A tájékozatlanság mellett sokszor a félelem is közrejátszik abban, hogy az érintettek nem jelentkeznek az orvosnál
Fotó: Pixabay.com
Az utóbbi tíz évben megkétszereződött a mellrákos esetek száma Csíkszeredában, és vezető helyet tölt be a rákos megbetegedések jegyzékében Marosvásárhelyen is. Bár ez a típusú megbetegedés jó eséllyel gyógyítható, ha időben felfedezik, sajnos a szakemberek tapasztalatai szerint az érintett nők nagy többsége későn jelentkezik a vizsgálatokra, kezelésre. Október elsején volt a mellrák elleni világnap, és egész hónapban erre a betegségre hívják fel a lakosság figyelmét ország- és világszerte.
2019. október 20., 21:582019. október 20., 21:58
2019. október 21., 12:012019. október 21., 12:01
A mellrák elleni világnap jelképe egy rózsaszín szalag, ami a reményt és az együttérzést jelképezi. Októberben, a rózsaszín hónapban világszerte a mellrák jeleire hívják fel a lakosság figyelmét. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte évente 1,4 millió emlőrákos esetet fedeznek fel, és félmillió nő hal meg emiatt.
A Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság adatai szerint Romániában 2018-ban a mellrák első helyen volt a rákos megbetegedések listáján, tavaly pedig 9629 új esetet diagnosztizáltak. Az emlőrákban elhunytak száma folyamatosan nő, míg tavaly országos szinten 3484 elhalálozást jegyeztek, egy évvel korábban még 3457-en haltak meg mellrák következtében. Maros megyében is az emlőrák a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos betegség a nőknél, évente 250 új esetet fedeznek fel, és tavaly 200 masztektómiát (emlőeltávolító műtétet) végeztek el a megyében.
Csató Szilárd onkológus érdeklődésünkre elmondta, a megelőzésre, illetve a korai felfedezésre kellene helyezni a hangsúlyt. Kifejtette, nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat, a mell áttapogatása közvetlenül a menstruációs periódust követően, és ha valaki a mellében vagy a hónaljában csomót észlel, azzal orvoshoz kell fordulnia. Természetesen vannak olyan vizsgálatok is, amelyeket a kórházban lehet elvégeztetni: ilyen az echográfia vagy a mammográfia, amit ingyenesen lehet igénybe venni előzetes időpont-egyeztetés után.
Az onkológus aggasztónak nevezte azt, hogy a nők nem jelentkeznek a szűrővizsgálatokra, úgy véli, legtöbben csak akkor mennek orvoshoz, amikor már nagyon nagy a baj. „Ha a beteg akkor jelentkezik a szakorvosnál, amikor a melldaganat még csak korai stádiumban van, nem terjedt át a többi szövetre, a nyirokcsomókra, akkor jó eséllyel meggyógyulhat. De
Sokan bevallják, azt hitték, remélték, hogy majd elmúlik, így telt el fél év, majd a második fél év is, majd csak akkor jelentkeztek az orvosnál, amikor már szemmel is látható volt a daganat, kifakadt, vagy már áttétet képezett más szervekre. Ilyenkor már sokkal nehezebb segíteni, és a gyógyulási arány is jelentősen csökken” – magyarázza a szakorvos. Hozzáteszi, sokkal többet kellene beszélni a mell egészségének és a szűrővizsgálatoknak a fontosságáról, több tájékoztató kampányt kellene szervezni, és
„Eddigi tapasztalatom szerint a hozzánk kerülő nők esetében tízből egy jelentkezik időben, a többiek hónapokig, évekig halogatják.”
Az onkológus szerint a tájékozatlanság mellett sokszor a félelem is közrejátszik abban, hogy az érintettek nem jelentkeznek az orvosnál, és az sem mellékes tényező, hogy nem mindenkinek adatik meg, hogy lakhelyéhez közel legyen szakorvosi ellátás, kórház.
A szakember beszélt a mellrák kezelési lehetőségeiről is, mint elmondta, Csíkszeredában is elérhető a kemoterápia és a legújabb gyógyszerek is, amelyeket a kezelés során alkalmaznak. De szükség esetén felírják a hormonkezeléseket is. Ugyanakkor ha sebészeti beavatkozás javallott, azt is helyben elvégzik a sebészek. Nincs azonban lehetőség sugárkezelésre, így azokat a betegeket, akiknek erre van szükségük, Brassóba vagy Marosvásárhelyre irányítják.
A Csíkszeredában dolgozó onkológustól azt is megtudtuk, hogy az utóbbi években szinte megkétszereződött a mellrákkal kezelt páciensek száma a kórházukban. Bár a rákos megbetegedésekről készült statisztikáikban a mellrák csak a harmadik helyet foglalja el, közvetlenül a tüdőrák és a vastagbélrák után, a páciensnek száma folyamatosan nő.
Mi több, míg korábban inkább az idősebb asszonyoknál alakult ki a betegség, az utóbbi években egyre fiatalabbaknál is jelentkezik az emlőrák, már huszonéves betegeik is vannak. S hogy miért egyre több a fiatal beteg? Csató Szilárd kifejtette, a szakirodalom szerint a mellrák kialakulásához hozzájárul egyebek közt a különböző hormonok használata, például fogamzásgátlóké, de a táplálkozás során a szervezetbe kerülő hormonok is, például a növekedési hormonokkal „segített” szárnyasok húsának fogyasztása is.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
szóljon hozzá!