
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Holtan találtak saját lakásában egy marosvásárhelyi férfit, akit a rendőrség keresett, mivel megszegte a távoltartási parancsot. A román sajtó szerint a 35 éves férfi a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Liviu Rebreanu Társulatának színésze volt. Idén Maros megyében a bíróságon 131 távoltartási rendeletet adtak ki, ebből 37-et megszegtek.
2022. június 08., 14:322022. június 08., 14:32
2022. június 08., 15:252022. június 08., 15:25
A Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Sabău szerdán számolt be arról, hogy kedden egy nő jelentette a 112-es hívószámon, hogy
A nő vallomása szerint a férfi az élettársát is bántalmazta, aki szintén ott volt a munkahelyén.
A rendőrség keresni kezdte a zaklatót, majd bejelentést kapott, hogy annak lakásából zajokat hallottak a szomszédok. A férfi lakására rendőri és rohammentőegység is kiszállt, ám amikor behatoltak, már holtan találták a férfit, erőszakra, dulakodásra utaló nyomok viszont nem voltak. A halál pontos okának meghatározása folyamatban van.
Első körben a családi veszekedések, bántalmazások helyszínére kiszállt rendőrök adhatják ki az ötnapos sürgősségi távoltartási rendeletet, amelyet 48 órán belül az ügyészség megerősít, illetve a bántalmazott kérésére a bíróság – polgárjogi eljárás során – fél évre hosszabbíthat meg. Ez idő alatt a bántalmazó nem közelítheti meg a rendeletben megszabott távolságon belül az áldozatot, telefonon és levélben, üzenetben sem veheti fel vele a kapcsolatot. Ha gyermekek is érintettek, akkor a gyermekekkel sem veheti fel a kapcsolatot.
Mint Aurica Sabău elmondta, Maros megyében idén a rendőrök 163 azonnali távoltartási rendeletet adtak ki, ebből tízet szegtek meg, a bíróság pedig 131 hosszan tartó rendeletet adott ki, amiből 37-et szegtek meg. tartóztattak le. Tájékoztatása szerint idén 17 személyt helyeztek előzetes letartoztatásba a távoltartási rendelet megszegése miatt.
Maros megyében már folyó év végétől elérhetők lesznek azok az elektronikus karkötők, amelyeket a hosszútávú távoltartási rendelet esetében a bántalmazónak, de az áldozatnak is viselnie kell. Ezek a jeladó rendszerek a rendőrség ügyosztályán jelezni fognak, ha a két fél a megszabott távolságon belül kerül. A rendőrségnek azonnal fel kell vennie a kapcsolatot az áldozattal, hogy ellenőrizze, mi történt. A jeladó karkötők által rögzített adatok bizonyítékként is szolgálhatnak, ha erre szükség van. Három éven belül az ország minden megyéjében lesznek ilyenek.

A családon belüli erőszakot elkövetők, akik nevére távolságtartási parancsot adnak ki, elektronikus nyomkövető karkötőt kell viseljenek Maros megyében ősztől. Hargita és Kovászna megyében a programot 2024-ben ültetik életbe.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
szóljon hozzá!