Hirdetés
Hirdetés

Marosvásárhelyi szemétügy: jelentős túlszámlázást állapított meg a városháza a szolgáltató részéről

Soós Zoltán polgármester Ionela Ciotlăuş gazdasági tanácsadóval és Florin Moldovannal, a közterület-kezelő igazgatóság vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatót pénteken •  Fotó: Rab Zoltán

Soós Zoltán polgármester Ionela Ciotlăuş gazdasági tanácsadóval és Florin Moldovannal, a közterület-kezelő igazgatóság vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatót pénteken

Fotó: Rab Zoltán

Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala január 20-án értesítette a Sylevy hulladékszállító vállalatot, hogy bizonyos számlákat nem fognak kifizetni, mert hatalmas eltéréseket állapítottak meg a jelentett és a hulladéklerakónál ténylegesen lerakott szemétmennyiség között. Soós Zoltán polgármester pénteki sajtótájékoztatóján kifejtette, az egyik lehetséges forgatókönyv szerint hétfőn rendkívüli tanácsülést hívnak össze, és új szolgáltatónak ítélik oda a város szemételszállítását, amennyiben a Sylevy nem hajlandó tisztázni a helyzetet.

Hajnal Csilla

2021. január 22., 15:562021. január 22., 15:56

2021. január 22., 19:342021. január 22., 19:34

Idén már másodszor hívta össze sajtó képviselőit Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala, hogy a város szemétügyeiben tájékoztassa a lakosságot. Legutóbb

a nyilvánosság előtt tisztázták a hulladékdíj körül kialakult feszültségeket, amelyet az adóval együtt állapítottak meg, és két részletben kell kifizetniük a marosvásárhelyieknek.

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere pénteken úgy fogalmazott, ez az összeg azonban így is olcsóbb, mint például Dicsőszentmártonban vagy Szászrégenben. De mivel sok éven át a lakosság nagy része nem fizetett hulladékdíjat, ezt a városkasszából kellett kifizetni, és minden más fejlesztéstől elvonta a pénzt, ezért volt szükség a különleges szemétdíj megállapítására.

korábban írtuk

Soknak tűnik az egyszerre bekért szemétdíj, tisztázni kellett a helyzetet
Soknak tűnik az egyszerre bekért szemétdíj, tisztázni kellett a helyzetet

Akkora hullámokat kavart a speciális szemétilleték és az ezzel kapcsolatos kérdések tömkelege Marosvásárhelyen, hogy a város polgármestere sajtótájékoztatón kívánta tisztázni a helyzetet.

Még kilencven napig köteles a Sylevy fenntartani a tevékenységet

A pénteki sajtótájékoztató témáját szintén a szemétügy szolgáltatta: a polgármesteri hivatal szerint a lerakott szemétmennyiség ellenőrzése után kiderült, hogy

jelentős túlszámlázás történt a Sylevy köztisztasági vállalat részéről, amelyet a polgármesteri hivatal nem hajlandó kifizetni.

A szolgáltató 48 ezer tonna hulladék elszállítását számlázta le a város felé, miközben a maroskeresztúri és a kerelőszentpáli hulladéklerakóktól kapott hivatalos papírokon megjelenő mennyiség mindössze 26 ezer tonna.

Túlszámlázta a szolgáltató az elszállított szemétmennyiséget a városvezetés szerint. Következményekkel fog járni, ha nem tisztázzák a helyzetet •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Túlszámlázta a szolgáltató az elszállított szemétmennyiséget a városvezetés szerint. Következményekkel fog járni, ha nem tisztázzák a helyzetet

Fotó: Rab Zoltán

„Erre magyarázatot kérünk, és ha túlszámlázás történt, akkor azt kérjük, hogy ezeket a számlákat vonják vissza. Nem is tud több ilyen számlát kifizetni a város, hiszen jelenleg már elérték a kifizetődő mennyiségre az összeget, a számlákat visszautasítottuk.

Idézet
A szolgáltató köteles törvény szerint 90 napig fenntartani a tevékenységét, ha ez nem fog megtörténni, akkor valószínűleg hétfőn sürgősségi tanácsülés keretében oda kell ítélni a hulladékelszállítást egy másik szolgáltatónak

– részletezte a helyzetet Soós Zoltán.

Hirdetés

A polgármester szerint a köztisztasági vállalat is értesítést küldött az önkormányzatnak, hogy felfüggeszti a szolgáltatását, de mivel köztisztasági tevékenységről van szó, törvény szerint az üzemeltetőnek kötelessége biztosítani a folytonosságot.

„Kértem, hogy tartsák be a jogszabályt és a feladatfüzetben vállalt kötelezettségeket. Tekintettel a helyzet halaszthatatlanságára, minden szükséges lépést megteszünk, hogy az érintett igazgatóságokkal megoldjuk a problémát. Azonnali hatállyal összehívjuk a helyi tanácsot, hogy tárgyalásos úton ítéljük oda a szolgáltatást egy másik működtetőnek, amennyiben szükséges. Ezzel párhuzamosan hozzálátunk a versenytárgyalás törvényes megszervezéséhez a köztisztasági szolgálatra.

