nagyjából 180 ezer hektár földterületre kérnek majd támogatásokat. Haschi András kérdésünkre ugyanakkor azt is közölte, hogy a támogatások kifizetését nem fogja érinteni az igénylési időszak kezdetének az elhalasztása, azaz ősszel a szokásos időben kezdődik majd el a juttatások folyósítása a gazdáknak.
Parkolóhelyeket bocsátanak árverésre Kézdivásáhely lakóövezeteiben, a jelentkezési iratcsomót március 18-ig lehet leadni a polgármesteri hivatalnál – értesít a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Elkezdik a székelyudvarhelyi Tó utca modernizálási munkálatait március utolsó hetében – olvasható a polgármesteri hivatal a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben.
Elapadt a sepsiszentgyörgyi Honvéd-kút és Csaba-forrás vize, a többi forrás hozama pedig csökkent – tudtuk meg a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóságnál. Az legalább jó hír, hogy nincs gond a források vizének minőségével.
Céllövészeti kupát rendezett a csíkszeredai sajtó képviselőinek Hargita Megye Rendőr-főkapitánysága csütörtökön a szépvízi lőtéren. Az újságírók éles töltényekkel próbálhatták ki magukat a lövészetben.
Március 29-én részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról, illetve Románia északnyugati területéről: a különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja majd ki.
Jövő héten véglegesítik az üdülési utalványok odaítélésének új szabályait – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan gazdasági miniszter.
Négyezer lejig terjedő bírságot kaphatnak azok a kórházak, amelyek nem biztosítják a feltételeket a lakosság által el nem használt vagy lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételére. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadta el a kormány.
Húsz házkutatást tartottak a Maros megyei rendőrök csütörtök reggel illegális fakitermeléssel és falopással gyanúsított személyeknél, ennek nyomán tizenhat személyt kísértek be a rendőrségre.
Nem lehet meglepő, hogy a kanyarós esetek legnagyobb részét Romániában jegyzik. Egyes szülők tudatosan döntenek a gyermekkori védőoltások elutasítása mellett, mások hanyagságból vagy hátrányos helyzetük miatt nem adatják be gyerekeiknek az oltásokat.
A Tőzsdejáték középiskolásoknak verseny döntőjében, Budapesten a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium csapata a II. helyen végzett.
szóljon hozzá!