
Két hónap alatt kell elkészüljenek a kivitelezési tervek, tizenegy hónap alatt kell befejezni az építkezést
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagy volumenű mobilitási projekt kivitelezésére talált kivitelezőt Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, amely során tizennyolc utcát újíthatnak fel teljesen – az erről szóló szerződést hétfőn írta alá Gálfi Árpád polgármester.
2023. március 20., 20:182023. március 20., 20:18
Két mobilitási projekt megvalósítására nyert európai uniós támogatást évekkel ezelőtt a székelyudvarhelyi városvezetés, amelyeket a jelenlegi határidő szerint ez év végéig kell megvalósítani. Ezek közül a kisebbik volumenű, a II. Rákóczi Ferenc utca felújítása kezdődhetett el tavaly.
A székelyudvarhelyi városháza hétfő esti tájékoztatása szerint a sikeres közbeszerzési eljárást követően Gálfi Árpád polgármester
A fejlesztési tervekben tizennyolc utca felújítása szerepel: ezek az Orbán Balázs, a Tamási Áron, a Vár, a Petőfi Sándor, a Tompa László, az Eötvös József, a Villanytelep, a Bethlen Gábor, a Tábor, az Ady Endre, a Gábor Áron, a Céhek, a Haáz Rezső, a Győzelem és a Lakatosok utcák, valamint a Függetlenség sugárút, a Városháza tér és a Bethlenfalvi út.
A projekt áfa nélküli összértéke 33,38 millió lej, amely további négy elektromos busz megvásárlását is tartalmazza.
A két említett mobilitási projektnek még része 13 625 négyzetméter zöldövezet, 47 550 négyzetméter gyalogos övezet, valamint 14,6 kilométer biciklisáv kialakítása, illetve a buszos tömegközlekedés feltételeinek megteremtése annak érdekében, hogy csökkenjen az autós közlekedés által kibocsátott káros anyagok mennyisége.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
Felemelő volt, amikor 120 gyermek és fiatal egy hangon énekelte az „Egy szabad országért” című dalt. Ez volt a március 15-i gyergyószentmiklósi ünnepség legmeghatóbb pillanata. Az eseménynek két ország miniszterelnök-helyettesei is részesei voltak.
Székelyföld-szerte jelen voltunk a március 15-i ünnepségeken, képes anyagunkban abból adunk ízelítőt, hogy Marosvásárhelytől Csíkszeredáig, Székelyudvarhelytől Sepsiszentgyörgyig hogyan ünnepeltek a székelyek.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
szóljon hozzá!