Fotó: Boda L. Gergely
Történelmi lehetőség kínálkozik arra, hogy Románia parlamentjébe két magyar párt is bejusson a december 9-ei választásokon – nyilatkozták az Erdélyi Magyar Néppárt vezetői október 7-én Marosvásárhelyen. Szerintük már most borítékolható, hogy az RMDSZ ott lesz a bukaresti törvényhozásban, a 6-3-as alternatív küszöbbel azonban a Néppárt is bejuthat. Az MPP-vel való együttműködésről a polgáriak október 13-ai kongresszusa után születik döntés, de szándék mindkét félben van.
2012. október 07., 18:032012. október 07., 18:03
2012. október 07., 19:312012. október 07., 19:31
Október 7-én Marosvásárhelyen tartotta országos választmányának alakuló ülését az Erdélyi Magyar Néppárt. Ez a testület vezeti a párt tevékenységét két országos küldöttgyűlés közötti időszakban, tagjai pedig az országos elnökség mellett a megyei, illetve a széki elnökök, valamint az EMNP szakmai bizottságainak vezetői.
A Néppárt elnöke, Toró T. Tibor szerint a párt választási programja három pilléren alapul. „Az önkormányzati választásokon ismertett, Hiszünk Erdélyben! jelszavú eurotranszilvanizmust kívánjuk folytatni, emellett az autonómia érdekében küzdünk, valamint megfogalmaztuk, hogy milyen Romániában szeretnénk élni. Úgy véljük, hogy az országnak a föderalizmus mentén kell átalakulnia ahhoz, hogy hatékonyabban működjön” – fogalmazott a pártelnök.
Az RMDSZ hallgat a „Lex RMDSZ\"-ről
Elmondta, a választási törvényben foglalt alternatív küszöbről nagy a tájékozatlanság és a félretájékoztatás, holott az RMDSZ dolgozta ezt ki még 2008-ban, amikor félő volt, hogy elveszíti parlamenti jelenlétét. „Egy pártból akkor lesz parlamenti párt, hogyha vagy teljesíti az 5 százalékos küszöböt, azaz jelöltjei országos szinten összesen több mint 5 százalékot gyűjtenek össze, de ugyanúgy parlamenti párt lehet akkor is, ha 6 képviselő és 3 szenátori választókerületben lesznek a jelöltjei elsők, vagyis relatív többséget szereznek. Ez csak arra elég amúgy, hogy teljesítsék a küszöböt, és utána akkor részt vehetnek a mandátumok szétosztásában. Számunkra, magyarok számára azért fontos ez, mert történelmi lehetőség nyílik arra, hogy két magyar párt jusson be Románia parlamentjébe” – mondta Toró T. Tibor.
A jelöltek
A Néppárt Erdély valamennyi megyéjében, valamint Bukarestben és a csángók által lakott Bákó megyében is indít jelölteket, neveket azonban még nem árultak el, hiszen szeretnének együttműködni a Magyar Polgár Párttal, erről azonban csak a polgáriak október 13-ai kongresszusa után születik döntés. „Erdélyben 15 olyan képviselői és 7 szenátori körzet létezik, amelyben a magyarság számbeli többséget alkot, tehát szinte biztos, hogy magyar jelölt lesz a győztes. Emellett az is biztos, hogy az RMDSZ bejut a parlamentbe, de amennyiben a Néppárt is sikeres lesz a választásokon és eléri a 6–3-as alternatív küszöböt, akkor két magyar párt juthat a romániai törvényhozásba. Két párt pedig több, mint egy, így az erdélyi magyarságnak erősebb és hatékonyabb képviseletet tudunk biztosítani. Az RMDSZ-nek nem érdeke az alternatív küszöbről tájékoztatnia a lakosságot, mert féltik politikai monopóliumukat” – fogalmazott a pártelnök, aki hozzátette: a leendő parlamentben együttműködnek majd az RMDSZ-képviselőkkel és szenátorokkal.
Egyelőre annyi biztos, hogy a Néppárt öt elnökségi tagja jelölt lesz: Gergely Balázs Kolozsváron, Szilágyi Zsolt Érmelléken, Zatykó Gyula Nagyváradon, Papp Előd Brassó megyében, Toró T. Tibor pedig Sepsiszentgyörgyön száll harcba szenátori székért.
Arról is döntés született, hogy a Néppárt országos kampányfőnökségét Szilágyi Zsolt vezeti.
A megszokottól eltérő, bensőségesebb, „családiasabb” repertoárral állt színpadra a Bagossy Brothers Company pénteken és szombaton a budapesti Kobuci Kertben.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Romániai idő szerint vasárnap 16 óráig több mint 1 300 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A román diplomácián nem múlik, hogy a külföldön élő román állampolgárok viszonylag könnyedén szavazhassanak. Európa nagyobb román diaszpórával rendelkező országaiban sok helyiséget kibérelt a külügyminisztérium. Budapesten is nagy a szavazókedv.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 1.110.000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Több mint hatszáz román állampolgár élt szavazati jogával péntek óta a tokiói román nagykövetségen. Köztük egy székelyudvarhelyi választó – kollégánk – is.
szóljon hozzá!