
A medvék által okozott személyi sérülések miatt sokan fordultak bírósághoz
Fotó: Beliczay László
Számos Hargita megyében történt medvetámadás sérültjei követelnek bírósági úton kártérítést a Környezetvédelmi Víz- és Erdőügyi Minisztériumtól. Miután két korábbi perben már a sértettek számára kedvező ítélet született, idén több mint 20 hasonló bírósági eljárást kezdeményeztek a Hargita Megyei Törvényszéken.
2022. október 30., 12:582022. október 30., 12:58
Az igazságügyi szakportál adatai szerint ebben az évben 25 bírósági eljárást kezdeményeztek magánszemélyek a Környezetvédelmi Víz- és Erdőügyi Minisztérium ellen kártérítési igénnyel a Hargita Megyei Törvényszéken. Ezeket a pereket mind az elmúlt években történt medvetámadások miatt indították a nagyvadak által megsebzett személyek – tájékoztatott érdeklődésünkre Szász Ferenc csíkszeredai ügyvéd, aki 21 ilyen perben látja el a sértettek jogi képviseletét.
Szász Ferenc szerint nem kérdés, hogy az áldozatok kártérítést kapnak ha ezt a bíróság megítéli, mert a szaktárca korrekt módon fizet, végrehajtás kezdeményezésére nem volt szükség ehhez. Az eddigi legnagyobb összeg, amelyet ügyfelének ítélt meg egyelőre első fokon a bíróság, 240 000 euró volt, ezt egy medvetámadás nyomán elhunyt Maros megyei férfi családja kaphatja meg.
Hargita megyében az elmúlt években nagyobb összegű kártérítési perben is a sértettek javára döntött a bíróság. Az első ilyen eset egy 2018-ban Tusnádfürdőn történt medvetámadás nyomán történt, akkor egy helybeli 28 éves férfit sebzett meg egy hárombocsos anyamedve. A sérült kártérítési pert indított a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium ellen, 40 ezer euró értékű nem vagyoni kártérítést követelve az őt ért sérelem miatt. A Csíkszeredai Bíróság első fokon 24 000 lej értékű kártérítés kifizetésére kötelezte a szaktárcát, ezt az összeget módosította 15 000 euróra a fellebbezés után másodfokon eljáró Hargita Megyei Törvényszék.

Már ki is fizette a kártérítést a Környezetvédelmi, Víz- és Erdőügyi Minisztérium annak a tusnádfürdői sértettnek, akit medve sebesített meg a fürdővárosban több mint három éve. Ennyi ideig tartott a kártérítési per, amely végleges ítélettel lezárult.
A második hasonló perben a jogerős végzés még nem született meg, ez az eset 2021 júliusában történt, amikor egy Gyergyótölgyesen élő 63 éves férfit lakóházától nem messze támadott meg egy bocsos anyamedve. A súlyos sebesültet mentőhelikopterrel szállították a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórházba, ahol megműtötték. Ő 80 ezer euró értékű nem vagyoni kártérítést követelt a szaktárcától, az első fokon eljáró Hargita Megyei Törvényszék 20 ezer eurót ítélt meg számára, a másodfokú tárgyalás a fellebbezés után a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán még folyamatban van.
Az Európai Unióban (EU) 5,1 százalékkal, az euróövezetben 4,7 százalékkal emelkedtek a lakásárak 2026 első negyedévében az egy évvel korábbihoz képest.
Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint elfogadhatatlanul magas a gázolaj ára Romániában.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás lép érvénybe csütörtökön délelőtt tíz órától Románia egész területén.
Hálózati munkálatok miatt csütörtökön több Maros megyei több településen is korlátozzák az ivóvíz-szolgáltatást – közli az Aquaserv vízszolgáltató vállalat.
Egy 15 és egy 16 éves fiú vesztette életét szerda este Medgyesen, miután elütötte őket egy tolatómozdony.
Nem csak a környékbeli falvakból ingázóknak, hanem a Székelykeresztúron élő, a könnyűiparból leépítésre kerülő munkavállalók számára is nehéz lesz elhelyezkedni a helyi munkaerőpiacon, a jelenlegi kínálat alapján.
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak Romániában egy marokkói állampolgárt. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) szerint a férfi terrorista propagandát terjesztett, és romániai polgárok radikalizálásában is részt vett.
Nem mindennapi eseményre hívták meg a Székelyhont szerdán: 65 éves érettségi találkozóját tartotta a Gábor Áron Iskolaközpont jogelődjének számító Szentegyházi Vegyes Középiskola 1960-61-es tanévben végzett évfolyama.
Szedd magad levendulaszüretet szervez a gyergyószentmiklósi Vidékfejlesztés pénteken délután.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 97,4 százaléka vett részt szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból (matematikából vagy történelemből) tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
1 hozzászólás