
December vége helyett már jövő héten pénzükhöz juthatnak a szabadeladásos értékesítést végző tejtermelők. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A szabadeladásos értékesítést végző tejtermelő gazdák által július második felében igényelt támogatást a vonatkozó törvény értelmében december végéig kell átutalják a jogosultaknak, de elképzelhető, hogy már ebben a hónapban megkapják.
2023. szeptember 14., 19:052023. szeptember 14., 19:05
A szabadeladásos értékesítést végző tejtermelő gazdák július második felében, a kérelmezés második szakaszában igényelhették az új támogatást, miután a rosszul meghatározott kritériumok miatt a februári első szakaszban nem tehették ezt meg. A második igénylési periódusra vonatkozó szabályzat értelmében
A témával kapcsolatban Haschi Andrásnál, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetőjénél érdeklődtünk, de ő nem tudta megerősíteni a szárnyra kelt híreket.
legalábbis erről semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kaptak a központi APIA-tól – mondta. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kezdődhet el a juttatások folyósítása a következő héten, ugyanis ez a folyamat úgy zajlik, hogy szólnak a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség bukaresti központjából, hogy a támogatásra jogosultak listáját készítsék elő, és küldjék be, ami mindössze pár órás munka – fűzte hozzá az APIA megyei vezetője.
Hargita megyében 175 szarvasmarhatartó gazda várja a támogatásigénylés második szakaszában igényelt juttatást, ők összesen 2025 fejőstehénre kértek támogatást. Ennek értéke állatonként 73 euró, így várhatóan mintegy 148 ezer euró összértékű juttatásra számíthatnak az érintettek.
A támogatással az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági hatásait kívánja csökkenteni az állam a tejtermelési ágazatban, a gazdák idén folyamodhattak először ilyen jellegű juttatásért az APIA-hoz. A 43 millió eurós keretből országszerte 21 milliót utaltak ki támogatásként az első igénylési szakasz jogosultjai számára tavasszal. A legtöbb pénzt akkor a székelyföldi megyékben élő gazdák hívták le az országos keretből: a Maros és Hargita megyei tejtermelők összesen közel 17 millió lej támogatást kaptak.

Elkezdődött a második igénylési időszak a tejtermelő gazdáknak biztosított támogatásra – ezúttal azok a szabadeladásos értékesítést végző szarvasmarhatartók kérelmezhetik a juttatást, akik korábban kimaradtak a potenciális jogosultak köréből.

Szarvasmarhánként 73 eurós támogatást kaphatnak azok a tejtermelő gazdák, akiknek az ukrajnai háború okozta válság miatt csökkent a jövedelmük. Az intézkedésről szerdai ülésén döntött a kormány – írja az Agerpres hírügynökség.
A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.
Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.
Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Fokozatosan növekszik a környezetvédelmi panaszok száma Hargita megyében, ami elsőre a lakosság környezettudatosságának erősödésére utal. A valóság azonban kissé árnyaltabb és lehangolóbb is: a háttérben sokszor szomszédok közti konfliktusok állnak.
Nem használhatóak hétfőn reggel Csíkszeredában a Temesvári sugárút egy részének parkolói szenzortelepítési munkálatok miatt – tájékoztat a parkolást felügyelő Csíki Trans. Kft.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerint legkésőbb egy hét múlva tisztségbe iktatják az új kormányt.
Tizenegy jogosítványt és tizenegy forgalmi engedélyt is bevontak a rendőrök a a vasárnapi razzia során, összesen pedig 243 bírságot szabtak különböző okok miatt.
Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.
szóljon hozzá!