
Árus Zsolt civil jogvédő szerint az ADEC jogszerűtlenül működik. Archív
Fotó: Pinti Attila
Első fokon elutasította a bíróság Árus Zsolt civil jogvédő arra vonatkozó keresetét, hogy számolják fel a Dan Tanasă vezette, magyar szimbólumok elleni persorozatáról elhíresült egyesületet.
2019. június 18., 09:102019. június 18., 09:10
Nem fenyegeti a felszámolás veszélye a Méltóságért Európában Polgári Egyesületet (ADEC), amely sorozatos perek nyomán az elmúlt években nemcsak számos, középületre elhelyezett magyar nyelvű felirat, illetve székely és városzászló eltávolítását érte el, hanem polgármesterek megbírságolását is.
Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő arra hivatkozva kérte a bíróságtól az ADEC felszámolását, hogy
Az egyesület nyilvános alapszabálya szerint ugyanis vezetőtanácsának mandátuma két év, ellenben 2014-es megalapítása óta nem választottak és nem jegyeztek be a bíróságon új vezetőtanácsot. A vonatkozó jogszabály szerint egy egyesület jogilag megszűnik, ha több mint egy éven keresztül nincs törvényesen megválasztott vezetősége, erről a bíróság dönt, bármilyen érdekelt fél kérésére – indokolt a perindításkor Árus Zsolt.
Egy másik ok a felszámolásra, ha az egyesület által követett cél nem egyezik meg azzal, amiért alakult, vagy ha célja, illetve tevékenysége tiltott vagy a közrendbe ütközik. A civil jogvédő úgy vélte, az egyesület a magyarokat gyalázza és zaklatja, holott megfogalmazott céljai Románia, a román kultúra, nyelv és hagyományok népszerűsítése, az alapvető emberi jogok védelme.
A keresetet tavaly decemberben Bukarest 3. kerületének bíróságán iktatták, és ott tartották a tárgyalásokat is. Pár napja, június 14-én hirdettek ítéletet, amely szerint a bíróság elutasította a keresetet, alaptalannak minősítve azt. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezés nyújtható be.
Kérdéses cél. Méltóságukért küzdenek, ha leszedetik a székely zászlót?
Fotó: Haáz Vince
Kérdésünkre Árus Zsolt elmondta, aznapra beidézték a bíróságra meghallgatásra. Miután ismertette a bíró előtt az érveit, az ügyész azt mondta, el kell utasítani a keresetet, mert az egyesület 2017-ben meghosszabbította a vezetőtanács mandátumát, és Tanasă jogosan képviseli az ADEC-et. Ez Árus szerint nyilvánvalóan nem igaz, mert
Hozzátette, az ítélet indoklásának ismeretében dönt a fellebbezésről.
Az ADEC tisztázatlan jogi helyzetével érveltek több más esetben is az egyesület által beperelt székelyföldi elöljárók. Így azt is felhozták, hogy az egyesület esetében az igazságügyi minisztérium elektronikus nyilvántartásában nem szerepelnek a törvény által egyesületek, alapítványok számára előírt, bejegyzésre, alapító okiratra, alapszabályra vonatkozó bírósági döntések másolatai. Ezek a kifogások változó eredményeket hoztak a bírósági eljárások során.
A Borboly Csaba és a Hargita megyei önkormányzat elleni, pénzbírság megállapítására vonatkozó perben elfogadták, elutasítva az ADEC keresetét, de a Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesterre kirótt pénzbírság érvénytelenítése érdekében kezdeményezett perújrafelvétel során nem.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
A mezőgazdasági kifizetési ügynökség (APIA) nevében küldött hamis telefonos és online szöveges üzenetekre figyelmeztet a mezőgazdasági minisztérium.
Friss jogosítvány a zsebben, de a valódi vezetési rutin még sehol? Nem vagy ezzel egyedül. Pont erre a helyzetre érkezik hamarosan a Megtanítalak vezetni című videós sorozatunk.
Idén március végéig több mint 8000 tűzesethez riasztották a hivatásos tűzoltókat – számolt be szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Ismeretlen tettesek felgyújtották Mircea Dinescu költő Cetate községbeli faházát. A rendőrség nyomozást indított az ügyben.
Éles hangon bírálta Sorin Grindeanu szociáldemokrata pártelnök Ilie Bolojan miniszterelnököt a bizonyos állami vállalatok tőzsdére vitelére vonatkozó szándéka miatt.
3 hozzászólás