Idézet
Biztosítok mindenkit arról, hogy az utcákról, tömbházak elől, konténerekből összegyűjtik és elszállítják a szemetet a legrövidebb időn belül

– nyilatkozta a sajtó jelenlétében Soós Zoltán. Hozzátette, nem engednek semmilyen zsarolásnak és

nem engedik azt sem, hogy a közpénzt illetéktelenül és fejetlenül pazarolják.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

Hétfőig kaptak haladékot

Marosvásárhely több utcai kukája péntek reggel még tele volt szeméttel, Soós Zoltán szerint ez nyomásgyakorlás a cég részéről a számlák kifizetésére.

Idézet
Tájékoztattuk őket, hogy nem tudunk törvénytelenül számlákat kifizetni, de amennyiben hétfőig nem történik meg a szemét elszállítása, hétfőtől egy új szolgáltatót fogunk megbízni.

Össze fogjuk gyűjteni a szemetet, de az sem lehet, hogy a kétszeresét fizesse a lakosság a hulladékszállításnak. Igaz, hogy nem lesz több a szemétszállítási díj, de a város költségvetéséből csak tavaly több mint 16 millió lejjel kérnek többet, ez óriási összeg, és nem tudunk egyetérteni olyan összegek kifizetésével, amelyeket nem lehet igazolni” – nyilatkozta Marosvásárhely polgármestere.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nem akarnak szerződést bontani

A Sylevy köztisztasági vállalat Facebook-oldalán csütörtökön megjelent közlemény szerint a vállalat nem kérte a szerződés felbontását. Megjegyzik, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala jelenleg közel 19 millió lej értékben tartozik a vállalatnak.

Idézet
A Sylevy vállalja a szemét elhordását a város területéről, miután a város kifizette az adósságát, vagy legalább az összeg felét, amelyért a vállalat köztisztasági szolgáltatást nyújtott

– olvasható a közleményben. Kíváncsiak voltunk a Sylevy vállalat álláspontjára is a túlszámlázással kapcsolatban, ezért telefonon kerestük őket, de a cég képviselője nem kívánt nyilatkozni a sajtónak.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 16., szombat

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye, és elsőfokú riasztást 22 megye folyóinak vízgyűjtő területére.

Árvízriasztás: háromszéki folyó is kiléphet a medréből
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Földrengéssel indult a hétvége Székelyföld közelében

A Richter-skála szerint 3,5-as erősségű földrengés történt szombaton 8 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a hétvége Székelyföld közelében
2026. május 16., szombat

Bolojan nem akar a PSD-vel kormányozni, 2028-ra építene alternatívát

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) rövid távú célja egy olyan kormányzati konstrukció kialakítása, amelyben felelősséget vállal, középtávon pedig 2028-ra politikai alternatívát akar felépíteni.

Bolojan nem akar a PSD-vel kormányozni, 2028-ra építene alternatívát
2026. május 16., szombat

Kárpátaljai gyermekotthonnak adományozza végkielégítését Orbán Viktor

Minisztereihez hasonlóan Orbán Viktor volt kormányfő is eladományozza a neki járó végkielégítést.

Kárpátaljai gyermekotthonnak adományozza végkielégítését Orbán Viktor
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Összezár a PNL és az USR a kormányalakítási egyeztetések előtt

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, Ilie Bolojannal tárgyalt szombaton Temesváron a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.

Összezár a PNL és az USR a kormányalakítási egyeztetések előtt
2026. május 16., szombat

Viharosra fordul az idő: felhőszakadások, jégeső és erős szél várható Székelyföldön is

Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.

Viharosra fordul az idő: felhőszakadások, jégeső és erős szél várható Székelyföldön is
2026. május 16., szombat

Minden napra jut legalább egy medveriasztás Hargita megyében

Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.

Minden napra jut legalább egy medveriasztás Hargita megyében
Hirdetés
2026. május 16., szombat

Vajon mégsem teszik kötelezővé a magánszemélyeknek az e-Facturát?

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.

Vajon mégsem teszik kötelezővé a magánszemélyeknek az e-Facturát?
2026. május 16., szombat

Van ahol még másfél méteres a hó, amire a hétvégén rá fog havazni

A Bucsecs-hegység magashegyi túraútvonalai még zárva maradnak ebben az időszakban, figyelembe véve, hogy az Omu-csúcson a hóréteg vastagsága meghaladja a másfél métert, és a hétvégén ismét havazás várható.

Van ahol még másfél méteres a hó, amire a hétvégén rá fog havazni
2026. május 15., péntek

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon

Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon
Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon
2026. május 15., péntek

Hantavírus-fertőzést igazoltak Aradon

Hirdetés