Hirdetés
Hirdetés

Megújult a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium

Lezárultak a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium épületének felújítási munkálatai. Szombaton be is mutatták a sajtó munkatársainak a hárommillió lejes beruházásból megújult épületet, amelyben több mint 900 diák tanul. A rendezvényen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Soós Zoltán polgármester, Péter Ferenc megyei tanácselnök, illetve az iskola vezetősége.

Hajnal Csilla

2024. május 11., 16:512024. május 11., 16:51

2024. május 11., 18:322024. május 11., 18:32

Most belülről újult meg Marosvásárhely emblematikus épülete, a Művészeti iskola, amely a 2023/2024-es tanévtől főgimnázium lett •  Fotó: Haáz Vince

Most belülről újult meg Marosvásárhely emblematikus épülete, a Művészeti iskola, amely a 2023/2024-es tanévtől főgimnázium lett

Fotó: Haáz Vince

Lezárultak a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium épületének felújítási munkálatai. Szombaton be is mutatták a sajtó munkatársainak a hárommillió lejes beruházásból megújult épületet, amelyben több mint 900 diák tanul. A rendezvényen részt vett Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, Soós Zoltán polgármester, Péter Ferenc megyei tanácselnök, illetve az iskola vezetősége.

Hajnal Csilla

2024. május 11., 16:512024. május 11., 16:51

2024. május 11., 18:322024. május 11., 18:32

Most belülről újult meg Marosvásárhely emblematikus épülete, a Művészeti iskola, amely a 2023/2024-es tanévtől főgimnázium lett •  Fotó: Haáz Vince

Most belülről újult meg Marosvásárhely emblematikus épülete, a Művészeti iskola, amely a 2023/2024-es tanévtől főgimnázium lett

Fotó: Haáz Vince

Az elmúlt két évben felújítási munkálatok zajlottak a Marosvásárhelyi Művészeti Főgimnázium épületének belső homlokzatán,

műemléképületről lévén szó, a külsőt ezúttal nem újították fel

– magyarázta kérdésünkre Madaras Ildikó, az iskola aligazgatója. Központi fűtést is telepítettek az épületben,

Hirdetés
új ablaksorokat építettek be, okostáblát szereltek fel minden osztályteremben, padlót cseréltek, és a mosdókat is felújították.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A tatarozást úgy tervezték, hogy az állványozással járó munkálatok vakációban történjenek, hogy ne veszélyeztessék a diákok testi épségét – a többi munkálat során pedig

egyik teremből a másikba költöztették a tanulókat a felújítás helyétől függően

– részletezte a Székelyhonnak az iskolavezető.

Soós Zoltán polgármester is az iskola egykori diákja volt •  Fotó: Haáz Vince

Soós Zoltán polgármester is az iskola egykori diákja volt

Fotó: Haáz Vince

Kiemelt beruházás volt

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere arról beszélt az iskolaudvaron, hogy 2020-ban, amikor belépett a művészeti iskolába, nem csak azért fogta el a nosztalgia, mert diákja volt az intézménynek, hanem azért is,

mert ugyanolyan állapotok uralkodtak, mint 1988-ban, amikor végzősként elbúcsúzott a tanintézettől.

„A tanintézmények felújítása a legfontosabb, hiszen nem lehet olyan jövőképet elképzelni, ahol a diákok elvágynak, és már diákkorukban azt mondják, hogy ez a város nem élhető. Nem véletlen, hogy több mint százmillió lejt ruháztunk be az elmúlt három évben az iskolákba.

