
Árus Zsolt civil jogvédő szerint az ADEC jogszerűtlenül működik. Archív
Fotó: Pinti Attila
Első fokon elutasította a bíróság Árus Zsolt civil jogvédő arra vonatkozó keresetét, hogy számolják fel a Dan Tanasă vezette, magyar szimbólumok elleni persorozatáról elhíresült egyesületet.
2019. június 18., 09:102019. június 18., 09:10
Nem fenyegeti a felszámolás veszélye a Méltóságért Európában Polgári Egyesületet (ADEC), amely sorozatos perek nyomán az elmúlt években nemcsak számos, középületre elhelyezett magyar nyelvű felirat, illetve székely és városzászló eltávolítását érte el, hanem polgármesterek megbírságolását is.
Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő arra hivatkozva kérte a bíróságtól az ADEC felszámolását, hogy
Az egyesület nyilvános alapszabálya szerint ugyanis vezetőtanácsának mandátuma két év, ellenben 2014-es megalapítása óta nem választottak és nem jegyeztek be a bíróságon új vezetőtanácsot. A vonatkozó jogszabály szerint egy egyesület jogilag megszűnik, ha több mint egy éven keresztül nincs törvényesen megválasztott vezetősége, erről a bíróság dönt, bármilyen érdekelt fél kérésére – indokolt a perindításkor Árus Zsolt.
Egy másik ok a felszámolásra, ha az egyesület által követett cél nem egyezik meg azzal, amiért alakult, vagy ha célja, illetve tevékenysége tiltott vagy a közrendbe ütközik. A civil jogvédő úgy vélte, az egyesület a magyarokat gyalázza és zaklatja, holott megfogalmazott céljai Románia, a román kultúra, nyelv és hagyományok népszerűsítése, az alapvető emberi jogok védelme.
A keresetet tavaly decemberben Bukarest 3. kerületének bíróságán iktatták, és ott tartották a tárgyalásokat is. Pár napja, június 14-én hirdettek ítéletet, amely szerint a bíróság elutasította a keresetet, alaptalannak minősítve azt. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezés nyújtható be.
Kérdéses cél. Méltóságukért küzdenek, ha leszedetik a székely zászlót?
Fotó: Haáz Vince
Kérdésünkre Árus Zsolt elmondta, aznapra beidézték a bíróságra meghallgatásra. Miután ismertette a bíró előtt az érveit, az ügyész azt mondta, el kell utasítani a keresetet, mert az egyesület 2017-ben meghosszabbította a vezetőtanács mandátumát, és Tanasă jogosan képviseli az ADEC-et. Ez Árus szerint nyilvánvalóan nem igaz, mert
Hozzátette, az ítélet indoklásának ismeretében dönt a fellebbezésről.
Az ADEC tisztázatlan jogi helyzetével érveltek több más esetben is az egyesület által beperelt székelyföldi elöljárók. Így azt is felhozták, hogy az egyesület esetében az igazságügyi minisztérium elektronikus nyilvántartásában nem szerepelnek a törvény által egyesületek, alapítványok számára előírt, bejegyzésre, alapító okiratra, alapszabályra vonatkozó bírósági döntések másolatai. Ezek a kifogások változó eredményeket hoztak a bírósági eljárások során.
A Borboly Csaba és a Hargita megyei önkormányzat elleni, pénzbírság megállapítására vonatkozó perben elfogadták, elutasítva az ADEC keresetét, de a Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesterre kirótt pénzbírság érvénytelenítése érdekében kezdeményezett perújrafelvétel során nem.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
3 hozzászólás