Két akut leukémiás betegen végeztek allogén vérképző őssejt-transzplantációt marosvásárhelyi orvosok. Idén már huszonhárom hasonló átültetést hajtottak végre.
2016. április 28., 17:312016. április 28., 17:31
A marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház Hematológiai és Transzplantációs Klinikájának orvoscsapata március 27-én reggel egy 23 és egy 34 éves erdélyi férfinak ültetett be őssejteket, akiket súlyos leukémiával diagnosztizáltak és két, illetve három hónapja voltak várólistán. Mindkettejük állapota kielégítő, stabil, szervezetük jól reagált a műtéti beavatkozásra – számolt be Benedek István kórházvezető és a csontvelő-átültetési osztály vezetője, Benedek Lázár Erzsébet.
A 23 éves páciens esetében sem a családban, sem az országos őssejt-regiszterben nem találtak megfelelő donort, ezért a német regiszterből szerezték be, és nemzetközi futárral szerdán hajnalban jutottak el az őssejtek Marosvásárhelyre. A másik esetben összeegyeztethető családtagtól, a beteg egyik lánytestvérétől származtak az őssejtek. „A transzplantáció sikerét jelentősen befolyásolja a páciens szervezete és hogy mennyire előrehaladott állapotban van a betegség, amikor az illető hozzánk kerül. Sajnos sok esetben a páciensek túl későn érkeznek, de ugyanazokat a transzplantációs módszereket végezzük el, mint külföldön” – ismertette Benedek Lázár Erzsébet, aki szerint a sikerarány is az európai eredményekhez hasonló, vagyis az átlagos túlélési esély 45–50 százalék.
A szakemberek szerint a két páciens számára a neheze most következik, mivel előállhatnak mellékhatásai az átültetésnek, hiszen a régi csontvelő már nincs, az új pedig még nem működik. A páciens szervezete elutasíthatja az új őssejteket, ez a szövődmény pedig akár halálos is lehet, de léteznek prevenciós módszerek.
Benedek István kórházvezető szerint az országban csak három klinikán végeznek őssejt-transzplantációt, Bukarest és Temesvár mellett Marosvásárhelyen, ahol az elmúlt tizenöt évben több mint 400 átültetést hajtottak végre, idén eddig 23-at. „1990 közepén néhány beteggel, fél szalonnal kezdtük, húszágyas hematológiai részleget alakítottunk ki, most pedig csontvelő-transzplantációs osztályunk van. Jelenleg mintegy tízen dolgozunk itt, beleértve az asszisztenseket is, és van hét-nyolc hematológus rezidensünk” – mondta a kórházvezető. Ehhez képest negyven személyre lenne szükség.
Az európai átlag tízmillió lakosra évi 200–400 átültetés, húszmillió lakos esetében évi 400, Romániában pedig évente 150–170 transzplantációt hajtanak végre.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
szóljon hozzá!