Hirdetés
Hirdetés

Megnőtt az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás

A székelyföldi megyékben összesen 16 olyan rendelő van, ahová fordulhatnak azok, akiknek valamilyen fertőző légúti betegség miatt a késő délutáni, esti vagy éjszakai órákban van szükségük orvosi ellátásra. Képünk illusztráció

A székelyföldi megyékben összesen 16 olyan rendelő van, ahová fordulhatnak azok, akiknek valamilyen fertőző légúti betegség miatt a késő délutáni, esti vagy éjszakai órákban van szükségük orvosi ellátásra. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

A várakozásokkal ellentétben nem tetőzött, hanem ugrásszerűen nőtt a légúti megbetegedések száma az elmúlt héten. Nagy a nyomás a sürgősségi részlegeken, a tehermentesítés érdekében rendelőket jelölt ki a szaktárca a betegek ellátására.

Széchely István

2025. február 09., 19:082025. február 09., 19:08

2025. február 11., 13:292025. február 11., 13:29

Jelentősen lassult a légúti megbetegedések számának emelkedése Hargita megyében az év negyedik, azaz a január 20-tól 26-ig tartó hetében, ezért a megbetegedési hullám közelgő tetőzésére számított a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője, ám a helyzet másképp alakult. Jelentősen megugrott ismét az új megbetegedések száma az év ötödik hetén, de országszerte is leterheltté váltak a kórházak sürgősségi osztályai a légúti panaszokkal jelentkező betegek számának emelkedése miatt.

Az egészségügyi minisztérium a sürgősségi részlegek tehermentesítése érdekében

minden megyében rendelőket jelölt ki, ahol orvosi ellátást kaphatnak a betegek akár az esti, éjszakai órákban is

– ezeknek a székelyföldi megyékre vonatkozó listáját a cikk végén közöljük.

Sok a beteg, de a tendencia a szezonnak megfelelő

Nem a számításai szerint alakult a megbetegedések száma, de most nemcsak nálunk, hanem az egész kelet-európai térségben megnőtt a vírusok aktivitása. A tendencia a szezonnak megfelelően alakul, azonban

a légúti megbetegedések száma most sokkal nagyobb, mint más években ugyanebben az időszakban,

és ez tapasztalható a háziorvosi rendelőkben, sürgősségi részlegeken is – mondta el megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.

Hargita megyében az év negyedik hetében 4833-an fordultak orvoshoz fertőző légúti megbetegedés miatt, az ötödik hét végére már 6445 új esetet jegyeztek fel a megyében, tehát

nagy a növekedés

– hasonlította össze a legutóbbi összesítést az előzővel Tar Gyöngyi. A betegek közül 41-en kerültek kórházba, ez közel 30 százalékkal több mint egy héttel korábban. 803 betegnél diagnosztizáltak tüdőgyulladást az utolsó teljes héten, ez is lényegesen, mintegy kétszázzal több mint egy héttel korábban – közülük 136-an kerültek kórházba.

Az új influenzás esetek száma megduplázódott a legutóbbi hétre:

az egy héttel korábbi 112 esethez képest 220 új influenzás megbetegedést jegyeztek fel a megyében legutóbb, és a betegek közül 49-en kerültek kórházba.

„Ne vigyék iskolába, óvodába a betegség jeleit mutató gyermekeket!”

„Ez egy kiugrás, de mi továbbra is számítunk arra, hogy a közeljövőben túljutunk a csúcson” – fogalmazott Tar Gyöngyi. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: Magyarországon elemzik a szennyvízadatokat – Romániában egyelőre nem –, mérik a víruskoncentráció szintjét, és ez közvetett módon utal arra, hogy a lakosság körében miként alakul a megbetegedések gyakorisága. Ezek az adatok már jelzik, hogy csökkenni fog a megbetegedések száma, és mivel ez általában hasonlóan történik Romániában is, itt is

a megbetegedési hullám tetőzésére számítanak.

„Persze, még mindig óvatosságra intek mindenkit. Még mindig nagy terhelés alatt van az egészségügyi rendszer is, ezért kérem, hogy fölöslegesen ne próbálkozzanak a kórházi beteglátogatással, az amúgy is mindenhol szünetel vagy korlátozva van. De

Idézet
nem kell a beteget látogatni otthon sem, és a beteget nem kell közösségbe vinni:

tehát tényleg továbbra is határozottan kérem, hogy ne vigyék iskolába, óvodába a betegség jeleit mutató, még esetleg be nem lázasodott gyermeket sem, inkább tartsák otthon. A saját érdekében is – mert ő is szenved – és a közösség érdekében is, hogy korlátozzuk a légúti fertőzések terjedését” – kérte a megyei tisztifőorvos.

