Hirdetés
Hirdetés

Megkezdődött a próbaérettségi – idén már digitálisan javítják

A tesztek leadása után egyből be is szkennelik a diákok dolgozatait. Képünk illusztráció •  Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

A tesztek leadása után egyből be is szkennelik a diákok dolgozatait. Képünk illusztráció

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Megkezdődött a végzősök próbaérettségije, amelynek idei újdonsága, hogy a javítás már a digitális javítóplatformon zajlik. Az eredményeket március 15-én teszik közzé, de a jegyeket kizárólag a szülő vagy a diák írásos kérése esetén vezetik be a naplóba.

Hajnal Csilla

Bodor Tünde

2024. március 04., 13:242024. március 04., 13:24

Román nyelv és irodalom tantárggyal kezdődött hétfőn reggel kilenckor a tizenkettedikesek próbaérettségije. A megjelent diákoknak legalább másfél órát kellett a teremben tölteniük, és

egyéni kódokat kaptak, amelyek alapján megtudhatják saját eredményeiket.

Maros megyében összesen 3860 diák iratkozott be előzetesen a vizsgára, ebből 1123 magyar tagozatos. Végül 318 tanuló nem jelent meg a próbavizsgán hétfőn reggel – tudtuk meg Fejes Réka tanfelügyelőtől.

Összesen tizenöt különleges vizsgahelyzetet hagyott jóvá a minisztérium a megyében, például van diszlexiás vagy diszgráfiás növendék is, aki emiatt

a felügyelők segítségére szorult olvasás vagy írás esetén.

A cukorbetegségben szenvedőket vagy tanulási zavarral küszködőket külön terembe helyezéssel vagy a vizsgaidő meghosszabbításával segítették.

Egyelőre zökkenőmentes a digitális platform kezelése. A dolgozatok beadása után azokat szkennelik, majd a feltöltik. Ez utóbbi esetében

lehetnek még fennakadások, amikor egyszerre sokan töltik fel az online javítóplatformra, ahogyan előfordult a nyolcadikosok próbavizsgájával is

– tette hozzá a próbaérettségiért felelős tanfelügyelő.

Kovászna megyében a tanfelügyelőség 1306 végzőst (tizenkettedikes, illetve tizenharmadikos diákot) tart nyilván, közülük 1213-an tanulnak nappali, 93-an pedig esti tagozaton, illetve 848-an magyar, 458-an román tagozaton. A próbavizsgákat Kovászna megye 17 középiskolájában szervezik meg.

Hirdetés

Hargita megyében 35 tanintézményben zajlik hétfőn a próbaérettségi. Idén 1680 magyar és 539 román tagozatos diák fejezi be a középiskolát, összesen 2219 végzősnek kellene hétfőn próbaérettségire jelentkezni, de mivel a csökkentett látogatással tanulók délelőtt dolgoznak, így minden bizonnyal közülük kerül ki a dolgozatírásról hiányzók többsége – közölte érdeklődésünkre Luka László, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársa.

Kedden a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, szerdán a szaknak megfelelő, választható tantárgyból próbaírásbeliznek a középiskolák végzősei, majd csütörtökön anyanyelvből bizonyítanak. A vizsgatételeket minden nap 15 órakor hozzák nyilvánosságra a próbaérettségi honlapján.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 21., kedd

Megbicsaklott az EMSZ és az RMDSZ együttműködése?

A magyarországi országgyűlésben mandátumot nyert mindhárom párttal fel fogja venni a kapcsolatot az Erdély Magyar Szövetség, hogy nemzetpolitikai kérdésekről tárgyalhassanak. Az RMDSZ politikájától pedig elhatárolódnak.

Megbicsaklott az EMSZ és az RMDSZ együttműködése?
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Székelyföldiek, akikre nem csak mi lehetünk büszkék

Tizenegy kiemelkedő személyiség részesült elismerésben az erdélyi kulturális-közösségi életet gazdagító munkájáért Kolozsváron. A díjazottak között székelyföldi gyökerekkel rendelkező, nagyra becsült művészek, néprajzkutatók, történészek szerepelnek.

Székelyföldiek, akikre nem csak mi lehetünk büszkék
2026. április 21., kedd

Koalíciós válság: konzultációra hívta a pártok vezetőit az államfő

Nicușor Dan államfő egyeztetésre várja a Cotroceni-palotába szerdán a koalíciós pártok vezetőit.

Koalíciós válság: konzultációra hívta a pártok vezetőit az államfő
2026. április 21., kedd

Akadnak oltásellenes gazdik Hargita megyében

Többnyire sikerült párbeszéddel meggyőzni azokat a kutya- és macskatartókat is, akik nem akarták beoltatni házi kedvenceiket veszettség ellen. Két esetben viszont szankcionálni kellett Hargita megyében.

Akadnak oltásellenes gazdik Hargita megyében
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Kelemen Hunorral találkozik Magyar Péter

Irodájában fogadja Magyar Péter leendő miniszterelnök Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kedden. Az egyeztetésen arról tárgyalnak, hogy a Tisza-kormány milyen módon tudja segíteni az erdélyi és a partiumi magyarságot – jelentette be a Tisza Párt elnöke.

Kelemen Hunorral találkozik Magyar Péter
2026. április 21., kedd

Szülők figyelmébe: megvan a bölcsődei és óvodai beiratkozás menetrendje

A tanügyminisztérium jóváhagyta kedden a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét a 2026–2027-es tanévre.

Szülők figyelmébe: megvan a bölcsődei és óvodai beiratkozás menetrendje
2026. április 21., kedd

Kelemen Hunor a PSD döntése után: az RMDSZ nem lép ki a kormányból

Kelemen Hunor szerint az RMDSZ nem lép ki a kormányból, és nem vesz részt a PSD és a PNL közötti konfliktusban. A politikus úgy látja, a legsürgetőbb feladat most az ország gazdasági helyzetének stabilizálása.

Kelemen Hunor a PSD döntése után: az RMDSZ nem lép ki a kormányból
Hirdetés
2026. április 21., kedd

Két csapadékos időszakot jósolnak a kéthetes előrejelzésben

A hőmérséklet olykor jelentős ingadozása várható a következő két hétben, és csapadékra is számítani lehet, főként ennek a hétnek az első napjaiban, majd április 27. után – derül ki az április 20. és május 3. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.

Két csapadékos időszakot jósolnak a kéthetes előrejelzésben
2026. április 21., kedd

Ivóvízszünet és útlezárás Székelyudvarhelyen

Gázvezeték cseréje miatt zárnak le egy utcát, két másikban az ivóvíz-szolgáltatás szünetelésére kell számítani kedden – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Ivóvízszünet és útlezárás Székelyudvarhelyen
2026. április 20., hétfő

Bolojan: felelőtlen a PSD döntése; továbbra is ellátom miniszterelnöki tisztséget

Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.

Bolojan: felelőtlen a PSD döntése; továbbra is ellátom miniszterelnöki tisztséget
Hirdetés