Textilművész költői világa

•  Fotó: Antal Erika

Fotó: Antal Erika

Függönyökkel és faliszőnyegekkel, színházi ihletésű, nagyanyáinkat idéző, különleges hangulatú munkákkal mutatkozott be kedd este Marosvásárhelyen a Bernády Ház tetőtéri kiállítótermében Pacsika Lia, Szegedről érkezett textilművész.

Antal Erika

2015. április 29., 18:222015. április 29., 18:22

2015. április 29., 18:242015. április 29., 18:24

A megnyitón Nagy Miklós Kund, az esemény házigazdája, a Bernády Ház alelnöke, művészeti író, valamint Kovács András Ferenc Kossuth-díjas költő méltatta az alkotót és alkotásait. Nagy Miklós Kund párhuzamba állította a kiállítás költői világát a képzőművészet világával, arra hívta fel a figyelmet, hogy mi minden képes megihletni a művésznőt: a színház mellett a zene, a költészet, a múlt, dédanyáink üzenete. A bársony, a selyem, a függönyök, a jelmezekre emlékeztető munkák a színház világát idézik, néhol meseszerűek, sejtelmesek, máshol üzenetet hordoznak a múltból, vagy éppen a jelent rögzítik. Sokféle anyagot használ Pacsika Lia, a textilművészetben hagyományos vászon, bársony, selyem mellett bőr, parafadugó, műanyag és üveg is van, régi párnahuzatra emlékeztető vászondarabok, kötött anyagok, csipkék, gombok.

Ahogy a színek is különlegesek, például a fehérnek számos árnyalatát használja – hívta fel a figyelmet Kovács András Ferenc, aki a kompozíciókra, az időárnyalatokra figyelt fel, a reneszánsz pompára, a többféle anyag találkozására. A megnyitón a költő saját köteteiből olvasott fel néhány verset, úgy választva ki azokat, hogy címükben, gondolatukban illeszkedjenek a kiállítás egy-egy darabjához. Például a Freskótöredék című munkához az Erdélyi töredék című versét illesztette.

Pacsika Lia elmondta, hogy tizenkét év terméséből válogatta ki a tárlatra valót, hogy bemutatkozzon Marosvásárhelyen. Érdeklődésünkre azt is elárulta a művésznő, hogy régi elhatározása, hogy ha nyugdíjba vonul, eljön Erdélybe, hogy közelebbről is megismerkedhessen ezzel a világgal, pozitív és negatív oldalával. December óta tartózkodik Marosvásárhelyen, ahol jól érzi magát, sajátjának érzi a várost, amely számára most főváros a maga sokszínűségével, kulturális életével, színházi előadásaival, rendezvényeivel. Sokat jár színházba, az előadásokról pedig rendszeresen ír színikritikát, többek közt a Vásárhelyi Hírlapba is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei