Fotó: RMDSZ/Gönczy Tamás
Két befutó helyet kap az RMDSZ választási listáján az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) – közölte online sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor. Az RMDSZ-elnök tájékoztatása szerint jövő héten írják alá a megállapodást.
2020. október 16., 17:392020. október 16., 17:39
2020. október 19., 11:582020. október 19., 11:58
Kulcsár-Terza József a Maros megyei képviselői lista harmadik helyét, Zakariás Zoltán pedig a Hargita megyei lista ötödik helyét kapja meg, mindkét pozíció biztos parlamenti részvételt garantál. Kelemen Hunor elmondta: a pénteki nap folyamán tárgyalt Mezei Jánossal, a Magyar Polgári Párt (MPP) jelenlegi elnökével, aki a két kis formáció egyesülése után a tervek szerint az EMSZ elnöke lesz.
Az RMDSZ elnöke nagyvonalúnak nevezte a szövetség döntését, hiszen – mint mondta – az MPP négy évvel ezelőtt jobb eredményeket tudott maga mögött, s úgyszintén két hellyel kellett megelégednie.
Benedek Zakariás a szórvány RMDSZ-képviselőjelöltje a szövetség Kovászna megyei listáján kap befutó helyet, ugyanakkor a Magyar Ifjúsági Értekezletnek a Bihar megyei harmadik helyet ajánlotta fel az RMDSZ.
A Krónika kérdésére Kelemen Hunor megerősítette korábbi álláspontját, miszerint a december 6-i választások után egy stabil, jobbközép többségen alapuló koalícióra van szüksége Romániának, amely az Európai Néppárt (EPP) tagszervezeti köré épül.
Információink szerint Hargita megyében a szenátori székek sorrendjében első helyen Csíkszék szerepel (Tánczos Barna), a második helyen Udvarhelyszék (Antal Lóránt).
A képviselői sorrend a következőképpen alakult: 1.hely, Csíkszék (Kelemen Hunor), 2. hely, Csíkszék (ifj. Hajdu Gábor), 3. hely, Gyergyószék (Bende Sándor), 4. hely Udvarhelyszék (Ladányi László-Zsolt), 5. helyre pedig az EMSZ jelöltje került (Zakariás Zoltán).
Újságírói kérdésre a szövetségi elnök megemlítette: tárgyalt a Szabad Emberek Pártjának (POL) színeiben újabb székelyudvarhelyi polgármesteri címet nyert Gálfi Árpáddal is, de a POL-lal nem tudnak szövetkezni, Gálfi Árpáddal mint személlyel pedig nem egyezhetnek meg. Ígéretet tett azonban arra, hogy Székelyudvarhelyt és az udvarhelyi embereket támogatják majd, amikor erre szükség lesz. Mint korábban beszámoltunk róla, az RMDSZ-listára javasolt szenátor- és képviselőjelöltet a székelyudvarhelyi polgármester.
Az RMDSZ-listára javasolt szenátor- és képviselőjelöltet a székelyudvarhelyi polgármester. Amennyiben a szövetség ezt elfogadja, akkor Gálfi Árpád és csapata a parlamenti választáson az RMDSZ-t fogja támogatni.
Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) üdvözli a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Állandó Tanácsának (SZÁT) hozott döntését, melynek értelmében elfogadják az EMSZ javaslatait. „Reménykedve nézünk a további tárgyalások elébe és számítunk úgy az új magyar egység sikeres szereplésére a közelgő választásokon, mint a további eredményes és az erdélyi magyarság érdekeit szem előtt tartó közös munka megkezdésére” – írja közleményében a szervezet.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
2 hozzászólás