
Fotó: Barabás Ákos
Esőben és napsütésben zajlott a 2019-es fogadalmi pünkösdi búcsús szentmise a csíksomlyói Hármashalom-oltár előtt, pünkösdszombaton, a történelmi pápalátogatás után egy héttel.
2019. június 08., 12:182019. június 08., 12:18
2019. június 08., 15:542019. június 08., 15:54
A zarándokok többsége megérkezett a csíksomlyói búcsús szentmise helyszínére, a Hármashalom-oltárhoz. Az egyházi jelvényeket és a szentmisén szolgálatot tevő papságot magában foglaló kordon is felért a Salvator-kápolnához, ahol a hagyományoknak megfelelően elénekelték az Egészen szép vagy Mária egyházi éneket. Innen indultak tovább az oltárhoz az egyházi méltóságok.
Az egyházi méltóságok innen ereszkedtek a zarándokok között az oltárhoz, ahol kezdetét veszi az ünnepi szentmise, amin a csíkcsomortáni születésű Pál József Csaba temesvári megyéspüspök tart szentbeszédet. A zarándoklat mottójául az „Íme, az Úr szolgálóleánya” bibliai idézetet választották.
Fotó: Barabás Ákos
A zarándokok a szentmisén szolgálatot tevő kántor és kórus vezetésével a mise kezdete előtt Mária-énekeket énekeltek. A világi méltóságok, politikusok is elfoglalták helyüket az oltár előtt. A búcsún részt vett többek között Áder János, Magyarország elnöke, aki feleségével minden évben részt vesz a csíksomlyói pünkösdi búcsún, illetve Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.
Fotó: Barabás Ákos
A szentmise kezdetén Urbán Erik, a ferencesek Szent István királyról nevezett erdélyi rendtartományának újonnan kinevezett vezetője köszöntötte a búcsú résztvevőit.
Fotó: Barabás Hajnal
Jakubinyi György érsek is üdvözölte az egybegyűlteket, megemlékezve Ferenc pápa egy héttel ezelőtti történelmi csíksomlyói látogatásáról. Elmondta, a szentatya megígérte, hogy amit kértek tőle, azt meg fogja valósítani, és imádkozik az itteni emberekért. A gyulafehérvári érsek megköszönte a pápalátogatás résztvevőinek a fegyelmet, amit tanúsítottak.
Fotó: Barabás Ákos
A csíksomlyói nyereg egyébként még a múlt szombati pápai mise jegyeit viseli magán. A zarándoklat szervezői meghagyták a helyszínen az ívelt tetőt, amelyet ideiglenesen szereltek fel a pápai misére a hármashalom oltár elé, a megnagyobbított ledeszkázott tér fölé.
A máskor füves, gyepes területen most a múlt heti sártenger megszáradt tájképe emlékeztet a pápai misére. A zarándokoknak ezúttal az erős napsütés okoz inkább nehézséget, bár akadnak, akik az időjárás előrejelzés alapján ezúttal is gumicsizmával érkeztek a búcsú helyszínére. Az oltár mellé ezúttal a csíksomlyói Mária-kegyszobor másolata került ki – írja az MTI.
Fotó: Barabás Ákos
Kásler Miklós: az idei csíksomlyói búcsú eltér a korábbiaktól
Az idei csíksomlyói búcsú eltér a korábbiaktól – mondta szombaton az MTI-nek telefonon Csíkszeredából az emberi erőforrások minisztere, utalva arra, hogy a kegyhelyet egy héttel ezelőtt felkereste Ferenc pápa, és misét mutatott be. Kásler Miklós felidézte, hogy milyen feladata volt az eseménnyel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi): a tárca előkészítette a pápalátogatást, hogy a pápa érzékelje az erdélyi római katolikus egyház „ősiségét, folyamatosságát, jelenlétét”, és azt a jelentős szerepet, amelyet az évszázadok során betöltött. A minisztérium különböző ismertetőket adott át neki, többek között a magyar szenteket bemutató könyvet. Eljuttatták Csíkszeredába a Szent László-ereklyét, amely ott volt a pápa által bemutatott szentmisén a csíksomlyói nyeregben. A minisztérium a pápalátogatást követő hetet kitöltötte kulturális, művészeti, történelmi hagyományőrző előadások sorozatával. Hat magyarországi színház tartott előadást Székelyföldön. A Magyarságkutató Intézet 144 történelmi előadást tartott történelmi, néprajzi, kulturális témakörökben. A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) és a Magyar PEN Club együttesen készített programokat. Ezenkívül négy, szabadtéren kialakított színpadon helyi együttesek léptek fel, továbbá mintegy 50 ezer tájékoztató füzetet osztottak szét – sorolta.
Fotó: Barabás Hajnal
– hívta fel a figyelmet szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka. Az úzvölgyi konfliktusról elmondta: fáj, ami ott történt, de nem engedhetjük, hogy elszabaduljanak az indulataink, meg kell őrizni emberi és keresztény méltóságunkat, úgy, ahogy Széchenyi mondotta:
– emelte ki.

Hallgatunk-e a csíksomlyói Szűzanya szavára, azt tesszük-e, amit Jézus mond? Fontos az összetartás és az Istenbe vetett bizalom, mert csak így építhetünk jövőt – hívta fel a figyelmet szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka. Az úzvölgyi konfliktusról elmondta: nem engedhetjük, hogy elszabaduljanak az indulataink.
A szentmise végén a főcelebráns, Pál József Csaba püspök kegytárgyakat áldott meg. Ezt követően a hívőket püspöki áldásában részesítette, majd a magyar, székely és pápai himnuszok eléneklésével ért véget a búcsús szentmise.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!