
A téli időszakban leáll a munka, így nem lesznek korlátozások az országút felsősófalvi szakaszán
Fotó: Székelyhon
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
2024. november 04., 17:362024. november 04., 17:36
Évekkel ezelőtt nyert meg két pályázatot a parajdi önkormányzat az alsó-, illetve a felsősófalvi ivó- és szennyvízhálózatok kiépítése érdekében az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR), illetve a Helyi Beruházások Országos Ügynökségénél (PNDL).
A legnagyobb gond a felsősófalvi rendszerek kiépítésénél adódott, hiszen a község vezetősége nem volt megelégedve a közbeszerzési eljáráson nyertes kivitelezővel, amely nem követte az ütemtervet. Emiatt
Végül a Legfelsőbb Ítélő- és Semmitőszék a községnek adott igazat, ám igazán ennek sem tudtak örülni, hiszen az eltelt időszakban a projekt értéke jelentősen megnőtt az anyagárak emelkedése miatt. Öröm az ürömben azonban, hogy a fejlesztési minisztérium elfogadta a beruházás költségvetésének kiegészítése érdekében leadott kérésüket. Ennek köszönhetően tavaly újraindulhatott a kivitelezés.
Fotó: Székelyhon
Alsósófalva esetében is gondot okozott az ivó- és szennyvízhálózat kiépítésével kapcsolatos projekt önrészének növekedése, ám itt legalább valamennyire tudtak haladni a munkával.
Nyágrus László, Parajd polgármestere a Székelyhonnak elmondta, most már jól állnak ott a munkálatokkal, úgy néz ki, jövő tavasszal le tudják zárni a beruházást.
A felsősófalvi projekt esetében is felgyorsult az építkezés az újrakezdést követően, mostanra elvégezték a munkálatokat azon utcákban, ahol felújítást terveztek egy másik beruházás részeként – magyarázta az elöljáró.
Gondokba ütköztek viszont a Deák és a Szitás utcákban, ahol rendszerint vízhiány keletkezik szárazság idején. Mint kiderült, ezen helyszíneken
A rendszert kiszolgáló vízgyűjtőtartályok felszerelése azonban már folyamatban van.
Az Országos Útügyi Igazgatóság, illetve a rendőrség idén adott engedélyt arra, hogy az országút mellett is földbe lehessen helyezni a hálózatokhoz tartozó vezetékeket, így ennek gőzerővel nekilátott a kivitelező. Ezért tapasztalhatták a sofőrök, hogy Felsősófalva két vagy három részén is félsávos útlezárások vannak, jelzőlámpák irányítják a közlekedést.
Fotó: Székelyhon
A hatósági engedély szerint itt csak november 15-ig lehet földmunkát végezni, utána le kell állni. Ez idő alatt nem lehet minden vezetéket a földbe helyezni, így
Egyébként a megkötött szerződés szerint a kivitelezést követően a megbízott cégnek vissza kell állítania eredeti állapotába a felásott út- és járdarészeket.
A polgármester arról is beszélt, problémát jelent, hogy a fejlesztési minisztériumnak elmaradása van a beígért támogatás utalását illetően.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
szóljon hozzá!