Fotó: Beliczay László
Mivel a medvék az állam tulajdonát képezik, ezért az állam felelős az általuk okozott károkért, így köteles kártérítéseket kifizetni. Ez azonban csak papíron tűnik ennyire egyszerűnek – véli Szász Ferenc ügyvéd, aki több kártérítési pert is megnyert.
2024. szeptember 18., 17:502024. szeptember 18., 17:50
Hargita Megye Tanácsa és a Vidékfejlesztési Egyesület sajtótájékoztatón ismertette szerdán az ember–nagyragadozó konfliktus csökkentése érdekében tett intézkedéseiket, illetve a medvetámadások áldozatainak járó kártérítések jogi eljárását.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elöljáróban kiemelte, Szász Ferenc csíkszeredai ügyvéd előtt senki sem vállalta a medvék okozta károk perét. Szász Ferenc 2022 májusában szerződött le a Vidékfejlesztési Egyesülettel, hogy a medvetámadások áldozatainak jogi eseteivel foglalkozzon; azóta 38 áldozat esetében indított kártérítési eljárást. Mint a tanácselnök kitért rá, a kártérítés minden áldozatnak jár.
Szász Ferenc kitért a 2006-ból származó 407-es törvényre, amely lehetőséget adott az áldozatokat megillető kártérítésre, miszerint felelősek vagyunk az állataink okozta károkért, legyen szó kis- vagy nagyragadozóról. Mivel a medvék a román állam tulajdonát képezik, az állam felelős az általuk okozott károkért, így az állam köteles a kártérítéseket kifizetni – húzta alá. Az ügyvéd erre a jogszabályra hivatkozva 2022 májusa és októbere között
Az állam reakcióként bevezetett egy törvénymódosítást: a 13-as törvénnyel módosították a 2006/407-es törvényt, amivel a román állam minimalizálta a kártérítési lehetőségeket az áldozatok számára. A törvénymódosítás a kártérítések kiszámítására vonatkozott, miszerint az áldozat jövedelme és a gyógyulási napokból számítanak kártérítési átlagot. Szász Ferenc szerint a törvény alkotmányba ütköző előírás, hiszen nem létezik kivétel a törvény előtt,
a 13-as törvénymódosítás szerint.
Felmerült a „feketén” dolgozóknak az esete is, akik kártérítésekor az országos átlag minimálbért veszik alapul. Az ügyvéd azt is kiemelte, hogy a törvény az erkölcsi károkat nem veszi figyelembe. Az alkotmányellenességet az illetékesek továbbterjesztették, így több kártérítési per függőben van a javaslatok elbírálásáig.
A medve okozta károk megelőzésére Hargita Megye Tanácsa közel 300 ezer lejt különített el a tanács rendelkezésére álló alapból: nyugtatólövedékekkel ellátott fegyvereket, medvebiztos szeméttározókat, villanypásztorokat, illetve medvecsapdákat vásároltak.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
2 hozzászólás