Ellátás az esti, éjszakai órákban is

A kórházi sürgősségi részlegek leterheltsége miatt az elmúlt héten több operatív gyűlést is tartott az egészségügyi minisztérium, amelyen tájékoztatást kértek a megyei népegészségügyi igazgatóságokról arra vonatkozóan, hogy a légúti megbetegedésben szenvedők hová fordulhatnak ellátásért, főként a délutáni, esti órákban, amikor a háziorvosi rendelőkben már nem dolgoznak. Ezt az országos listát közzé is tette az egészségügyi minisztérium.

Hirdetés

Hargita megyében hat ilyen rendelő szerepel a listán, többnyire háziorvosi ügyeleti központok. Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen ezek már nem működnek, de a két városban vannak sürgősségi részlegek.

Csíkszeredában kijelöltek egy rendelőt is a légúti betegek fogadására, Udvarhelyen ezt nem tudták megoldani

– a salátatörvénykényt ismert jogszabálycsomag is akadályozza ezt, ugyanis nem engedi meg a túlórák kifizetését, közölte Tar Gyöngyi. Az viszont jó, hogy a működő háziorvosi ügyeleti központok olyan településeken vannak, ahol nincs kórház, így ott is kaphatnak ellátást a légúti betegek olyan napszakokban, amikor a háziorvosi rendelőkben már nem dolgoznak – fűzte hozzá.

A Hargita, Maros, Kovászna megyei rendelők listája

A három megyében összesen tizenhat olyan rendelő van, ahová fordulhatnak azok, akiknek valamilyen fertőző légúti betegség miatt a késő délutáni, esti vagy éjszakai órákban van szüksége orvosi ellátásra. Hargita és Kovászna megyében hat-hat ilyen rendelő van, Maros megyében pedig négy, ezeknek a címét és rendelési programját az alábbiakban közöljük:

Hargita megye

  • Csíkszereda: Hargita Megyei Sürgősségi Kórház – fertőző betegségek rendelője (Szék utca 146. szám), rendelési program: hétfő-vasárnap 08:00-10:00, telefon:0758-250 748; tüdőgyógyászati rendelő: 10:00–12:00 óra között, telefon: 0266-313 036

  • Parajd: Háziorvosi ügyeleti központ, Király utca 30., rendelési program: hétfő-péntek 19:00-8:00; szombat-vasárnap és ünnepnapokon 08:00-08:00;

  • Gyergyóremete: Háziorvosi ügyeleti központ, Cseres Tibor utca 22., rendelés: hétfő-kedd-csütörtök 21:00-08:00; szerda 19:00-08:00; péntek 21:00-08:00;

  • Székelykeresztúr: Háziorvosi ügyeleti központ, Orbán Balázs utca 23., rendelés: hétfő-szerda 18:00-08:00; kedd-csütörtök 20:00-08:00;

  • Gyimesfelsőlok: Háziorvosi ügyeleti központ, Fő utca 1040/A., rendelés: hétfő-péntek 17:00-08:00; szombat-vasárnap, ünnepnapokon 08:00-08:00;

  • Szentegyháza: Háziorvosi ügyeleti központ, Kórház utca 53., rendelés: hétfő-csütörtök 20:00-08:00; péntek 18:00-08:00; szombat-vasárnap, ünnepnapokon 08:00-08:00.

Maros megye

  • Marosvásárhely: Maros Megyei Klinikai Kórház, Gh. Marinescu utca 5., rendelés: hétfő-péntek 13:00-16:00;

  • Szászrégen: Dr. E. Nicoară Városi Kórház, Kórház utca 20. rendelés: hétfő-vasárnap 08:00-16:00;

  • Dicsőszentmárton: Dr. Gh. Marinescu Városi Kórház, Victor Babeş utca 2., rendelés: hétfő-péntek 08:00-15:00;

  • Segesvár: Segesvári Városi Kórház, Zaharia Boiu utca 29., rendelés: hétfő-vasárnap: 10:00-13:00.

Kovászna megye

  • Sepsiszentgyörgy: Kovászna Megyei Sürgősségi Kórház, Stadion utca 1-3. rendelés: állandó;

  • Barót: Baróti Városi Kórház, Kossuth Lajos utca 202., rendelés: hétfő-péntek: 9-13;

  • Kovászna: Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház, Mihai Eminescu utca 160., rendelés: 8-17;

  • Kovászna: Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház, Gábor Áron utca 6/A., rendelés: 8-17;

  • Bodzaforduló: Dr. Benedek Géza Szív- és Érrendszeri Rehabilitációs Kórház külső egysége, Mihai Viteazul utca 150., rendelés: 8-17;

  • Kézdivásárhely: Kézdivásárhelyi Városi Kórház, Gyár utca 2A., rendelés: állandó, az ügyelet révén.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés