Hirdetés
Hirdetés

Elérte az egymilliárd eurót a Hargita megyei mezőgazdasági támogatások összértéke

A támogatáselőlegek folyósításával elérte az egymilliárd eurós összeget a Hargita megyébe mezőgazdasági támogatásként befolyt összegek értéke tizenhét év alatt •  Fotó: Pinti Attila

A támogatáselőlegek folyósításával elérte az egymilliárd eurós összeget a Hargita megyébe mezőgazdasági támogatásként befolyt összegek értéke tizenhét év alatt

Fotó: Pinti Attila

A területalapú támogatások folyósításának megkezdése óta összesen egymilliárd euró támogatást kaptak a gazdák Hargita megyében. A héten megkapják az idei mezőgazdasági támogatások előlegeit, majd hétfőn elkezdődik az elszámolások folyósítása.

Széchely István

2024. november 27., 19:352024. november 27., 19:35

Befejezték kedden a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársai az idei egységes mezőgazdasági támogatások előlegei kifizetésének az előkészítését, így a héten megérkeznek az összegek a gazdák számláira. A folyamat október 16-a óta zajlik, azóta napról napra egyre több gazda kerül fel a kifizetési listára.

Hargita megyében idén 24 508 gazda folyamodott támogatásért a megyei APIA-hoz, és összesen 180 145 hektár területre igényeltek támogatásokat.

A gazdák többsége megkapta, illetve a napokban megkapja a támogatáselőlegeket, kevesen vannak, akik nem kerültek még sorra

– tájékoztatott Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója.

Karácsonyig várhatóan minden jogosult megkapja a teljes összeget

Hétfőn, azaz december 2-án elkezdődik az elszámolások kifizetése a gazdáknak, tehát elkezdik utalni számukra az előleg és a teljes támogatási összeg közti különbözetet is – tudtuk meg Haschi Andrástól. Azoknak, akik addig nem kapják meg az előleget, egyben utalják a teljes támogatási összeget. „Elkezdjük tehát a végleges összegek kifizetést. Számításaink szerint karácsonyig minden Hargita megyei gazda, de nem csak ők, hanem minden erdélyi, romániai gazda meg fogja kapni a támogatást” – fogalmazott Haschi András.

Az idei támogatások összértéke mintegy 80 millió euró, és ebből több mint 50 milliót tesz ki az előlegek összege. A gazdák ugyanis

már előlegként megkapták, megkapják a támogatások értékének a nagy részét:

az alaptámogatások 70 százalékát, az agrár-környezetgazdálkodási juttatásoknak pedig a 85 százalékát.

Hirdetés

Az előlegek kifizetésének az előkészítési folyamatában nem voltak problémák Hargita megyében, akadálytalanul zajlott a munka – válaszolta kérdésünkre a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője. „Nagyon jól együttműködünk a gazdákkal, példás partnerség ez,

Idézet
hozzák időben a szükséges papírokat, ennek is köszönhető az, hogy sikerült ilyen sok előleg kifizetését előkészíteni,

mert amikor hívtuk, akkor jöttek” – mondta elégedettséggel az igazgató.

Tizenhét év alatt 1 milliárd euró folyt be támogatásként Hargita megyébe

Az előlegek kiutalásával elérte az egymilliárd eurót az az összeg, amit a Hargita megyei gazdák egységes mezőgazdasági támogatásokként megkaptak a területalapú támogatás bevezetése óta – tudtuk meg Haschi Andrástól.

„Bátran ki merem jelenteni azt, hogy Hargita megyébe eddig támogatásból bejött egymilliárd euró. Ez egy hatalmas nagy összeg” – fogalmazott a megyei APIA igazgatója. A részleteket illetően elmondta, 2007 óta igényelhetik a gazdák a területalapú támogatást, és az Európai Unió 2007–2013-as, valamint a 2014-–2020-as időszakot felölelő két pályázati ciklusában kiutaltak a Hargita megyei gazdáknak 749 millió eurót támogatásként.

A meghosszabbított időszakban, azaz 2021-ben és 2022-ben, valamint tavaly, az új ciklus első évében – tehát az elmúlt három esztendőben – további 200 millió eurót kaptak a gazdák, így a tizenhét év alatt összesen 949 millió eurót, ami most, a támogatáselőlegek folyósításával elérte az egymilliárd eurós összeget.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 27., péntek

Már nyáron elkezdődhet a parajdi árvízvédelmi rendszer kiépítése

Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.

Már nyáron elkezdődhet a parajdi árvízvédelmi rendszer kiépítése
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Egészségügyi miniszter: Románia 30 évet veszített a szűrés és a megelőzés területén

A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.

Egészségügyi miniszter: Románia 30 évet veszített a szűrés és a megelőzés területén
2026. február 27., péntek

Kifejlett nőstény medve támadt egy férfira Patakfalván

Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.

Kifejlett nőstény medve támadt egy férfira Patakfalván
2026. február 27., péntek

Európa Gasztronómiai Régiója: Borbás Marcsit Hargita megye tiszteletbeli nagykövetének kérték fel

Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.

Európa Gasztronómiai Régiója: Borbás Marcsit Hargita megye tiszteletbeli nagykövetének kérték fel
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Átalakul a gyergyószentmiklósi lakótelep – de addig is le kell bontani több mint száz garázst

Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.

Átalakul a gyergyószentmiklósi lakótelep – de addig is le kell bontani több mint száz garázst
2026. február 27., péntek

A törvény hatályba lépésétől kell alkalmazni a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó egyes előírásokat

A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.

A törvény hatályba lépésétől kell alkalmazni a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó egyes előírásokat
2026. február 27., péntek

Másfél millió euróból újul meg a csittszentiványi iskola és környéke

„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.

Másfél millió euróból újul meg a csittszentiványi iskola és környéke
Hirdetés
2026. február 27., péntek

Újabb adókedvezményeket kapnak a fogyatékkal élők és a régi házak tulajdonosai

A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.

Újabb adókedvezményeket kapnak a fogyatékkal élők és a régi házak tulajdonosai
2026. február 27., péntek

Az Affidea-csoport része lett a csíkszeredai Multimed klinika

Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.

Az Affidea-csoport része lett a csíkszeredai Multimed klinika
2026. február 27., péntek

Műemlék volt – most már csak emlék: összeomlott az újlaki fatemplom

Összeomlott az 1784-ben épült, Szent György és Szent Miklós tiszteletére felszentelt ortodox fatemplom a Hargita megyei Székelyandrásfalva községhez tartozó Újlakon. Ezzel nem csupán egy épület dőlt össze, hanem egy műemlék is odaveszett.

Műemlék volt – most már csak emlék: összeomlott az újlaki fatemplom
Hirdetés