Fotó: Iochom Zsolt
A hétvégén tartotta a Romániai Magyar Népművészeti Szövetség Merre tart az erdélyi népművészet? című országos konferenciáját Csíkszeredában.
2011. október 10., 15:392011. október 10., 15:39
2011. október 10., 15:562011. október 10., 15:56
A konferenciára Kalotaszegről és Barcaságból is érkeztek résztvevők
A szakmai fórumra a Nagy István Művészeti Líceum aulájában került sor, ahol a bevezető előadást Farkas Irén, a Csíki Székely Múzeum néprajzkutatója tartotta, az erdélyi népművészet néhány jellemzőjét emelve ki. Szatmári Ferenc, a Romániai Magyar Népművészeti Szövetség elnöke megkeresésünkre elmondta: a Nemzeti Kulturális Alap Népművészeti Kollégiuma támogatásával a mostanin kívül még két másik konferenciára kerül sor: 2012. január 25-én a székely kapukról és kopjafákról, mint az erdélyi népművészet legjellegzetesebb alkotásairól értekeznek Csíkszeredában, majd március 23-án Székelyudvarhelyen Viseletkonferenciát tartanak. „Az oktatási intézmények programja és színvonala mellett nem árt egy kis plusz, ezért civil szervezetünk ezeket konferenciákkal, táborokkal és kiállításokkal egészíti ki. A konferencián szakelméleti kérdéseket jártunk körbe a teljesség igénye nélkül, ami egy hosszabb folyamatnak a része. Közösségi művészetet védünk, így minden, ami ehhez tartozik a közösség kincse. Nem csupán egy mesterségbeli tudásról van szó, művészetről beszélhetünk, viszont ennek a jellemzői az iparművészettől eltérően nem egyénieskedők kell legyen, hanem közösségiek” – véli Szatmári Ferenc.
Ezt követően Halász Péter, a Magyar Művelődési Intézet nyugalmazott főtanácsosa és Szatmári Ferenc közös előadásában az erdélyi népművészetben megfigyelhető jelenkori törekvéseket vázolta. Halász Péter a csángók nagy kutatója, nyugdíjazása után Gyimesfelsőlokon telepedett le, ahol a közösség a népművészet iránti alázata miatt első pillanattól befogadta – méltatta az előadót Szatmári Ferenc. Végül az új környezet kihívásairól dr. Gagyi József szociológus értekezett.
A konferencián kulturális intézmények szakemberei is részt vettek
Délután került sor a szakmai testületek megalakulására, valamint megvitatták a felmerülő szervezési javaslatokat. Székelyföld legnagyobb egyleteinek vezetőivel egészült ki a vezetőség. A jelenlévők arról is döntöttek, hogy szakáganként – faművesség, hímzés, gyöngyfűzés, nemezelés, bőrművesség – külön levelezőlistákat hoznak létre. „A hagyományos jelleg a mi erőnk, nem az újítás. A népművészet több mint egy kommunikációs eszköz, sok mindent elárul a közösségről. Népművészetünk a mi tárgyi anyanyelvünk. A konferencián sikerült néhány fogalmat tisztázni, mi a barkácsolás, és mennyivel többet jelent, hogyha alkotunk valamit, és az alkotás mikor lesz művészi. Az a szakmai vélemény alakult ki, hogy kopjafa az, ami ember nagyságú, ami azon túl van, az egy közösség igénye emlékoszloppal” – összegezte az eszmecsere hozadékát az RMNSZ-elnök.
A konferenciát a Nemzeti Kulturális Alap Népművészeti Kollégiuma és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége támogatta.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!