Bár az elmúlt tíz évben húsz százalékkal csökkent országszerte a gyermekbántalmazások száma, még mindig minden ötödik gyermeket megütnek, bántalmaznak szülei, miközben öt emberből négyen elfordulnak, elhallgatják ezt, úgy tartják, nem az ő tisztjük beleszólni, segíteni. A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet szerdán indította útjára azt a több hónapos kampányt, amelynek során a közömbösségre és a gyermekbántalmazásokra hívja fel a figyelmet.
2014. november 20., 14:072014. november 20., 14:07
A gyermekjogvédő szervezet 2002-ben tartotta első ilyen jellegű kampányát, rámutatva az egész romániai társadalmat átszövő problémára: a kiskorúak bántalmazására. Maros megyében egy családsegítő központot is működtetnek, ahol szülőknek tartanak tanfolyamokat a gyermeknevelésről, s szakemberi segítséget is nyújtanak azoknak, akik bántalmaznak és akiket bántalmaztak. A szerdán indított kampány egyik célja felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy azért lehet a kiskorúakat bántalmazni, mert a közösség tagjai, a tanárok, orvosok, barátok közömbösek, elnézik ezt.
A gyerekek és szülők válaszai
A szervezet tavaly készített felmérései szerint a megkérdezett gyerekek 62 százaléka mondta azt, hogy bántalmazzák szülei, míg a szülők csupán 38 százaléka ismerte ezt el. A szakemberek szerint ez részben azért van, mert sok szülő természetesnek tartja, hogy néha pofonnal, haj- és fülhúzással „neveli” rakoncátlan gyermekét. „Azt szeretnénk, ha mind a gyerekek, mind a felnőttek megértenék azt, hogy a bántalmazás, legyen az érzelmi, fizikai vagy szexuális semmiképp nem helyénvaló, büntetendő és maradandó nyomokat hagy a gyermek lelkében. Arra szeretnénk felhívni mindenki figyelmét, hogy a tettes cinkosai vagyunk, ha tudunk a bántalmazásról, de közömbösen elfordulunk, nem kérünk segítséget. A kimutatások szerint öt emberből négyen közömbösek vagyunk, s ez ijesztő és szomorú” – mondta a szervezet pszichológusa, Alina Schenk, akitől megtudtuk, hogy iskolákban tartanak előadásokat, szakemberekkel kerekasztal-beszélgetéseket, valamint tévé- és rádióadásokban is népszerűsítik mondanivalójukat.
Megyei adatok
A gyermekbántalmazások megyei helyzetképéről Doru Constantinescu, a szakigazgatóság sajtószóvivője számolt be. Megtudtuk, hogy idén 121 esetben vizsgálták ki a bántalmazásokról szóló jelentéseket, legtöbbjük a gyermek elhanyagolására vonatkozott, tíz nemi erőszak volt és három esetben verték meg olyan súlyosan a gyermeket, hogy az már nem kerülte el az illetékesek figyelmét. Az esetek több mint felében a szakigazgatóság elrendelte, hogy a kiskorúakat vegyék ki családjuk köréből és helyezzék ideiglenesen, pótszülőkhöz.
„Jól tudjuk, hogy ezek az adatok nem a reális helyzetet tükrözik, hiszen a valóságban sokkal több gyermeket bántalmaznak. Arra biztatok mindenkit, hogy ha elhanyagolt, megvert, megerőszakolt kiskorúról van tudomása jelezze nekünk, hogy segíteni tudjunk” – mondta a sajtószóvivő, aki szerint hamarosan beindítják a Gyermekek telefonját, s addig is a 0265-218 960-as számon lehet jelenteni a bántalmazásokat.
A szerdai sajtótájékoztatón elhangzott, hogy Maros megye azon szerencsések közé tartozik, ahol több gyermekjogvédő szervezet tevékenykedik, a rendőrség is segíti munkájukat, s működik egy központ is, ahol ideiglenesen meghúzódhatnak a bántalmazott anyák, gyermekeikkel. Csupán az idén 45 gyermek talált ott menedéket.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!