Keveset fizetnek a tejért? Sajtolj ki többet belőle! Ezzel a jelszóval szerveztek tejfeldolgozó tanfolyamot nyárádmenti gazdák és háziasszonyok részére.
2013. március 13., 15:302013. március 13., 15:30
2013. március 13., 15:412013. március 13., 15:41
A falusi gazdák számára szinte egyetlen rendszeres pénzkereseti forrást a tejtermelés jelenti. Ám a tejfeldolgozó cégek mindössze 0,80-1 lej közötti összeget fizetnek az állattartónak egy liter tejért. A felvásárlási ár nevetségesen alacsony – hangzik nap mint nap a panasz a gazdák szájából. Ennek ellenére szinte godolkodás nélkül átadják a tejet a felvásárlónak, még családjuk számára sem tartanak vissza egy bizonyos mennyiséget. A Nyárádmente Leader Egyesület a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés Csoportja segítségével tejfeldolgozó képzést szervezett a térség gazdái, háziasszonyai számára Nyárádszeredában azzal a céllal, hogy rávezesse őket: ha a tejhez hozzáadott értéket rendelnek, azaz feldolgozzák, sokkal jobb áron értékesíthetik azt.
A szászoktól kell megtanulnunk?
A képzésen tizenégy személy vett részt, nők és férfiak egyaránt – nemcsak háziasszonyok, hanem fiatal állattartók is. A legtöbbjük már próbálkozott tejfeldolgozással, ezért most főleg ennek csínját-bínját szerették volna elsajátítani. A kétnapos tanfolyam során a Szeben megyei Szászmuzsnáról érkezett Schuster Lavinia mutatta be, hogyan dolgozzák fel a saját biogazdaságukban termelt nyersanyagot. Minimális tárgyi eszközkkel bizonyította be, hogy tíz liter tejből mi minden készíthető: sajt, tejföl, tehéntúró, vaj, de a legkifizetődőbb a házi joghurt, hisz ennél a terméknél a legkisebb a „veszteség”. Egy veder tejből annyi termék állítható elő, amennyi egy négytagú családnak egy héttre is elegendő – tapasztalhatták meg a résztvevők. A gyakorlati képzésnek folytatása is lesz, áprilisban Gyergyószentmiklósra utaznak az érdeklődők, hogy ott Konrad Suter mestertől tanulják meg a svájci sajtkészítés alapfogásait.
A szervezők folytatásban is gondolkodnak: szeretnének újabb és alaposabb tanfolyamokat szervezni, sőt abban is gondolkodnak, hogy majd a résztvevőknek oklevelet is biztosítsanak. Természetesen ehhez anyagi forrásokat kell előteremteni, ebből a célból pályázni is fognak a közeljövőben.
Kezdők és gyakorlók
A hallgatók többsége nyárádmenti volt: Nyárádremetéről, Jeddről, Torboszlóból, Nyárádgálfalváról, Nyomátról, Lőrincfakváról, Teremiújfaluból érkeztek, de egy-egy mezőpaniti, marosvásárhelyi és magyarországi is akadt a csoportban. Mindannyian elégedetten nyilatkoztak a tanfolyamról, hisz a gyakorlati oktatásmellett olyan apróságokra is rávezették őket, amelyen áll vagy bukik az egész feldolgozási folyamat.
A lőrincfalvi Iszlai Ildikónak minden információ új volt, úgy érzi, még tanulnia kell, és több gyakorlatra, jó minőségű tejre és eszközökre van szüksége, de már elkezdte otthon a joghurt és krémsajt készítését. Nagyon hasznosnak találta a tanfolyamot, és úgy gondolja, hogy a gazdaságukban termelt tejből családjának fog termékeket készíteni, mert ezek egészségesebbek, de így gazdaságosabb is.
Fekete Sándor nyárádgálfalvi gazda a tej eladása mellett már próbálkozott a feldolgozással is, de fel szeretne készülni arra, hogy ha a felvásárlási rendszer előnytelen lesz, más megoldásokat is találjon. Másrészt a gazdaságában nem használ műtrágyát, így minőségileg is jobb, finomabb termékeket tud majd készíteni. Recepteket kapott, sok apró, de fontos információt a tej tárolásáról, oltásáról, ezért csak elégedetten tud nyilatkozni a szervezők ötletéről és a tanfolyam tartalmáról.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!