
Meleg étel hetente kétszer. Ilyenkor mérik fel azt is, megvan-e mindenki a „közösségből”
Fotó: Solidaris Egyesület
Több mint harminc marosvásárhelyi hajléktalant segít heti kétszer meleg étellel a Solidaris Egyesület. A Fagypont alatt elnevezésű akciójuk több mint egy évvel ezelőtt, a járvány derekán kezdődött, azóta pedig Kolozsvárra is kiterjesztették. Annyi az érdeklődő, hogy megesett már, hogy nem jutott mindenkinek a meleg ételből.
2022. február 01., 13:432022. február 01., 13:43
Bár hosszú évek óta áll kapcsolatban a hajléktalanokkal a Solidaris Egyesület, sokáig valamilyen segélyszervezethez kapcsolódóan igyekeztek segíteni, de a járványidőszak miatt kevesebb lett az ilyen kezdeményezés, éppen ezért úgy döntöttek, ideje az élére állni az ügynek. Eleinte Kolozsváron próbálták elindítani, de akadályokba ütköztek, Marosvásárhelyen pedig napok alatt megkaptak minden engedélyt, így elindulhatott a Fagypont alatt elnevezésű akció.
„Tavaly télen, december elején indítottuk Marosvásárhelyen, hiszen ez a téli időszak a legkritikusabb azok számára, akiknek nincsen fedél a fejük fölött. Amellett, hogy élelmezési gondjaik vannak, még a hideggel, a faggyal is meg kell küzdeniük. Rajtuk kívántunk segíteni meleg étellel, de ruhával és egyéb dolgokkal is” – magyarázza a Székelyhon megkeresésére a Solidaris Egyesület vezetője, Sajó Norbert.
Heti kétszer, kedden és csütörtökön a régi szülészet szomszédságában lévő parkba viszik a meleg ételt, meleg teát, de igét is hirdetnek az ott összegyűlteknek. Sajó Norbert rámutatott, a hajléktalanok mintegy hetven százaléka a hajléktalanszállóról érkezik, éjjel ott húzzák meg magukat, de nappal el kell hagyják a szállót. Néhányan azonban még ezekben a fagyos időkben is valahol az utcán tengetik magukat.
Sajó Norbert szerint a Dózsa György utca több elhagyatott épületében, de lakónegyedekben is, például régi kazánházakban húzzák meg magukat ezek az emberek.
– magyarázza Sajó Norbert. Ezek közt az emberek közt van gyermek, van tizenhat éves és nyolcvanan felüli idős ember is, olyan is van, aki tanítónő volt annak idején, később került az utcára. Hozzátette, bár féltek attól, hogy hogyan reagál a közösség, hiszen egy játszóparkban találkoznak a hajléktalanokkal, a kismamáktól még támogatást is kapnak, van, hogy felhívják a figyelmüket, hogy itt és ott is láttak padon aludni egy embert.
„Természetesen elítélő véleményeket is kapunk, főleg a közösségi oldalon sokan szidják őket, hogy menjenek dolgozni, hogy büdösek, hogy nem kell foglalkozni velük. Az én gyerekeim nem tudják, hogy mi az éhség, de én tudtam gyerekkoromban. Most három gyermeket nevelünk a feleségemmel, én két helyen dolgozom, ő is dolgozik, de
– vélekedett Sajó.
A program sikerének titulálta, hogy ezen a télen Kolozsváron is sikerült elindítani a Fagypont alatt programot, ott 10–15 ember szokott érkezni péntekenként. S mivel legutóbb 11 ember volt, a múlt péntekre is annyi meleg ételt rendeltek, végül 15 kellett volna. Nem jutott mindenkinek – mondta a Solidaris egyesület vezetője. Hozzátette, időnként meg szokták kérdezni azt is, hogy mire lenne szükségük a hajléktalanoknak: van, aki fáslit, más kötszert vagy gyógyszert kér, de olyan is van, aki egyszerűen semmit.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!