A tó kétharmada kiszáradt
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszék egyik legkedveltebb fürdőhelye az elmúlt években pusztulásnak indult, a tavat tápláló patak alacsony vízhozama, a szivárgás és a forróság miatt látványosan elkezdett kiszáradni a meder. Réty község azonban nem várja tétlenül, hogy a tó helyén csak kráter maradjon: elkezdték feltölteni vízzel, a későbbiekben pedig igazi üdülőhellyé alakítják át a területet.
2024. szeptember 08., 17:142024. szeptember 08., 17:14
Szebb napokat is látott a Rétyi-tó, amelyet idén már a végső kiszáradás veszélye fenyegetett. Nem ez volt azonban az első jele a bajnak:
Dombora Lehel, Réty község polgármesterének elmondása szerint ekkor eszméltek rá igazán, hogy a tó ügyében mihamarabb lépni kell.
A vízbe telepítettek már párszáz kiló amurt is, azzal a céllal, hogy természetesen pusztítsák el a hínárokat, ezzel a módszerrel az idei évben már látványosan sikerült javítani a helyzeten. Csakhogy mostanára annyira lecsökkent a vízszint, hogy a halak egy részét mentés céljából át kellett telepítsék a másik két tóba.
Három mesterséges tóról beszélhetünk, amelyek közül a szóban forgó, nagyobbik, 12 hektár felületű tó Rétyhez tartozik. A másik kettőben most is lehet horgászni, ezek adminisztrálása a Kovászna Megyei Sporthorgászok és Vadászok Egyesületének feladata. Dombora Lehel szerint
A képen látható, augusztusi állapot óta is történt javulás
Fotó: Tuchiluș Alex
Azt is tudták, hogy a hetvenes évekbeli védőgát sem az igazi, a tó hullámzásának köszönhetően már láthatóan elkezdett erodálódni. Ez is kritikus pont volt a kiszáradásban, a part ugyanis tavalyra annyira elkeskenyedett, hogy a víz is elkezdett átszivárogni rajta.
A vízpumpát már augusztusban felszerelték, a nyár utolsó napjaiban elindították, most már a Feketeügyből csobog víz a tóba. Ezt azonban hosszas, és cseppet sem akadálymentes procedúra előzte meg. Már tavalyelőtt elkezdtek mérni, tervezni, de csak lépésenként haladtak, hiszen
Természetesen ahhoz, hogy a későbbiekben üzemeltessék, megfelelő szakhatósági engedélyeket is kellett szerezni. Ehhez alkalmazkodván, a tavaly létrehozták a zsilipet, szélesítették és megerősítették a gátat.
A Feketeügyből táplálják a tavat
Fotó: Farkas Orsolya
Többen kifogásolták, hogy a munkálatok során nem ásták ki mélyebben a medret, de az elöljáró szerint ez veszélyes lett volna.
– magyarázta Dombora Lehel.
A gátat elkészítették, jöhetett a következő lépés. „Már akkor elkezdtük az előkészületeket a víz utánpótlására. Akkor még nem volt ennyire vészes a helyzet, nem is számítottunk arra, hogy ide jutunk” – emlékezett vissza a községvezető.
Az illetékesek hivatalosan is megsürgették a folyamatot, hogy valóban elkezdődhessen a tó mentése: a kormányhivatal, a vízügyi igazgatóság, a környezetvédelmi- és katasztrófavédelmi hivatal is nyíltan, segítőkészen álltak az ügy mellé.
Megerősítették, szélesítették a gátat
Fotó: Farkas Orsolya
Ezzel felgyorsították a folyamatot, de a legszükségesebb jóváhagyásokat így is be kellett szerezni, többek között az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézettől, akik előbb meghatározták, mennyi a Feketeügy maximális és minimális vízhozama, és ehhez mérten mennyi vizet lehet elvezetni belőle a tó feltöltéséhez.
Végül eljutottak odáig, hogy először tesztüzembe, majd egy héttel ezelőtt véglegesen üzembe tudták helyezni a pumpát.
– magyarázta Dombora Lehel.
Jövőre visszanyerheti a régi formáját
Fotó: Tuchiluș Alex
A villanypumpa naponta több mint 1700 köbméter vizet emel át, ahhoz, hogy egy métert emelkedjen a vízszint, nagyjából 120 ezer köbméterre lenne szükség. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a víz 30 százaléka elpárolog, elszivárog a talajba, így a polgármester számításai szerint körülbelül három hónap múlva érhetik el az egyméteres növekedést.
de abban reménykednek, ha a tó feltelik, akkor már csak néha, a szinten tartáshoz kell beindítani. Ha sikerült visszaállítani a víz szintjét, visszatelepítik az amurokat is, hogy a tóban levő maradék növényt, nádat természetes úton „takarítsák” el.
A gátmegerősítéssel, zsilippel, vízpumpaállomással együtt a rétyi önkormányzatnak 800 ezer lejébe került eddig a tó helyreállítása, de nem hagyják veszni. Mi több, hosszútávon terveznek, még akkor is, ha az időjárási szélsőségek később sem fognak kedvezni a tónak.
Hosszútávú terveket sző a rétyi önkormányzat a tó kapcsán
Fotó: Tuchiluș Alex
Dombora Lehel elmondta: a községhez tartozik a tó körüli telkek egy része, többek között az is, ahol most a régi játszótér és focipálya van. Erőforrások hiányában idén csak a tóra összpontosítottak, de
Első lépésként szeretnék bekeríteni a tavat, mert eddig naponta kellett elzavarni a halászokat, kéretlen látogatókat. Létrehoznának egy önkormányzati céget, hogy személyzetet tudjanak biztosítani, és belépőjegyeket tudjanak szedni.
A parton levő szálloda most eladó, a polgármester a jövőbeli tulajdonossal való hatékony együttműködésben is reménykedik.
Most nagyjából 100-150 nyaralót számlálhatunk, de nyaranta egész Háromszékről érkeztek fürdőzők a Rétyi-tóhoz. Évek óta nem úszik benne senki, de ezzel még nem zárult le a történet, jövőre minden valószínűséggel visszaáll a rend. „Ez most csak egy rész a tó történelmében, de nem marad így” – szögezte le Dombora Lehel.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!