Fotó: Gligor Róbert László
Különböző programokkal igyekszik megkönnyíteni azoknak a szülőknek a helyzetét a felső-nyárádmenti község központi iskolája, akik gyerekeiket 17 óráig biztonságban és felügyelet mellett szeretnék tudni.
2016. január 14., 14:062016. január 14., 14:06
A csíkfalvi tanintézetben az előírt tanórák mellett különböző tevékenységeket szerveznek. A színjátszás, furulya- és néptáncoktatás mellett iskolai zenekar alakult, a diákok megyei és országos versenyeken vesznek részt, adventi vásárt és szavalóversenyt szerveztek, nemrég iskolaújság indult. A jobbágyfalvi és csíkfalvi tanintézetekben a vadadi Szász Edina logopédus tart beszédfejlesztési foglalkozásokat az azt igénylő községbeli gyerekeknek.
A tavalyi tanév végén a polgármester jelezte, hogy a szászrégeni FAER Alapítvány délutáni oktatási foglalkozásokat támogatna svájci pénzalapok felhasználásával. A szülői közösséggel tartott megbeszélésen kiderült, igény volna erre, ezért az iskola megkereste az alapítványt, és kérésüket kedvezően bírálták el – mondta el Balogh Tünde igazgató.
A civil szervezet a program költségeinek 65 százalékát (közel 36 ezer lej) állja, a községi tanács több mint 19 ezer lejjel járul hozzá a működtetéshez. A költségvetés tartalmazza két pedagógus javadalmazását, napi hideg ebédet, gyümölcsöt, édességet, vizet a gyerekek számára, az Iskola másként programban kulturális tevékenységeket is szervezhetnek, színházba vagy kirándulni vihetik a diákokat, míg a tanárok vizsgákra való felkészítőket tarthatnak a 4. és 8. osztályos tanulóknak.
A programban olyan 1–4. osztályos diákok jelentkezhettek a községből, akik otthon hátrányos anyagi és szociális körülmények között élnek, de a községi sajátosságokat figyelembe véve más diákokat is fogadtak, akiknek szülei igényelték ezt. Hetente négy délután 24 gyerekkel foglalkozik Ács Ilona tanítónő és Balogh Blanka óvónő, valamint Szabó Martina és Mihály Andrea önkéntesek.
A diákokat tanórák után iskolabusz szállítja a csíkfalvi tanintézetbe, ahol ebédelnek, majd meleg környezetben 14 és 17 óra között pedagógusok irányításával elkészítik házi feladataikat és készülnek a másnapi tanórákra. A program tavaly október elején indult, és ha igény lesz rá, a következő tanévben is folytatják – tette hozzá az igazgató.
Nagyon sikeres programja az iskolának a napközi típusú foglalkozás, amelyre igen nagy igény mutatkozik a szülők részéről. Ezt tavalyelőtt ősszel indították be 6 gyerekkel, de tavaly ősszel már 18 óvodást írattak be a szülők. Ide az óvodai program után szállítják be iskolabusszal az apróságokat, akik meleg ebédet kapnak, alszanak, majd 17 óráig óvónő felügyelete mellett játszanak, dolgoznak. Amióta ez a program beindult, egyetlen gyereket sem vittek el tanév közben más iskolákba azok a szülők, akik munkahelyi programjuk miatt egyébként arra kényszerültek volna, hogy napközit működtető településekre írassák be gyerekeiket.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
szóljon hozzá!