Fotó: Gábos Albin
Az országban először Csíkrákoson ismerkedtek meg a helyiek a lábtoll-labdázás nevű ritka sportággal, azóta Európa-bajnokságokon is részt vettek. A sportágat, amelynek sajátossága, hogy a tollaslabdát lábbal továbbítják, több csíki településen is szeretnék népszerűsíteni.
2018. július 31., 16:232018. július 31., 16:23
Magyarországi ráhatásnak köszönhetően ismerkedhettek meg a csíkrákosi fiatalok is ezzel a ritka sportággal, amelyet az Újszász várossal fenntartott jó viszonynak köszönhetően mutattak be nekik az ottaniak. Az amúgy nagy odafigyelést, koncentrációt és nem utolsó sorban igen jó állóképességet igénylő testmozgás elnyerte a tetszésüket.
Fotó: Gábos Albin
Először, 2016-ban felkészületlenül érte őket a meghívás, akkor a hét induló csapatból a hetedik helyen végeztek, de azóta a játékról szerzett mélyebb ismereteik, tudatosabb felkészülésük mára elmozdította őket a megnövekvő mezőny végéről. Magyarországon jóval elterjedtebb, népszerűbb sportágnak számít a lábtoll-labda, mint térségünkben. Már 1995 óta bejegyzett sportágként van jelen és minden évben nemzetközi versenyeket szerveznek – tudtuk meg a csíkrákosicsapat egyik tagjától, Vizoli Zsombortól. Az idén júliusban megrendezett újszászi megmérettetésen, a Hungarian Open nevű, Magyar Nyílt Nemzetközi Lábtoll-Bajnokságon a 32. helyen végeztek a 35 résztvevő csapat közül – számolt be Mezei István, a csapat játékosa.
Fotó: Gábos Albin
Császár Attila, Csíkrákos község polgármestere megjegyezte, hogy Romániában ez az első csapat, amely ezt a sportágat műveli. Jelenleg kis létszámú, 18-22 év közötti fiatalokkal készülnek, de kiemelte, hogy
Fotó: Gábos Albin
Szeptembertől népszerűsítő program elindítását tervezik a csíkszeredai és környéki középiskolákban a létszám növelése érdekében, mely szerinte a fejlődést is nagyban elősegítené. A rákosiak ugyan még nem szerepelnek Romániában bejegyzett sportcsapatként, de igyekeznek ezt a folyamatot is elindítani. Az újszászi lábtoll-labda csapat támogatja őket, a szükséges sporteszközök, labdák biztosítása mellett a különböző versenyekre való meghívásokkal is.
A játék célja, hogy a tollaslabda háló felett úgy kerüljön át az ellenfél térfelére, hogy onnan ne tudják visszaadni
Fotó: Gábos Albin
A lábtoll-labdázás szabályai
A lábtoll-labdázás kialakulása i. e. 1000 körülre tehető, a kínaiak kezdték játszani. Európában 1991-től kezdett elterjedni, mint sportág. Sajátossága, hogy egyénileg, párban, vagy csapatban is játszható (3 fős csapat), inkább beltéren, egy röplabdapálya méreteivel megegyező játéktéren, melyet a férfiaknál egy 160 cm, a nőknél 150 cm magasságú háló oszt két részre. A cél, hogy ezen a hálón úgy juttassák át a játékosok a sajátos tollaslabdát – amely 15 gramm súlyú, négy db 15 cm-es libatollból és egy 4 cm átmérőjű kerek gumitalpból áll – lábuk, esetleg felsőtestük segítségével, hogy megakadályozzák az ellenfél játékosait a játékszer visszajuttatásában. Egy játékos mindössze két alkalommal érhet a labdához, ha ezt meghaladja, az ellenfél csapata szerez pontot. Egy másik sajátossága, hogy nincsen bíró, hanem az éppen nem játszó, a pályát elhagyó csapat tagjai figyelik, hogy minden a szabályok szerint történjen és számolják a pontokat.
Kovács Boróka
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.
Jövő hét elején is örülhetünk a szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
szóljon hozzá!