Fotó: Boda L. Gergely
Az augusztus 8-án Mikházán harmadik alkalommal sorra kerülő Római Fesztivál programját ismertették csütörtöki sajtótájékoztatójukon a szervezők, a Maros megyei múzeum munkatársai.
2015. július 30., 21:282015. július 30., 21:28
Soós Zoltán múzeumigazgató mutatta be a jelenlevő muzeológusokat, szakembereket, és hívta fel a figyelmet arra, hogy idén is érdemes lesz kilátogatni Mikházára, hiszen az előző két évhez képest újdonságok is várják a látogatókat.
A programpontokat sorra ismertették azok felelősei. Elsőként Nicoleta Man beszélt arról, hogy a legelső évben ezer, tavaly már háromezer látogatója volt a fesztiválnak, az idén még ennél is többre számítanak. A rendezvényekkel, amelyek augusztus 8-án, szombaton reggeltől estig tartanak, a meglévő értékekre, a római civilizációra, kultúrára, művészetre szeretnék felhívni a figyelmet, népszerűsíteni mindazt, ami hajdanán azon a területen állt, illetve ami kétezer év múlva még megmaradt. A programokat úgy állították össze a szervezők, hogy az egykori birodalom minden szegmensével megismerkedhessenek a nézők.
A Maros megyei múzeum szinte valamennyi részlege bekapcsolódott a szervezésbe – fogalmazott Pánczél Szilamér régész, a rendezvény ötletgazdája és egyik fő szervezője. Az eseményeknek a Csűrszínház, annak udvara és kertje biztosítja a helyszínt, valamint a ferences kolostor és templom udvara, illetve a régészeti ásatások területe a falun kívül. Ott, ahol egykor a római katonák laktanyája állt, évszázadokon át ki-kifordított egy-egy cserepet, téglát, vagy más tárgyat az eke, a lakosság is az egykori vár területének, a várnak nevezte a helyet.
A kolostor udvarán a reneszánsz rendezvények kapnak helyet – ezekről Györffy Zalán történész és Márton Krisztina, a Teleki Téka munkatársa beszélt. Olyan hely lesz az árnyas fák övezte udvar, illetve a templom, ahová a gladiátorok harcába belefáradt nézők, családok vonulhatnak, hogy a ferences szerzetesek mindennapjaiba betekinthessenek, azok műhelyeivel ismerkedhessenek, vetélkedőkön vegyen részt, régizenét hallgassanak, vagy szakember vezette sétán vegyenek részt a templomban, a templom alatti kriptában. A kolostor épületébe az idén sem lehet bemenni. A Teleki Téka őrzi az egykori ferences kolostor könyvtárát, amelyet a közelmúltban találtak meg. A könyvekről lesz egy kiállítás, fotókkal, szöveggel, kisebb előadással egybekötve.
Az idén sem marad el az előző években nagy népszerűségnek örvendő rabszolgavásár, borkóstoló, a Receptek és lakomák az ókori Keleten című előadás, a légiós katonák hadgyakorlata. Órarend szerint idegenvezetéses sétákat szerveznek a római kaszárnya helyszínére, ismertetik a restaurálási műhelyeket, illetve mindazt, amit a régészeti lelőhelyeken találtak.
A Maros megyei múzeum csapata mellé a szervezésbe bekapcsolódik az Artecotur Egyesület, az Unitarcop Egyesület, a Római Limes, mint európai kultúrkör, annak régészeivel, kutatóival, történészeivel, akik a Mikházán fellelhető emlékeket tanulmányozták, kutatták.
Az idei fesztiválon is nagy hangsúlyt fektetnek a szervezők a múzeumpedagógiára, ahol a gyerekek, illetve a felnőttek számára is műhelyeket szerveznek, bemutatókat.
szóljon hozzá!