
Jelenleg így néz ki a játszótér, ezt is felújítanák
Fotó: Pinti Attila
Rendezettebb arculata lesz a csíkszeredai Fodor Sándor parknak – elfogadták a terület felújításának megvalósíthatósági tanulmányát az önkormányzati képviselők júniusi ülésén, pénteken. Elkértük a látványterveket is, amit megmutatunk olvasóinknak.
2024. június 28., 16:412024. június 28., 16:41
2024. június 28., 16:482024. június 28., 16:48
Két lépcsőben szeretné rendezni a csíkszeredai városháza a Fodor Sándor parkot (egykori Ifjúsági park) és annak övezetét. Először kifejezetten a zöldövezet felújítását szeretnék megvalósítani, majd a következő lépésként a parkot körülvevő utcákban,
A csíkszeredai önkormányzati képviselők júniusi ülésén, pénteken elfogadták a Fodor Sándor park megvalósíthatósági tanulmányát, amely egyelőre csak a zöldövezet részére vonatkozik.
A mostani park látképe, a felújítás után rendezettebb képet mutatna
Fotó: Pinti Attila
Bors Béla alpolgármester elmondta, a tanulmányban megfogalmazott becslés szerint a beruházás hétmillió lejbe kerül, és 16 hónapot szabtak meg kivitelezési határidőként. A város erre a projektre kér finanszírozást pályázás révén a Regionális Operatív Programon belül a leromlott állapotban lévő városi zöldövezetek felújítására. A dokumentációt pedig már júliusban be kell nyújtaniuk a Központi Fejlesztési Régióhoz.
Itt kapna helyet a Fodor Sándor-szoboregyüttes
Fotó: Csíkszeredai Városháza gyűjteménye
A park rendbetételének elképzelése látványterven is követhető. Mint Bors Béla fogalmazott,
illetve a központi részében fog helyet kapni a Fodor Sándor íróról készült szoboregyüttes.
Így nézne ki majd az új játszótér
Fotó: Csíkszeredai Városháza gyűjteménye
Újdonság, hogy egy fedett színpadszerű építményt is kialakítanak a park keleti felében. Továbbá felújítják a közvilágítást, új padokat és egyéb utcabútorzatot helyeznek ki, valamint
Ugyanakkor korszerűsítik a játszóteret, és sportolásra alkalmas elemeket is kihelyeznek. Megtudtuk Bors Bélától azt is, hogy az öregebb fákat kivágják, de többségében nem változtatják meg a park növényzetét.
Esti megvilágításban a sétányok
Fotó: Csíkszeredai Városháza gyűjteménye
A testület ugyanakkor több más fontos határozatot is jóváhagyott, így megszavazták a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház környezetét rendező övezeti rendezési tervet (PUZ), elfogadták a zsögödi Harom utcai Olt-híd felújítására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt. A teljes projekt értéke a becslések szerint 11,3 millió lej, a kivitelezésre szánt idő pedig egy év.
Mint írtuk korábban is, betonszerkezetű hidat építenének a Harom utcai fahíd helyébe. A beruházásra a finanszírozást a Regionális Operatív Programhoz benyújtott pályázat révén szereznének, amely pályázat egy összekötőút felújítását célozza Szécseny és Zsögöd között, és ennek a része lenne a szóban forgó Harom utcai híd is.

Megegyeztek a hatóságok, hogy milyen legyen a partvédelem, így készülhet a megvalósíthatósági tanulmány a csíkszeredai Harom utcai Olt-híd átépítésére. A becslések szerint a beruházás értéke 2,5 millió euró lesz.
Ugyancsak a tanácsülésen hagyták jóvá nyolc vállalkozás számára a de minimis típusú támogatást adókedvezmény formájában, amelyre három évig lesznek jogosultak. Ennek feltétele volt, hogy beruházásokat valósítsanak meg, és új munkahelyeket teremtsenek. A cégek tulajdonképpen épületadó-kedvezményben részesülnek, összesen 217 ezer lej értékben. Olyan vállalkozások nyújthatták be igényüket az épületadó-kedvezményre, amelyek legkevesebb 200 ezer eurós beruházást hajtottak végre az utóbbi években, továbbá új munkahelyeket is teremtettek.
A testület továbbá jóváírt egy tízezer lejes kártérítést is, ugyanis a város által ügykezelt Szentlélek utcai temetőben egy vihar miatt kidőlt fenyőfa összetört egy sírhelyet tavaly júliusban, ennek a kárnak a rendezésére ítélték meg az összeget.
Ki hol kezdi a tanévet?
A felújítás alatt álló Micimackó Óvoda két csoportjának mindeddig nem volt eldöntve, hogy melyik épületben kezdheti a következő tanévet. A tanácsülésen eldőlt, hogy a micimackósok a Mihail Sadoveanu utcában kezdhetnek, a Napocska Óvoda régi helyén.
A Nagy István Művészeti Szakközépiskola két osztálya a Napocskából visszaköltözik a művészeti iskola főépületébe, amelynek földszintjén egyelőre nem nyílik meg a tervezett galéria, itt a művészeti iskola szakműhelyei kapnak helyet. Így a városháza szerint minden diák méltányos körülmények között kezdheti a 2024–2025-ös tanévet.
Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt -– derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Április 13. és 26. között országszerte kismértékű hőmérséklet-ingadozásra lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közölt előrejelzéséből.
Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.
A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.
A bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese szerint elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása a Tisza Párt választási győzelmét követően.
Facebook-bejegyzésben gratulált Magyar Péter választási győzelméhez Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök hétfőn gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez.
A Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán a pártja választási győzelmét hozó napot követő hétfőn.
Csíkszereda ismét rekordot döntött a mínuszok tekintetében: az ország lakott települései közül ott mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet hétfő hajnalban – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) adataiból.
1 hozzászólás