Infografika: Tóth Szilárd/Székelyhon
A tervek szerint rekord összeg, közel másfél milliárd lej biztosan meg fog érkezni Székelyföldre az elkövetkezendő öt esztendőben az ötvenmilliárd lejes költségvetésű Anghel Saligny-program részeként – számolta ki kérésünkre Barti Tihamér, a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnöke. A székelyföldi önkormányzatok amúgy 672 pályázatot nyújtottak be, összesen 8,5 milliárd lej értékben.
2021. november 11., 11:262021. november 11., 11:26
2021. november 11., 15:342021. november 11., 15:34
Bizonyára kevesen hallottak Székelyföldön két hónappal ezelőtt Anghel Saligny román mérnökről, a Dunán átívelő Fetești-Cernavodă vasúti híd tervezőjéről, akinek a nevével országos szintű fejlesztési programot kezdeményezett az RMDSZ. Cseke Attila fejlesztési miniszter még szeptemberben azzal indokolta az ötvenmilliárd lejes keretprogram fontosságát, hogy
Az indoklás önmagáért beszél, a fejlesztési minisztérium programja mégis kormányválsághoz vezetett. Mint ismert, szeptember elsején az USR-PLUS ellenkezése nyomán félbeszakadt a kormányülés, miután Florin Cîțu akkori miniszterelnök a napirendi pontok közé szerette volna tenni a beruházási program elfogadását. A fejleményeket ismerjük (az országban azóta kormányválság van), az azonban jó hír, hogy a Saligny-program nem halt el, mi több, november 9-éig lehetett benyújtani a pályázatokat.
Barti Tihamért annak apropóján szólaltattuk meg, hogy a Székelyföldi Önkormányzati Tanács (SZÖT) elnökeként az elmúlt két hónapban többször is kezdeményezett találkozót – akár az online térben is – a székelyföldi polgármesterekkel, a meghívott pedig több alkalommal is Cseke Attila fejlesztési miniszter, illetve Alexandru Soare, az Anghel Saligny-programot irányító vezérigazgató volt.
Infografika: Tóth Szilárd/Székelyhon
„Ezeken a találkozókon segítettünk a polgármestereknek eligazodni, hogy pontosan mire és miképpen tudnak pályázni, illetve hogyan értelmezzék az előírásokat. Több pontszerű kérdések foglalkoztatták a polgármestereket. Például hogyan kell beárazni egy utat ahhoz, hogy a minisztériumnak elfogadható legyen, mert a rendeletben meg volt jelenve, hogy egy útnak mennyi a költségszintje. Felmerült az is, hogy egy város vagy egy község esetében a megszabott átalányösszegben benne van-e az esővíz-elvezetés vagy a járda, illetve a kapubeállások leaszfaltozása, amelyek konkrétan nem az út részei, mégis az úthoz kapcsolódnak” – adott konkrét példát a SZÖT elnöke.
például ahol a felújításra szoruló út összeköti a település egy félreeső részét egy turisztikai látványossággal. Ilyen esetben elmagyaráztuk, hogy ezeket hogyan indokolják meg a polgármesterek, és a pályázatukban pontosan hová csatolják. Ugyanakkor sok esetben felmerült, hogy amennyiben a polgármester aláírt kivitelezési szerződésekkel tudja bizonyítani, hogy az érintett utcában a következő két esztendőben elvégzik a víz- és csatornarendszer kiépítését, akkor ugyanarra az útszakaszra már pályázhat a Saligny-programban útaszfaltozásra is.”
A Saligny-program azért is ennyire „felkapott”, mert a fejlesztési minisztérium minden pályázó község számára legalább négymillió lejt biztosít (a kisvárosoknak 7 milliót, a megyei jogú városoknak 10 milliót, a megyeszékhelyeknek 43 milliót, a megyei tanácsoknak pedig 140 milliót). Ezeken az összegeken túl további pályázati pénzeket is el lehet nyerni abban az esetben, ha az elbíráló bizottság pozitívan véleményezi azokat.
– magyarázta Barti Tihamér, akit a pályázat ütemtervéről is kérdeztük. „A fejlesztési minisztérium illetékes igazgatósága februárra jut el oda, hogy átnézi a pályázatokat és válaszokat küld az önkormányzatoknak. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a következő időszakban más lehetőségekkel is élhetnek a polgármesterek: az Európai Unió által biztosított országos helyreállítási tervre (PNNR) is érdemes pályázni, hiszen ott is hatalmas összegeket lehet Székelyföldre lehívni” – zárta a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnöke.
Infografika: Tóth Szilárd/Székelyhon
„Egyértelműen látszik, hogy az úthálózat fejlesztése elsőbbséget élvez a székelyföldi polgármesterek számára, de a víz- és szennyvízhálózat kiépítése is azt eredményezheti, hogy az alapvető infrastrukturális szükségletek megvalósulnak térségünkben, magyarán lesz vezetékes ivóvíz- és szennyvízhálózat Székelyföld legtöbb szegletében. Nem elhanyagolandó az sem, hogy az elkövetkezőkben lehetőség nyílik a gázhálózat kiépítésére is ugyanezen program keretén belül, amire szinten nagy szükség van a székelyföldi megyékben, hiszen
– sorolta Barti Tihamér. Mint jelezte, a gázhálózatok pályázatára a fejlesztési és az energetikai minisztériumoknak először közös módszertant kell kidolgozniuk. Miután ez elkészül, onnantól számítva 45 napon át lehet gázhálózatok kiépítésére pályázni az Anghely Saligny-programban.
Cseke Attila is összegzett
A helyi közösségeknek fontos a fejlesztési minisztérium által finanszírozott ivóvíz-, szennyvíz- és úthálózat-korszerűsítés, ezt bizonyítja, hogy az önkormányzatok 97,5 százaléka pályázatot iktatott a szaktárcánál – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter a hétfő éjfélkor zárult jelentkezési határidő lejárta kapcsán. A 3228 önkormányzatból csupán 81 nem iktatott kérést. Közölte, 137,59 milliárd lejre iktatott 3147 önkormányzat finanszírozási kérést, összesen 7545 beruházásra; szerinte noha az Anghel Saligny-program összköltségvetése 50 milliárd lej, a szinte háromszoros túljelentkezés azt mutatja, nagy szükség van ezekre a beruházásokra. „A csapvíz nem luxus, a járható út nem luxus. Szükség van ezekre a beruházásokra, és örömmel töltött el, amikor láttam, hogy sok önkormányzat összefogott és a tízszázalékos többletfinanszírozás érdekében közösségi fejlesztési társulásokként pályáztak” – nyilatkozta Cseke Attila.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az országszerte reggel 7 órakor megnyitott közel 19 ezer szavazóhelyiségbe, hogy a 14 államelnökjelölt valamelyikére szavazzon.
A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
1 hozzászólás