
Árus Zsolt civil jogvédő szerint az ADEC jogszerűtlenül működik. Archív
Fotó: Pinti Attila
Első fokon elutasította a bíróság Árus Zsolt civil jogvédő arra vonatkozó keresetét, hogy számolják fel a Dan Tanasă vezette, magyar szimbólumok elleni persorozatáról elhíresült egyesületet.
2019. június 18., 09:102019. június 18., 09:10
Nem fenyegeti a felszámolás veszélye a Méltóságért Európában Polgári Egyesületet (ADEC), amely sorozatos perek nyomán az elmúlt években nemcsak számos, középületre elhelyezett magyar nyelvű felirat, illetve székely és városzászló eltávolítását érte el, hanem polgármesterek megbírságolását is.
Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő arra hivatkozva kérte a bíróságtól az ADEC felszámolását, hogy
Az egyesület nyilvános alapszabálya szerint ugyanis vezetőtanácsának mandátuma két év, ellenben 2014-es megalapítása óta nem választottak és nem jegyeztek be a bíróságon új vezetőtanácsot. A vonatkozó jogszabály szerint egy egyesület jogilag megszűnik, ha több mint egy éven keresztül nincs törvényesen megválasztott vezetősége, erről a bíróság dönt, bármilyen érdekelt fél kérésére – indokolt a perindításkor Árus Zsolt.
Egy másik ok a felszámolásra, ha az egyesület által követett cél nem egyezik meg azzal, amiért alakult, vagy ha célja, illetve tevékenysége tiltott vagy a közrendbe ütközik. A civil jogvédő úgy vélte, az egyesület a magyarokat gyalázza és zaklatja, holott megfogalmazott céljai Románia, a román kultúra, nyelv és hagyományok népszerűsítése, az alapvető emberi jogok védelme.
A keresetet tavaly decemberben Bukarest 3. kerületének bíróságán iktatták, és ott tartották a tárgyalásokat is. Pár napja, június 14-én hirdettek ítéletet, amely szerint a bíróság elutasította a keresetet, alaptalannak minősítve azt. Az elsőfokú ítélet ellen fellebbezés nyújtható be.
Kérdéses cél. Méltóságukért küzdenek, ha leszedetik a székely zászlót?
Fotó: Haáz Vince
Kérdésünkre Árus Zsolt elmondta, aznapra beidézték a bíróságra meghallgatásra. Miután ismertette a bíró előtt az érveit, az ügyész azt mondta, el kell utasítani a keresetet, mert az egyesület 2017-ben meghosszabbította a vezetőtanács mandátumát, és Tanasă jogosan képviseli az ADEC-et. Ez Árus szerint nyilvánvalóan nem igaz, mert
Hozzátette, az ítélet indoklásának ismeretében dönt a fellebbezésről.
Az ADEC tisztázatlan jogi helyzetével érveltek több más esetben is az egyesület által beperelt székelyföldi elöljárók. Így azt is felhozták, hogy az egyesület esetében az igazságügyi minisztérium elektronikus nyilvántartásában nem szerepelnek a törvény által egyesületek, alapítványok számára előírt, bejegyzésre, alapító okiratra, alapszabályra vonatkozó bírósági döntések másolatai. Ezek a kifogások változó eredményeket hoztak a bírósági eljárások során.
A Borboly Csaba és a Hargita megyei önkormányzat elleni, pénzbírság megállapítására vonatkozó perben elfogadták, elutasítva az ADEC keresetét, de a Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesterre kirótt pénzbírság érvénytelenítése érdekében kezdeményezett perújrafelvétel során nem.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
3 hozzászólás