Fotó: Veres Nándor
Bár a járványhelyzet nem tette lehetővé a kulturális intézmény megszokott működésének visszarendeződését, a tárlatok és kiállítások így sem maradtak el. Ráadásul a Csíki Székely Múzeum tárgyi öröksége Márton Árpád festőművész 31 művével gazdagodott.
2021. december 13., 15:262021. december 13., 15:26
2021. december 13., 16:272021. december 13., 16:27
„Hullámvasútként éltük meg a 2021-es évet” – kezdte az összegzést Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. A tevékenységek sorában kiemelte:
Fotó: Veres Nándor
Idén 12 ezer látogatót fogadott a múzeum, ami kevesebb mint a fele a megszokottnak. „A belföldi turizmus élénkülése tűnt fel számunkra, továbbá a helyiek is jobban érdeklődtek a tárlatok iránt. Megújult évkönyvvel is jelentkezett a munkaközösségünk, amelyet olvasmányosabbá tudtunk tenni” – számolt be. Az intézmény vezetője kivételes előrelépéskén t értékelte a digitalizálási projektet, amelyet a budapesti Néprajzi Múzeummal közösen végeznek.
– összegezte a projektet.
Fotó: Veres Nándor
A műtárgygyarapítás vásárlások és adományok révén valósult meg, így ’70-es és ’80-as évekbeli csipkegyűjteménnyel és lábbelikkel gazdagodott a múzeum. Ezen kívül
Fotó: Veres Nándor
Új honlapot készítettek az intézménynek, amelyet jövő év elején helyeznek üzembe, a szabadtéri részen pedig több ház és egy székely kapu esetében is helyreállítási munkálatokat végeztek. Teljes kamerarendszer-cserén esett át a Mikó-vár és a zsögödi Nagy Imre Galéria, a beszerzések terén még új kazánház, szünetmentes tápok, illetve a mozgáskorlátozottak számára lift is szerepel a megvalósításokban.
– fűzte hozzá az intézményvezető. Mint megemlítette, 11,6 millió forint értékben sikerült pályázatokat nyerni, a jövő év elején pedig a Magyar Géniusz Program által további 33 millió forintot kap az intézmény a kulturális szféra támogatásaként.
Fotó: Veres Nándor
Márton Árpád festőművész munkáinak kiállítása nemrégiben zárult a múzeumban, az alkotó pedig 31 művét az intézménynek adományozta. Mint elhangzott,
A festőművész szinte teljes munkásságából tartalmaz alkotásokat az adomány, így azok között szerepelnek klasszikus alkotások, tus- és ceruzarajzok, illetve pasztellképek is.
– mutatott rá a hétfői sajtóeseményen Márton Árpád. Az intézményt fenntartó Csíkszereda önkormányzata nevében Korodi Attila polgármester és Sógor Enikő alpolgármester is köszönetet mondott a felajánlásért, amelyet a felek az adományozási papír aláírásával tettek hitelessé.
Fotó: Veres Nándor
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!