Idézet
A művészeti iskola az egyik kiemelt beruházás volt, ezt kizárólag városi költségvetésből újítottuk fel, több mint 3 millió lejnyi beruházást eszközöltünk”

– fejtette ki a városvezető, aki Marosvásárhely és Erdély egyik legszínvonalasabb iskolájának nevezte a művészeti főgimnáziumot, ahol

több mint 900 diák tanul 42 osztályban, és ahol a végzősök kilencven százaléka felsőoktatási intézményekben folytatja a tanulást.
Kelemen Hunor szövetségi elnök: szükség van egy erős művészeti oktatásra Marosvásárhelyen •  Fotó: Haáz Vince

Kelemen Hunor szövetségi elnök: szükség van egy erős művészeti oktatásra Marosvásárhelyen

Fotó: Haáz Vince

Hagyománya van a művészeti oktatásnak Marosvásárhelyen

Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke kifejtette, fontosnak tartja, hogy az önkormányzat saját költségvetéséből beruház az iskolák felújításába, ugyanis

az országos és az Európai Uniós költségvetésből finanszírozott beruházásokat kiegészíti az, amit a helyi költségvetésből erre lehet fordítani.

Kiemelte, sokszor háttérbe kerül a művészeti oktatás, mert mindenki a műszaki tudományokra fekteti a hangsúlyt, de a művészeti oktatás másfajta szemléletet ad a világról,

a világ egy másfajta megértését, megértetését teszi lehetővé, ezért szükség van az erős művészeti oktatásra Marosvásárhelyen, amelynek hagyománya is van ebben a városban.
Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke •  Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke

Fotó: Haáz Vince

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke azt emelte ki a város emblematikus iskolaépületének megújulásával kapcsolatban, hogy fontos a jó együttműködés a megyei tanács vezetősége és a város polgármestere között. Jó megkeresni azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek összekötik őket, és ez az iskolafelújítás is ilyen. A kulturális intézmények fenntartójaként kiemelte, hogy

fontos a művészeti iskola, hisz ez nyújthat utánpótlást a kulturális intézményeknek.

Erősíteni kell ezt az iskolaközpontot, hogy minél több „jó ember” kerüljön ki ebből az iskolából – fogalmazott a tanácselnök.

A körtvélyfáji diákok is felújított iskolaépületben tanulhatnak
A Gernyeszeg községközponthoz tartozó Körtvélyfáján is teljesen megújult iskolaépületben tanulhat idéntől az oda járó 170 gyerek – óvodások, kisiskolások és általános iskolások. A felújított iskolaépületet szintén szombaton adták át. Új emeletet is kapott az iskolaépület egy része, amely a főútra néz. Két új térrel bővült a tanintézet, amely multifunkcionális termeknek ad otthont: kémia-, fizika-, informatikalaborok jöttek létre. Az udvart teljesen felújították, központi fűtést szereltek, amellyel osztályonként szabályozhatják a hőfokot. A tantermekbe okostáblák kerültek, az épületek homlokzata is teljes mértékben megújult, és parkolóhelyek is létesültek – tudtuk meg Kolcsár Gyulától, Gernyeszeg község polgármesterétől. Az iskolafelújítást a Regionális Operatív Programban (POR) valósították meg, és több mint 800 ezer euró volt a beruházás értéke. Ehhez még hozzájött az önrész is, hiszen – főleg munkaerőhiány miatt – kivitelezőt is kellett cserélniük közben, ezért egy évig állt a munka. Az Ukrajnában dúló háború miatt megnőtt az építőanyagok ára, emiatt is szükség volt az önrészre – magyarázta a polgármester. A községvezető hozzátette, a terv 2018-as volt, de „átgyúrták” egy mai modern iskola tervévé, eredetileg például az okostáblák sem szerepeltek benne, csak projektorok voltak a tervben, tehát ez is befolyásolta az árakat.

A Művészeti Főgimnázium vezetősége, Grozav Diana Sabina igazgató (balra), Madaras Ildikó aligazgató (jobbra) •  Fotó: Haáz Vince

A Művészeti Főgimnázium vezetősége, Grozav Diana Sabina igazgató (balra), Madaras Ildikó aligazgató (jobbra)

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A nyílászárókat is kicserélték •  Fotó: Haáz Vince

A nyílászárókat is kicserélték

Fotó: Haáz Vince

Minden osztályba okostáblát szereltek •  Fotó: Haáz Vince

Minden osztályba okostáblát szereltek

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés