
A távfűtés helyzete volt a csütörtöki tanácsülés fő témája
Fotó: Beliczay László
Az Urbana Rt. távhőszolgáltató vállalat törzstőkéjének megemelése és a távhőszolgáltatás árának növelése mellett döntött csütörtöki ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület. Utóbbi a lakókat is fogja érinteni.
2019. szeptember 26., 19:162019. szeptember 26., 19:16
Kisebb vita után elfogadták az önkormányzati képviselők azt a határozattervezetet, amellyel lehetőséget teremtenek a költségvetésben arra, hogy egymillió lejjel megemeljék az Urbana Rt. törzstőkéjét. Az sem okozott nézeteltérést, hogy 406,06 lejről 557,31 lejre emeljék a hőenergia gigakalóriánkénti árát, ám
Az RMDSZ-frakció szerint az áremelést kizárólag a szubvenció növelésével kellene eszközölni, a lakossági árat pedig változatlanul kell hagyni. Orbán Balázs (MPP) szerint ez igazságtalan volna a többi adófizető városlakóval szemben, így fele-fele arányos megosztást javasolt. Mivel az RMDSZ nem akart engedni az elképzeléséből, végül az MPP-sek és az EMNP-sek szünetet kértek, majd újabb javaslattal álltak elő. Eszerint
Ez sem aratott osztatlan sikert, de az RMDSZ tartózkodása mellett elfogadta a többség. Az áremelés a gyakorlatban azt jelenti, hogy az önkormányzatnak gigakalóriánként 297,31 lejt kell kifizetnie támogatásként a korábbi 207,73 lej helyett, míg a fogyasztóknak 260 lejt a korábbi 198,33 lej helyett.
Az ármódosításról szóló döntés miatt le kellett venni napirendről a szolgáltató 2019-es költségvetésének megszavazását, hiszen a fejlemények miatt újabb számításokra van szükség.
A távhőszolgáltatás működhet, már voltak is olyan vízszintes elosztású fűtésrendszerrel felszerelt tömbházak, amelyekben kérték a fűtés elindítását, és ennek eleget is tett az Urbana Rt. – tudtuk meg Hadnagy Gábortól, a vállalat igazgatójától. Mint mondta, a törvény lehetővé teszi a fűtés elindítását, amennyiben öt napon át folyamatosan tíz Celsius-fok alá esik az éjszakai hőmérséklet. Mindemellett a lakószövetségek is kérvényezhetik a szolgáltatás beüzemelését.
Hajdó Csabáék (EMNP) továbbra is támogatják az MPP-ből kizárt polgármestert
Fotó: Beliczay László
Az igazgató hozzátette, azonnal indítják a fűtést, amint ezt igénylik a fogyasztók. Ahol nem vízszintes elosztású fűtésrendszer van, ott a tömbház minden lakójának bele kell egyeznie a szolgáltatás megkezdésébe.
Már az ülés megkezdése előtt levették napirendről a Csereháton lévő 48 szociális lakás átadási névjegyzékével kapcsolatos határozatot, hiszen a tömbház még nem készült el teljesen – az utolsó simítások vannak hátra. Hajdó Csaba az EMNP részéről reagált az MPP korábbi felhívására és kijelentette,
Mike Levente, az MPP-frakció vezetője rámutatott, ők is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben.
Mikéék (MPP-frakció) is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben
Fotó: Beliczay László
A képviselők elfogadtak egy határozatot, amelyben lehetővé tették azon helyi adók kamatmentes befizetését, amelyeknek a kifizetési határideje múlt év végén lejárt. Azt is eldöntötték, hogy
Az ülésen elhangzott, hogy két korábbi határozat van, amelyet nem támogatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal: egyik a kelengyeprogrammal kapcsolatos, a másik pedig a városi könyvtár Nyirő Józsefről való elnevezése. Utóbbit az épület tulajdonosai sem támogatták. Venczel Attila jegyző rámutatott, a könyvtárral kapcsolatos határozat fel van függesztve, és bírósági eljárás folyik az ügyben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
1 hozzászólás