Fotó: Gligor Róbert László
A marosszéki Makfalván, Erdőszentgyörgyön és Csíkfalván egyaránt le kellett venni a középületekről a székely zászlót, noha nem azért tették ki, hogy aztán pereskedés és – mondjuk ki – kudarc legyen a vége. A településvezetők szerint összefogással még lehetne ezen változtatni.
2016. november 01., 13:522016. november 01., 13:52
2016. november 01., 13:532016. november 01., 13:53
Marosszéken elsőként 2008-ban Makfalván tűzték ki középületre a székely lobogót, ám 2013-ban beperelte őket a prefektúra. Első fokon pert veszítettek, s mivel fellebbezésüket is elutasították, kénytelenek voltak eltávolítani azt, mert büntetést helyeztek kilátásba. Tavaly novemberben a lobogót levették a községházáról, és a szomszédos kultúrotthonra tűzték ki. De nemrég onnan is le kellett venni, mert azonnali büntetéssel és újabb perrel fenyegették meg a községvezetőket, s miután az előzőeket elveszítették, értelmetlennek látták a pénzköltést. Vass Imre polgármester szerint pártállástól függetlenül kellene összefogni és elérni, hogy törvénybe iktassák jelképeink szabad használatát, és ezt nemcsak a makfalviaknak, hanem az erdélyi összmagyarságnak akarnia kellene.
Erdőszentgyörgyön sincs székely lobogó már a városházán, azt még tavaly, egy elveszített per után, bírósági döntés nyomán eltávolították. Csibi Attila Zoltán polgármesternél az RMDSZ-székházról lekerült zászlókra is rákérdeztünk, de kiderült: mindmáig nem kapta kézhez annak a nemrég született bírósági döntésnek az indoklását, amely eltörölte azt az ötvenezer lejes bírságot, amit a megye prefektusa rótt ki rá, amiért a nemzetiszínű lobogót is kitűzte a pártszékház homlokzatára.
Csibi szerint senkit nem bántunk a szimbólumaink használatával, elfogadjuk azt, hogy kisebbségként élünk Romániában, de azt nem, hogy nem élhetjük meg szimbólumainkat, és nem gyakorolhatjuk jogainkat. Szerinte a jelkép- és joghasználat ügye csak a mi kezünkben van, és jóval többen kellene felvállaljuk ezt, mert jelenlegi hozzáállásunkkal a hatóságok idejét, energiáját kíméljük meg.
Továbbra is hiányzik a csíkfalvi ökormányzati épület homlokzatáról a székely zászló és a Községháza felirat. Tavaly veszítettek az őket perbe hívó megyei prefektúra ellen, de fellebbeztek. A felirat és jelkép egy rövid időre visszakerült, de mivel a fellebbezést is elveszítették, ismét le kellett venni azokat. Balogh István polgármester szerint a törvény nem egyértelmű, a különböző intézmények tetszésük szerint értelmezik azt, s bár nem más állam zászlajáról van szó, mégsem tűzhetik ki közintézményre a székely lobogót.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!