Megnőtt a kereslet a jódtabletták iránt, de valóban be lehet szedni csak úgy?

Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Több gyógyszertárban is megnőtt az érdeklődés az úgynevezett jódtabletták iránt, az emberek ugyanis az ukrajnai háború hatásaként egyre jobban tartanak egy nukleáris balesettől vagy atomrobbanástól. A szakemberek azonban óva intenek attól, hogy „megelőzésként” kálium-jodid tablettákat kapkodjanak be az emberek. Egyrészt fölösleges ezek szedése, másrészt rendkívül káros hatásai lehetnek az emberi szervezetre, főleg ha túladagolják.

Szász Cs. Emese

2022. március 05., 15:232022. március 05., 15:23

Három EU-tagország gyógyszertárai is azt jelentették, hogy igencsak megugrott a jódtabletták iránti kereslet – számolt be a Euronews. A Belga Gyógyszerészek Szakszervezete azt közölte, hogy csak hétfőn több mint 30 ezer doboz jódtablettát osztottak szét (Belgiumban a gyógyszertárak ingyenesen adnak jódtablettát a belga személyi igazolvánnyal rendelkezőknek). A szokásosnál jóval többen keresték a jódtablettákat múlt héten Finnországban és Hollandiában is.

A hétvégén ugyan néhány gyógyszertár kifogyott a tablettákból, ám a finn gyógyszerészek szövetsége szerint nem érdemes azokat otthon felhalmozni, mert bőven van belőlük készlet. De keresik a jódtablettákat Románia és Magyarország patikáiban is, az interneten is megugrott a jódtartalmú készítmények kereslete.

korábban írtuk

Nem ajánlja az egészségügyi minisztérium a jódtabletták megelőző jellegű szedését
Nem ajánlja az egészségügyi minisztérium a jódtabletták megelőző jellegű szedését

Nem ajánlott megelőző jelleggel jódtablettát szedni, mert pajzsmirigybetegséget okozhat – hívja fel a figyelmet az egészségügyi minisztérium.

A pánik oka

A jódtabletták iránti megnövekedett igény oka, hogy néhány napon belül több ijesztő hír is napvilágot látott. Az orosz–ukrán háború egyik fejleményeként az oroszok elfoglalták Csernobilt is,

az orosz tankok felverték a radioaktív port

az ottani atomerőműnél, és hússzor magasabb sugárzást mértek, mint az elmúlt években. Ezután pedig Vlagyimir Putyin elnök utasítást adott arra, hogy helyezzék készenlétbe az orosz nukleáris elrettentő erőket. Nem csoda tehát, hogy pánikolnak egyesek, s mivel a köztudomásban a jódtabletta a sugárzás elleni védekezés egyik eszköze, ezért elkezdték keresni a jódtartalmú készítményeket.

Belgiumban miután egy nap alatt összesen 32 483 csomag jódtabletta fogyott el, a belga hatóságok figyelmeztették is a lakosságot, semmiképp se használják a jódtablettákat megelőzésre. A belga atomügyi hivatal a közösségi oldalán azt írja, bár nagyon sokan pánikolnak amiatt, hogy esetleg Oroszország beveti atomtölteteit az ukrajnai háborúban, ennek ellenére sem szabad orvosi konzultáció nélkül bevenni jódtablettát. A gyógyszer több országban is rendelkezésre áll, a BBC brit hírportál szerint például Nagy-Britanniában is felhalmoztak készleteket, amennyiben történne egy nukleáris baleset. De ezeket

kizárólag előírásra szabad bevenni, ugyanis rendkívül káros hatásai lehetnek az emberi szervezetre, főleg, ha túladagolják,

ezért nem kellene a hatóságok szerint vásárolni belőle, ha azt nem orvos írja elő.

A radioaktív jód felszívódása ellen véd

Nukleáris katasztrófa esetén az állam osztja szét a kálium-jodid tablettákat, nem kell ezeket pánikszerűen keresni és felvásárolni – mondta a Székelyhon megkeresésére Lorenzovici Anna háziorvos is.

„Az ilyen események során nagy mennyiségben radioaktív jód szabadul fel, amelyet a szennyezett levegő belégzése esetén a pajzsmirigy felszívhat.

Idézet
Az időben adagolt kálium-jodid tabletták pedig megelőzik azt, hogy a radioaktív jód bejusson a pajzsmirigybe azzal, hogy túltelítődik ezzel a jodiddal.

Ezzel lehet megelőzni azt, hogy később pajzsmirigyrák alakuljon ki” – magyarázta Lorenzovici Anna háziorvos. Rámutatott, a kálium-jodid fontos a sugárfertőzés elleni védelemben, de azt

akkor kell ténylegesen beszedni, amikor megtörténik a baj: a sugárzás előtt, és közvetlenül utána néhány napig.

Igazából a gyerekeknél lenne a legfontosabb – mondja a doktornő –, a felnőttek pajzsmirigye már másként működik. „Ugyanakkor ennek is megvan a napi adagja,

Idézet
nem lehet, hogy az ember csak úgy gondol egyet, és beszedi.

Megelőzésként nem is hat. Ha többet veszel be, nem tartod be az adagot, autoimmun betegséget okozhat, pajzsmirigygyulladás alakulhat ki. A pajzsmirigy működését fel lehet borítani, ha az ember csak úgy nekifog tablettát szedni össze-vissza” – magyarázta Lorenzovici Anna, aki tudja, hogy mindenkiben benne van a félelem, hogy nem lépnek elég hamar a hatóságok baj esetén. Az időzítés azonban ezekben az esetekben nagyon fontos, ha a gyerekek például ilyenkor iskolában, óvodában vannak, amikor megtörténik a baj, akkor ott kellene megkapják már az első dózist, akkor van a legnagyobb értelme.

A közhiedelemmel ellentétben

A jódtabletta egyébként a közhiedelemmel ellentétben nem védi meg a teljes szervezetet a sugárzástól, mindössze arra való, hogy a radioaktív anyagok lerakódjanak a pajzsmirigyben. Az ügy kapcsán az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozó Bizottsága közleményben arra figyelmeztetett, hogy ez egy „nagyon speciális védelem”,

radiológiai vészhelyzet esetén a leghatékonyabb védelmi intézkedés az evakuálás,

mert az nem csak a pajzsmirigyet, hanem az emberi szervezet egészét megvédi a radioaktív sugárzástól.

A Euronews által megkérdezett dr. Hielke Freerk Boersma, a Groningeni Egyetem sugárvédelmi szakértője azt mondta, kérdéses, hogy a jódtabletták milyen mértékben lennének hasznosak az atombombák hatása ellen. A nukleáris robbanások közvetlen hatásai katasztrofálisak. Nagy területeken, ahol feltehetően a csapadék dominál, a radioaktív szennyeződést biztosan nem csak a radioaktív jód okozza.

A szakértők ugyanakkor rávilágítanak, hogy az 1986-os csernobili atomerőmű-katasztrófa Fehéroroszország, Ukrajna és Oroszország egyes részein drasztikusan növelte a pajzsmirigyrákban szenvedő gyermekek számát. Az erősen megterhelt régiókban ezen rákos megbetegedések előfordulásának gyakorisága megsokszorozódott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”

Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”
2025. július 14., hétfő

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók

A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók
2025. július 14., hétfő

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói

Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát

A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát
2025. július 14., hétfő

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 14., hétfő

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat

Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat
2025. július 14., hétfő

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése

Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése
2025. július 14., hétfő

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai

Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai
2025. július 14., hétfő

A romániaiak több mint 70 százaléka szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.

A romániaiak több mint 70 százaléka szerint rossz irányba tart az ország