Számos kérdés felvetődött a fórumon. Nemsokára újabb találkozót szerveznek
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Beadvánnyal fordultak a gyergyószentmiklósi önkormányzathoz a Rákóczi Ferenc utca lakói, amelyben azt kérik, hogy építsék ki a városrészen a földgázhálózatot, és csatlakoztathassák háztartásaikat a vezetékekre.
2018. május 11., 16:092018. május 11., 16:09
2018. május 11., 16:102018. május 11., 16:10
A lakók kérése kapcsán Nagy Zoltán polgármester, Len Emil alpolgármester és a szolgáltató Hargita Gáz Rt. képviselője találkozott az érintettekkel a Tarisznyás Márton Múzeumban.
Az első találkozón, csütörtökön délután a beadványt aláírók nagy számban megjelentek, sőt a szomszédos utcákból is voltak részt vevők, akiket szintén érdekel a földgázra való csatlakozás. A magánlakásokban élők földgázra való rácsatlakozásának lehetőségéről és annak részleteiről, anyagi vonzatáról tartott ismertetőt Kovács Dezső, a Hargita Gáz technikai vezetője, illetve jelen volt a városvezetők mellett Magyari István, az illetékes önkormányzati iroda munkatársa is.
„A lakók kérése nyomán, miszerint akár saját pénzükkel is hozzájárulnának a gázvezetékrendszer kiépítéséhez, hívtuk meg a szolgáltató képviselőjét, hogy minél szélesebb körű tájékoztatást nyújtson az érdekelteknek, ugyanis az ajánlatot ő kell megtegye, illetve a lakóknak minél pontosabb képet kellene kapniuk arról, hogy ez pontosan mennyibe is kerülne nekik” – mondta a fórum elején Nagy Zoltán, jelezve, hogy
Ha ez utóbbira szükség lesz, akkor a Hargita Gáznak záros határidőn belül vállalnia kell a vezetékbővítési munkálatot.
Kovács Domokos jelezte, a Hargita Gáz azt vállalja fel, ha a közös finanszírozásra elegendő tőke összegyűl, akkor kivitelezik a hálózat bővítését, mielőtt még aszfaltozásra kerülne sor. „Szép számú megkeresés érkezett a lakók részéről, remélem, sikerül megegyeznünk a részletekről” – mondta a technikai igazgató, hozzátéve, hogy
Az első, gyors számítások alapján mintegy 320 ezer lejbe kerülne az 1050 méteres vezetékrendszer költsége. A családonkénti összeg pedig attól függ, hogy hány család igényli, ugyanis annyi felé oszlik az összeg. Minél több lakó tudomására jut, és igénylik, annál kevesebbe kerül az egy családra eső rész.”
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Számos kérdés felvetődött a fórumon, többek között az akarat elhatározása, a szolgáltatás igénylése mint befektetés kezelése. Nagy Zoltán polgármester jelezte, értesíteni fogják a lehetőségről a város e részén lakókat, és javasolta, az utcák lakói bízzanak meg egy-egy képviselőt, a hivatal részéről pedig az illetékes iroda munkatársa is besegít. A tervek szerint első körben egy adatbázist állítanának össze, hogy kik azok, akik igényelnék a gázbevezetést, hány család vállalja a beruházással járó összeg kifizetését, mert csak az után tudnak számítást végezni.
A több mint két órát tartó találkozón elhangzott, amennyiben a lakók úgy látják, támogatják a fejlesztést, belepótolnak a vezetékrendszer kiépítésébe, vállalják a csatlakozási díj kifizetését, illetve a portájukon belül kiépítik a rendszert és fogyasztókká válnak, a munkálat az engedélyek beszerzése után elkezdődhet.
„A munkálatok elvégzése az engedélyek beszerzésétől számított két-három héten belül megvalósítható” – mondta Kovács Domokos.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
szóljon hozzá!