Újra felfedezték a rebarbarát

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az elmúlt hét végén Szászkézden másodszorra szervezték meg a rebarbaraünnepet. A másfél ezres lélekszámú falu – egyébként községközpont is – a határában levő viszonylagos épségben megmaradt parasztváráról volt híres. A XIX–XX. században az itt élő szászok borai, később pedig a komlóültetvények tették híressé. Jelenleg úgy tűnik, a szőlő-bor-komló után a rebarbara viszi tovább a falu hírnevét.

Bakó Zoltán

2013. szeptember 11., 16:282013. szeptember 11., 16:28

2013. szeptember 11., 16:432013. szeptember 11., 16:43

A Küküllő-dombok Helyi Kezdeményező Csoport a kistermelőket, farmereket mozgósította a gyümölcstermesztésre és -feldolgozásra, s ezen belül is a rebarbara háziipari felhasználására, az ősi, mára már elfeledett növény termesztésére. Ez olyan mértékben sikerült, hogy két évvel ezelőtt megszervezték a rebarbara ünnepét, a sikeren felbuzdulva az idén megismételték, s most már remény van arra, hogy hagyománnyá válik ez a rendezvény.

A különösen erdélyi szász vidékeken ismert növény reneszánszát éli, olyannyira, hogy már többen is foglalkoznak nagyüzemi termesztésével, mi több, a hipermarketek polcain is megjelent. A friss felhasználás – leves, tészta, édesség – mellett lekvárt, befőttet, süteményeket készítenek belőle, van aki borként értékesíti, s a szászkézdi termesztők mellett a környékbeli falvak lakói is egyre inkább hajlanak a belőle készült termékek készítésére és értékesítésére. Részint mert értenek hozzá, másrészt pedig, mert ezek a termékek többlet-jövedelemforrást is jelentenek számukra. A helyi termékek (zakuszka, lekvárok, gyógyteák, szörpök) skáláját az ünnepen igen jól egészítették ki a rebarbarából készültek. Szombaton négy helyi termelő állított sátrat a helyi termékekkel a Várfogadó udvarán, s ezek mellett egy külön standon mutatták be, mi minden készülhet a látszólag igénytelen, keserűlapuhoz hasonló növényből. A rebarbarával és a belőle készülő termékekkel kapcsolatos versenyt is szerveztek a látogatók számára, mondta el Anca Danţeş, az ünnepség szervezője.

Az ünnepen részt vett a szászkézdi Transylvania Food Company is, amely a hagyományos falusi termékek készítésére és forgalmazására szakosodott. Több mint húsz hagyományos, helyi gyümölcsökből cukor és tartósítószerek hozzáadása nélkül (vagy csak egészen kis mennyiségű cukorral) készült lekvár- és szörpfélét mutattak be és árusítottak. A cég képviselője, Diana Stoichiţescu szerint jó kapcsolatban állnak az angliai termelőkkel, s bizonyos árucsere is megvalósul a két ország között az ilyen jellegű készítményekből.

Károly angol királyi herceg, aki egyre élénkebb érdeklődést mutat az erdélyi szász települések iránt, gyakran megfordult Szászkézden, s elismerően nyilatkozott az itteni hagyományos termékekről. Mi több, angliai boltjában Szászkézdről származó mézet, lekvárt forgalmaz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei