Fotó: Boda L. Gergely
Az RMDSZ-es önkormányzati képviselők, bár a teremben voltak, nem kapcsolták be szavazógépeiket, s egy román tanácsos is hiányzott, így nem volt meg a tanácsülés megtartásához szükséges egyszerű többség a csütörtöki soros marosvásárhelyi ülésen. Mégsem volt érdektelen a találkozó, hiszen Peti András képviselő élesen bírálta a helyi rendőrség vezetőjét, Valentin Bretfeleant, aki kész válasszal érkezett, s ezt fel is olvasta.
2015. április 30., 17:582015. április 30., 17:58
A csütörtöki ülés megkezdése előtt szót kért Peti András alpolgármester, aki magyarul, majd románul szólt az egybegyűltekhez. Elmondta, hogy fontosnak tartja elmondani, hogy ami az elmúlt hetekben történt Marosvásárhelyen, az feszültséget kelt, ezért minél előbb megoldást kell találni rá. „Sokan azt várják el tőlünk, hogy szélsőséges tetteket tegyünk, de mi felelősségteljes politikusok vagyunk, akik a tárgyalás, a párbeszéd útját választjuk, ezért jöttünk el a tanácsülésre, kimutatva, hogy hajlandóak vagyunk tárgyalni a lehetséges megoldásokról. Nemcsak a lakosságnak, hanem nekünk is elfogyott a türelmünk, és fontosnak tartjuk a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését. Hangsúlyozni szeretném, hogy mélyen felháborított, ahogy a helyi rendőrség eljárt a civilek által kihelyezett kétnyelvű táblák esetében. A helyi rendőrségnek az volna a feladata, hogy alázattal szolgálja és védje a város lakosságát. Ehelyett azt tapasztaljuk, legyen szó a kerékpározásról, zöldövezetek védelméről vagy a kétnyelvű utcanévtáblákról, hogy nem ezt teszi. Olyan embereket fenyeget meg 50 ezer lejes pénzbírsággal, akik havi 300 lejből próbálnak megélni. Ez szerintem, szerintünk erkölcstelen. Nem mi neveztük ki Valentin Bretfeleant, ezért nem tudjuk lemondatni. Arra kérjük a város polgármesterét, hogy vizsgálja felül a helyi rendőrség tevékenységét, nézze meg, hogy menyire szolgálják a város lakosságát, mennyire dolgoznak a nyugodt és békés légkör érdekében, mennyire hatékony a munkájuk, s az általuk kirótt büntetések közül hányat utasított vissza megalapozatlanként a bíróság. S miután kiértékeli a helyi rendőrség és annak vezetőjének munkáját, döntsön arról, hogy így kell-e ezt folytatni vagy sem” – mondta Peti András, arról is beszámolva, hogy az RMDSZ-frakció újabb határozattervezetet nyújt be a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésével kapcsolatban, amely szerintük minden törvényes keretnek megfelel. Ezt a tervezetet a civilek képviselőivel dolgozták ki, s bekerült néhány magyar utcanév-változtatás is (pl. a Cornișa sétányt, nem Párkány sétánynak neveznék, ahogy az eddigi fordítás, hanem átkeresztelnék Kerekdombnak).
Válaszában Valentin Bretfelean elmondta, hogy tudomása szerint sehol a világon nem lehet táblákat kihelyezni az épületek oldalára a helyi polgármesteri hivatal engedélye nélkül. Azt hangoztatta, hogy a 2007-es évi 371-es helyi tanácsi határozat szerint a kétnyelvű táblákat addig nem lehet kihelyezni, amíg el a tanács el nem fogadja az utcanevek jegyzékét. „Nem mi hoztunk a határozatot, nem mi szabtuk meg, hogy a reklámtörvényben mekkora bírságot lehet kiszabni a törvényszegőnek. Mi több, engedékenyek voltunk, mert a pénzbírság helyett felszólítást küldtünk, és haladékot adtunk. Beosztottjaim a munkájukat végezték az érvényben levő törvényes értelmében” – hangoztatta Bretfelean.
A témához hozzászólt Ioan Olimpiu Sabau is, aki megrökönyödésének adott hangot, hogy a kétnyelvű táblák kihelyezésért kérő, az erről szóló peticiót aláíró személyek között magyarországi és más megyékben élő személyek is vannak. „Holnap kérhetjük mi is, hogy Budapesten ne építsenek egy parkot, mert mi nem szeretnénk. A törvényt be kell tartani, a szabálysértőt meg kell bírságolni. Ha holnap valaki egy körforgalmat akar építeni a háza elé, megengedjük/e csak azért, hogy ne sértsük meg< Nem. Nem lehet és nem szabad eltűrni, hogy törvénytelenül helyezzenek ki táblákat az emberek házuk falára. Szerintem Valentin Bretfelean és a helyi rendőrség túl szelíden járt el.”
A felszólalások után került sor a napirendi pontok megszavazására. Bár kicsit megrendezettnek tűnt, mintha csak a sajtó képviselői és a teremben levő civilek lepődtek meg azon, hogy az RMDSZ-es képviselők bojkottjával nem volt meg az egyszerű többség. Ugyanis még nem töltötték be a lemondott Ionela Ciotlăuș helyét, és hiányzott a valamikor újságíróként dolgozó Ioana Roman demokrata képviselő is. Az ülést így elhalasztották, holott volt legalább két nagyon fontos napirendi pont: az egyik a parkolási szabályzat módosítása, amely már a közzétételekor nagy vitát kavart, s sok ellenzője van. A másik, amely szintén vitatott: a városháza legyen társtulajdonosa az ASA focicsapatnak. Ez utóbbi ellen felemelték a szavukat marosvásárhelyi civil szervezetek és egyesületek is.
Az ülésen nem volt jelen Dorin Florea polgármester, akinek feladata, hogy összehívja a következő soros vagy rendkívüli ülést, ugyanezekkel vagy más napirendi pontokkal.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!