Népszerű volt a Kontraszt-kiállítás

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Csaknem egy hónap alatt 1400 látogatója volt Marosvásárhelyen a Kontraszt-kiállításnak, amelyet tíz középiskola tanulói néztek végig, illetve a marosvásárhelyi börtön fogvatartottai közül is négy csoport tekintett meg.

Antal Erika

2015. június 28., 21:492015. június 28., 21:49

A tapasztalat az, hogy a családi problémákról nem szeretnek beszélni, ami a családon belül történik, tabunak számít – mondta Márton Előd iskolalelkész, a június 1-26. között bemutatott Kontraszt-kiállítás kapcsán. A tárlat ugyanis olyan kérdésekhez nyúlt, amelyek mindennaposak az emberek életében, de talán így, tömörítve mégsem találkozik velük az átlagpolgár. A családon belüli erőszak, gyermekbántalmazás, alkohol- és drogfogyasztás, abortusz, öngyilkosság, kritikus helyzetekben való döntésképesség vagy -képtelenség tematikáját dolgozza fel, tárja a látogató elé, kérdéseket fogalmaz meg, gondolkodásra késztet, érzelmeket vált ki. Lehet kedvelni, vagy ellenszenvvel tekinteni rá, de nem lehet semlegesnek lenni iránta – fogalmazódott meg a tárlatzáró alkalmából tartott kiértékelőn.

A kiállításról a szervezők elmondták, hogy Magyarországon hetvenezren látták, és az egyik legsikeresebb tárlatnak bizonyult, Erdélyben eddig háromezer látogatója volt. Marosvásárhelyről tovább viszik, több faluban és városban is bemutatják, például Csittszentivánon, Bonyhádon, Parajdon, Désen, Szovátán, Székelyudvarhelyen és végül, novemberben Kolozsváron. Egy kisvárdai ifjúsági lelkész egy rendőrségen dolgozó szülővel találta ki, hogy olyan kiállítást hozzanak létre, amely megérinti a fiatalokat. A fiatalok is bekapcsolódtak a munkába, sőt, többnyire ők valósították meg a tárlatot a rendőrség támogatásával.

Márton Előd tavaly Budapesten látta és az ő kezdeményezésére hozták el Erdélybe, ahol tavaly tizenkét helyszínen állították ki és 1500-an nézték meg. Marosvásárhelyen a bő három hét alatt a Bolyai Klubba 51 csoport, 1400 látogató tért be, hogy megnézze a multimédiás kiállítást, hogy részt vegyen a beszélgetéseken. Mert nem egy egyszerű tárlatról volt szó, hanem egy interaktív rendezvényről, ahol a résztvevők elmondhatták észrevételeiket, megoszthatták gondolataikat, kérdéseikkel a jelenlevő és rendelkezésükre álló szakemberekhez fordulhattak. Természetesen mindez a tárlatszervezők munkatársainak az érdeme is, akik folyamatosan mozgósították az iskolákat, az egyházak ifjúsági szervezeteit, a börtönt. A megszólított középiskolák közül a Bolyai Farkas Gimnáziumból jöttek például a tanulók, a Református Kollégiumból, a faipari-, építészeti szakközépiskolából, sportiskolákból, az Unireából, a Pedagógia Gimnáziumból. A leginkább, ami megragadta az érdeklődésüket, az a családon belüli erőszak, vagy az alkoholfogyasztás kérdése volt, illetve az abortuszé, az öngyilkosságé. Előítéleteket rombolt le, miközben információkat nyújtott – foglalták össze a lényegét a kiállításnak a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei