Fotó: Gligor Róbert László
A Kisadorjánban élő Adorjáni Pálék nemzedékek óta kovácsmesterségük révén ismertek. A szakma iránti érdeklődés a legifjabb családtagban is megvan, aki nagyapjával fúr-farag, de már a bonyolultabb szerszámgépekhez is ért.
2014. június 26., 16:432014. június 26., 16:43
Adorjáni Pál Dávid a negyedik osztályt fejezte be a napokban, de kora ellenére sokat tanult nagyapja, az idős Adorjáni Pál mellett a szerszámok és kovácsmesterség területén. A tavasz folyamán az abádszalóki Tisza-tó Régió Ifjúságáért egyesület és a Backamadarasért egyesület közös felhívására otthoni készítésű játékkal nevezett be egy versenyre, ahol ötletes alkotását díjazták. Természetesen ez a játék nem más volt, mint egy falusi kovács és inasa. Munkájában nagyapja segített neki, és két lécet megfaragva alakították ki az alakokat, karokat, szerszámokat, majd miután a kályhában melegített vassal kifúrták ezeket, alumíniumdrótos szegeccsel rögzítették, és már csak némi „arcfestés” kellett, és készen is volt a mű. Persze nem ment ilyen könnyen, hisz az egyik kalapács eltörött: sírásra is görbült a gyerek szája, de újrakezdték a munkát – eleveníti fel nevetve a család a munkafolyamat részleteit. A mesternek kisebb kalapácsa van, ugyanis a nehéz ütőmunkát az inasa végzi el, a tapasztaltabb pedig „csak cifrázza, adja a ritmust” – teszi hozzá az idős családfő.
Negyven évig kovács volt
Idős Adorjáni Pál a kovácsmesterséget kiskorában nem az apjától, hanem annak testvérétől tanulta, aki egykor Szentháromságon volt szakember. Pali bácsi is egész életében kovács volt, tizenkét évesen került Nyárádszeredába inasnak, és három év múlva, 1959-ben már a nyárádszentannai termelőszövetkezet műhelyét vezette, ökröket, lovakat patkoltak, jármokat készítettek. 1961-ben néhány társával a szeredai Nyárád szövetkezetnél kovácsműhelyt alapítottak az otthonról hozott szerszámaikkal, a következő évben az Adorjánban alakított TSZ-nél kovácsolt, egy év után pedig visszatért a szövetkezeti műhelybe. 1971–73 között Csíkszeredában a hegyivadászoknál volt patkolókovács, majd visszatért Nyárádszeredába, 1978-tól pedig a csíkszeredai traktorgyárban dolgozott ugyancsak kovácsként. 1998-ban költözött haza családjával a szülőfalujába, de még ma is kezébe veszi a szerszámokat, hogy egy-egy mezőgazdasági eszközt megjavítson, vagy egy lovat megpatkoljon a falubelieknek, ismerősöknek. Egy kalapácsgépet is összeállított itthon, ezt szeretné befejezni fiával és unokájával együtt, hogy szükség esetén azzal alakítgathasson egy-egy fémdarabot.
A kicsiknek nem jut?
A család középső nemzedékét képviselő Adorjáni Pál is a csíki traktorgyárnál dolgozott egykor, de betegsége miatt nem engedélyezett számára a nehéz fizikai munka, jelenleg a pékiparban dolgozik, egyben a Kis- és Nagyadorján önkormányzati képviselője is a nyárádgálfalvi önkormányzatban. A félreeső két kis falu gondjairól szót ejtve kiderül, hogy idén akadt volna egy kevés pénz valamivel több mint egy kilométer községi út aszfaltozására, de ő egyedül hiába kérte az adorjáni útra, a többi tanácsos szavazata alapján azt a Nyárádszentlászló–Nyomát útszakaszra fordítják. Adorjánba nem jár autóbusz, csak az iskolabusz viszi be a két kis faluból Nyárádgálfalváig a diákokat. Négy gyerek, köztük az övé is, Nyárádszeredába jár iskolába. Fiát Gálfalvától egy szülő szállította az iskoláig, de Gálfalvától csak gyalog vagy nagyon ritkán alkalmival jutnak haza a gyermekek.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
szóljon hozzá!