Hirdetés
Hirdetés

Mezőgazdasági támogatások: a két ünnep között is utalják az összegeket

A Hargita megyei gazdák több mint 95 százalékának a bankszámlájára már megérkeztek az egységes mezőgazdasági támogatások •  Fotó: Veres Nándor

A Hargita megyei gazdák több mint 95 százalékának a bankszámlájára már megérkeztek az egységes mezőgazdasági támogatások

Fotó: Veres Nándor

A Hargita megyei gazdák jó részének már a számláján van az idei támogatások második és egyben utolsó részlete is. Egyes juttatások utalása ugyan kissé elhúzódik, de a jogosultak többsége így is megkapja a napokban a mezőgazdasági támogatásokat.

Széchely István

2024. december 27., 08:022024. december 27., 08:02

Hargita megyében idén mintegy 80 millió eurót várnak különféle egységes mezőgazdasági támogatások formájában a gazdák, és a jogosultak többségének a bankszámlájára meg is érkezett már a juttatások második és egyben utolsó részlete.

A gazdák több mint 95 százalékos arányban már megkapták a nekik járó egységes mezőgazdasági támogatásokat Hargita megyében

– közölte érdeklődésünkre Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.

Hirdetés

Az elmúlt időszakban szombaton és vasárnap is dolgoztak, illetve a két ünnep közötti napok egy részében is dolgoznak,

megpróbálják még az év vége előtt kifizetni a hátramaradt gazdák többségét

– fűzte hozzá az ügynökség megyei igazgatója.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Voltak kisebb késedelmek a folyósításokkal, ugyanis az agrár-környezetgazdálkodási támogatások utalását idén nem közvetlenül az APIA végzi, hanem a vidékfejlesztési ügynökségen (AFIR) keresztül zajlik a kifizetés.

„Tehát ha mi kiszámoljuk az összeget, amit egy gazdának kapnia kell, feltesszük a kifizetési listára és kiállítjuk a határozatot, a mi hatáskörünkbe tartozó összeget egy-két napon belül átutaljuk a gazdának.

Idézet
A másik részét – a hegyvidéki, az agrár-környezetgazdálkodási, az ökogazdálkodási támogatás – viszont az AFIR fizeti ki a gazdának, és ott kicsit nagyobb csúszások vannak a kifizetéseknél. De megkapják azokat is, minden gazda megkapja a pénzét”

– magyarázta a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség megyei vezetője. Mivel a több napba telik, amíg a pénz az APIA-tól átkerül a kincstárba, majd onnan az adott kereskedelmi bankba, ahol a gazdának számlája van,

nem tudja garantálni azt, hogy minden egyes gazda megkapja a pénz a két ünnep között, de a jogosultak jelentős hányada, azaz a fennmaradó 5 százaléknak a jelentős része igen

– mondta az intézmény vezetője.

Galéria

Hargita megyében idén 24 508 gazda összesen 180 145 hektár területre igényelt támogatásokat.

A gazdák ebben az évben is már előlegként megkapták a támogatási összegek nagy részét: az alaptámogatások 70 százalékát, az agrár-környezetgazdálkodási juttatásoknak pedig a 85 százalékát utalták számukra november végéig. A fennmaradó összegek folyósítása e hónap elején kezdődött el.

Idén egyébként elérte az egymilliárd eurót az az összeg, amit támogatásként megkaptak a Hargita megyei gazdák a területalapú támogatások folyósításának megkezdése óta eltelt tizenhét év alatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja

Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?

Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?
2026. május 13., szerda

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek

Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek
2026. május 13., szerda

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat

A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat
2026. május 13., szerda

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben

Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben
2026. május 13., szerda

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot

Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság

A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság
2026. május 13., szerda

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt

Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt
2026. május 13., szerda

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk

A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk
Hirdetés