
A Don-kanyari áldozatok emlékműve Marosvásárhelyen. Archív
Fotó: Haáz Vince
A történelmünk egyik legtragikusabb eseményének számító Don-kanyari offenzíva 80. évfordulóján, január 12-én, csütörtökön az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros megyei szervezete és a Marosvásárhelyi 23. Hagyományőrző Csoport megemlékezést szervez Marosvásárhelyen.
2023. január 11., 10:182023. január 11., 10:18
2023. január 11., 20:202023. január 11., 20:20
Az eseménysorozat délután öt órakor a római katolikus temetőben kezdődik, amely során ökumenikus megemlékezésre, koszorúzásra és gyertyagyújtásra kerül sor a Don-kanyari áldozatok emlékművénél, majd hat órától a Studium Hub konferenciatermében (Bolyai u. 15. sz.) folytatódik a történelmi megemlékezés vetítéssel, második világháborús hadtörténeti kiállítással, zenei előadással és könyvbemutatóval.
Ünnepi beszédet mond dr. Ábrám Zoltán, az EMKE alelnöke, azt követően Pál-Antal Sándor akadémikus tart előadást, majd Berekméri Árpád Róbert történész-levéltáros történelmi ismertetője is hallható lesz.
Az eseménysorozat részeként Benkő József történész Mindennapok a Don-kanyari harctéren című második világháborús hadtörténeti kiállítás anyagát ismerteti, valamint Vetési Tamás Győzelem a felhők felett című könyvének a bemutatóját is megtartják.
A programajánló szerint a Nyárádszeredai Katonai Hagyományőrző Zenekar kíséretével katonadalok éneklésével zárják az eseményt.
Az Erdélyi Vitézi Rend január 12-én, csütörtökön 16 órakor Sepsiszentgyörgyön a Hősök temetőjében rövid megemlékezést tart a doni tragédia 80. évfordulója alkalmából; imát mond v. Bucsi Zsolt Tamás vártemplomi lelkész. A Történelmi Vitézi Rend sepsiszéki állománya 18 órától a sepsiszentgyörgyi belvárosi református templomban, majd a templomkertben, a II. világháborús emlékműnél tart istentisztelettel egybekötött, fáklyás megemlékezést a Don-kanyarnál és a keleti fronton elesett hősök emlékére. A rend kézdiszéki állománya január 21-én emlékezik a katrosai kettős keresztnél.
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan energiaügyi miniszter közölte: már tavaly szeptembertől tárgyalnak az energiaszolgáltatókkal a gázárplafon kivezetésének módozatairól, hogy 2026. március 31. után se emelkedjenek hirtelen a lakossági gázszámlák.
A rossz időjárásra való tekintettel a hatóságok egy sor ajánlást fogalmaztak meg a lakosság számára.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) több mint nyolcmillió lejre szabott ki bírságokat az utóbbi egy hónapban végzett országos ellenőrzések nyomán.
Büntetőeljárás indult a salamási rendőrség épületében keletkezett tűz körülményeinek tisztázására. Bár a lángok jelentős kárt tettek a tetőzetben, az archívum és a technikai eszközök épségben maradtak. A rendőrök a községházán kaptak ideiglenesen helyet.
szóljon hozzá!