
A távfűtés helyzete volt a csütörtöki tanácsülés fő témája
Fotó: Beliczay László
Az Urbana Rt. távhőszolgáltató vállalat törzstőkéjének megemelése és a távhőszolgáltatás árának növelése mellett döntött csütörtöki ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület. Utóbbi a lakókat is fogja érinteni.
2019. szeptember 26., 19:162019. szeptember 26., 19:16
Kisebb vita után elfogadták az önkormányzati képviselők azt a határozattervezetet, amellyel lehetőséget teremtenek a költségvetésben arra, hogy egymillió lejjel megemeljék az Urbana Rt. törzstőkéjét. Az sem okozott nézeteltérést, hogy 406,06 lejről 557,31 lejre emeljék a hőenergia gigakalóriánkénti árát, ám
Az RMDSZ-frakció szerint az áremelést kizárólag a szubvenció növelésével kellene eszközölni, a lakossági árat pedig változatlanul kell hagyni. Orbán Balázs (MPP) szerint ez igazságtalan volna a többi adófizető városlakóval szemben, így fele-fele arányos megosztást javasolt. Mivel az RMDSZ nem akart engedni az elképzeléséből, végül az MPP-sek és az EMNP-sek szünetet kértek, majd újabb javaslattal álltak elő. Eszerint
Ez sem aratott osztatlan sikert, de az RMDSZ tartózkodása mellett elfogadta a többség. Az áremelés a gyakorlatban azt jelenti, hogy az önkormányzatnak gigakalóriánként 297,31 lejt kell kifizetnie támogatásként a korábbi 207,73 lej helyett, míg a fogyasztóknak 260 lejt a korábbi 198,33 lej helyett.
Az ármódosításról szóló döntés miatt le kellett venni napirendről a szolgáltató 2019-es költségvetésének megszavazását, hiszen a fejlemények miatt újabb számításokra van szükség.
A távhőszolgáltatás működhet, már voltak is olyan vízszintes elosztású fűtésrendszerrel felszerelt tömbházak, amelyekben kérték a fűtés elindítását, és ennek eleget is tett az Urbana Rt. – tudtuk meg Hadnagy Gábortól, a vállalat igazgatójától. Mint mondta, a törvény lehetővé teszi a fűtés elindítását, amennyiben öt napon át folyamatosan tíz Celsius-fok alá esik az éjszakai hőmérséklet. Mindemellett a lakószövetségek is kérvényezhetik a szolgáltatás beüzemelését.
Hajdó Csabáék (EMNP) továbbra is támogatják az MPP-ből kizárt polgármestert
Fotó: Beliczay László
Az igazgató hozzátette, azonnal indítják a fűtést, amint ezt igénylik a fogyasztók. Ahol nem vízszintes elosztású fűtésrendszer van, ott a tömbház minden lakójának bele kell egyeznie a szolgáltatás megkezdésébe.
Már az ülés megkezdése előtt levették napirendről a Csereháton lévő 48 szociális lakás átadási névjegyzékével kapcsolatos határozatot, hiszen a tömbház még nem készült el teljesen – az utolsó simítások vannak hátra. Hajdó Csaba az EMNP részéről reagált az MPP korábbi felhívására és kijelentette,
Mike Levente, az MPP-frakció vezetője rámutatott, ők is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben.
Mikéék (MPP-frakció) is támogatják a polgármestert a város számára hasznos döntésekben
Fotó: Beliczay László
A képviselők elfogadtak egy határozatot, amelyben lehetővé tették azon helyi adók kamatmentes befizetését, amelyeknek a kifizetési határideje múlt év végén lejárt. Azt is eldöntötték, hogy
Az ülésen elhangzott, hogy két korábbi határozat van, amelyet nem támogatott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal: egyik a kelengyeprogrammal kapcsolatos, a másik pedig a városi könyvtár Nyirő Józsefről való elnevezése. Utóbbit az épület tulajdonosai sem támogatták. Venczel Attila jegyző rámutatott, a könyvtárral kapcsolatos határozat fel van függesztve, és bírósági eljárás folyik az ügyben.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás