Fotó: Iochom István
A nyergestetői csata hőse, Tuzson János a kézdiszéki Bélafalván született, ezért a kézdivásárhelyi iskolások rendszeresen felidézik a magyar forradalom és szabadságharc kezdetét. Azért egy nappal nemzeti ünnepünk előtt, hogy másnap ők is méltóképpen felvonulhassanak a céhes város főterén.
2024. március 14., 18:252024. március 14., 18:25
2024. március 14., 21:192024. március 14., 21:19
Fotó: Iochom István
Március 14-én nem sokkal dél után, a hagyományokhoz hűen a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola és a Bod Péter Tanítóképző tanáraik által irányított diákjai tették tiszteletüket a jeles történelmi színhelyen.
A debreceni testvériskolájuk küldöttsége által is „megerősített” tanítóképzősök felelevenítették a szabadságharc fontosabb háromszéki mozzanatait, közben szavalatokat, katonanótákat, népdalokat adtak elő.
A Bod Péter Tanítóképző diákjai
Fotó: Dénes Botond
A lázadást, a szembenállást először magunkkal szemben kell kezdenünk – tolmácsolta 1848. március idusának általa értelmezett üzenetét szónokuk, Jánosi Tamás, az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezete és a város önkormányzata által idén tizenkilencedik alkalommal, középiskolások számára megszervezett Zúg Március szónokverseny második helyezettje.
– fogalmazott a felszólaló.
Fotó: Dénes Botond
A bélafalvi és tápióbicskei hagyományőrzők díszőrsége mellett megejtett koszorúzást megelőzően annak rendje és módja szerint felcsendültek nemzeti himnuszaink, majd az ünnepség az emlékművel szembeni kopjaerdőben folytatódott, immáron az Apor Péter Szakközépiskola növendékei főszereplésével. Ugyanazt az énekekkel, szavalatokkal színesített repertoárt adták elő, amit a délelőtt folyamán a két világháború hőseire emlékeztető kászonújfalusi kőkeresztnél.
Ünnepi beszédet Fekete Boróka, a szónokverseny dicséretben részesült résztvevője, valamint Jakabos Ferenc mondott.
– fogalmazott utóbbi.
Fotó: Kocsis Károly
– hangzott még el a megemlékezésen.
András Ignác tanár, helytörténész, néprajzi író, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója a nyergestetői csata körülményeit elevenítette fel, majd a székely himnusz eléneklését követően itt is koszorúzás zárta az ünnepséget.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Nemcsak a száj- és körömfájás, hanem több más, állatokat fertőző betegségek megjelenésének a megelőzése érdekében is fokozott állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket végez a szakhatóság húsvét előtt Hargita megyében.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
Több csíkszéki településen is gazdafórumot szervez a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, amelyeken tájékoztatják a gazdákat a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
szóljon hozzá!