
A távfűtés helyzete volt a csütörtöki tanácsülés fő témája
Fotó: Beliczay László
Az Urbana Rt. távhőszolgáltató vállalat törzstőkéjének megemelése és a távhőszolgáltatás árának növelése mellett döntött csütörtöki ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület. Utóbbi a lakókat is fogja érinteni.
2019. szeptember 26., 19:162019. szeptember 26., 19:16
Kisebb vita után elfogadták az önkormányzati képviselők azt a határozattervezetet, amellyel lehetőséget teremtenek a költségvetésben arra, hogy egymillió lejjel megemeljék az Urbana Rt. törzstőkéjét. Az sem okozott nézeteltérést, hogy 406,06 lejről 557,31 lejre emeljék a hőenergia gigakalóriánkénti árát, ám
Az RMDSZ-frakció szerint az áremelést kizárólag a szubvenció növelésével kellene eszközölni, a lakossági árat pedig változatlanul kell hagyni. Orbán Balázs (MPP) szerint ez igazságtalan volna a többi adófizető városlakóval szemben, így fele-fele arányos megosztást javasolt. Mivel az RMDSZ nem akart engedni az elképzeléséből, végül az MPP-sek és az EMNP-sek szünetet kértek, majd újabb javaslattal álltak elő. Eszerint
Ez sem aratott osztatlan sikert, de az RMDSZ tartózkodása mellett elfogadta a többség. Az áremelés a gyakorlatban azt jelenti, hogy az önkormányzatnak gigakalóriánként 297,31 lejt kell kifizetnie támogatásként a korábbi 207,73 lej helyett, míg a fogyasztóknak 260 lejt a korábbi 198,33 lej helyett.
Az ármódosításról szóló döntés miatt le kellett venni napirendről a szolgáltató 2019-es költségvetésének megszavazását, hiszen a fejlemények miatt újabb számításokra van szükség.
A távhőszolgáltatás működhet, már voltak is olyan vízszintes elosztású fűtésrendszerrel felszerelt tömbházak, amelyekben kérték a fűtés elindítását, és ennek eleget is tett az Urbana Rt. – tudtuk meg Hadnagy Gábortól, a vállalat igazgatójától. Mint mondta, a törvény lehetővé teszi a fűtés elindítását, amennyiben öt napon át folyamatosan tíz Celsius-fok alá esik az éjszakai hőmérséklet. Mindemellett a lakószövetségek is kérvényezhetik a szolgáltatás beüzemelését.
Hajdó Csabáék (EMNP) továbbra is támogatják az MPP-ből kizárt polgármestert
Fotó: Beliczay László
Az igazgató hozzátette, azonnal indítják a fűtést, amint ezt igénylik a fogyasztók. Ahol nem vízszintes elosztású fűtésrendszer van, ott a tömbház minden lakójának bele kell egyeznie a szolgáltatás megkezdésébe.
Már az ülés megkezdése előtt levették napirendről a Csereháton lévő 48 szociális lakás átadási névjegyzékével kapcsolatos határozatot, hiszen a tömbház még nem készült el teljesen – az utolsó simítások vannak hátra. Hajdó Csaba az EMNP részéről reagált az MPP korábbi felhívására és kijelentette,
Mike Levente, az MPP-frakció vezetője rámutatott, ők is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben.
Mikéék (MPP-frakció) is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben
Fotó: Beliczay László
A képviselők elfogadtak egy határozatot, amelyben lehetővé tették azon helyi adók kamatmentes befizetését, amelyeknek a kifizetési határideje múlt év végén lejárt. Azt is eldöntötték, hogy
Az ülésen elhangzott, hogy két korábbi határozat van, amelyet nem támogatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal: egyik a kelengyeprogrammal kapcsolatos, a másik pedig a városi könyvtár Nyirő Józsefről való elnevezése. Utóbbit az épület tulajdonosai sem támogatták. Venczel Attila jegyző rámutatott, a könyvtárral kapcsolatos határozat fel van függesztve, és bírósági eljárás folyik az ügyben.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
1 hozzászólás