Nagy hangsúlyt fektettek a digitalizálásra a Tékában

A Teleki-Bolyai Könyvtár számára a 2014-es év a konkrét mutatókban mérhető növekedés éve volt: majdnem 25 százalékkal nőtt az olvasóterem forgalma, és 10 százalékkal volt több a múzeum látogatóinak száma az előző évhez képest. Lázok Klára igazgató szerint mindez annak tudható be, hogy nyitottak a diákság felé, külföldi ösztöndíjasokat fogadtak, másrészt pedig az új programjaiknak köszönhetően a helyiek közül is többen (újra) ellátogattak a Téka múzeumába.

Vass Gyopár

2015. január 15., 12:452015. január 15., 12:45

Lázok Klárától megtudtuk, hogy az étkezéstörténeti időszakos kiállításuk a látogatók számából ítélve az egyik legsikeresebb volt az elmúlt években, ezenkívül a májusig látogatható első világháborús emlékkiállításuk külön érdekessége, hogy felhívásuk következtében a marosvásárhelyi és környékbeli lakosok nagyszámú tárgyi emlék kölcsönadásával gyarapították a kiállítást, hozzájárulva ennek élőbbé tételéhez.

„A kutatók minél teljesebb kiszolgálása érdekében tavaly elkezdtünk egy hosszú távú digitalizálási programot is. Egyrészt nekiláttunk a magyar vonatkozású unikumok digitalizálásának, másrészt a nagyon sokat használt, illetve rossz állapotban lévő marosvásárhelyi hírlapgyűjtemény digitalizálását elkezdtük” – számolt be.

A könyvtár vezetősége a kutatók, diákok és turisták mellett az elmúlt években a helyi lakosságot is megpróbálta megszólítani. „Gyerekprogramjainkat 2014-ben már kivittük külső helyszínekre is, mintegy 300 gyereket sikerült elérnünk ekképpen: részt vettünk az Iskola másként programban, illetve karácsonyi kézműves programunkkal is népszerűsítettük a Tékát a vásárhelyiek körében. A tavalyi év nagy sikerének számít a könyvtár kultúrtörténeti érdekességeiről szervezett talkshow-szerű előadássorozatunk, a felnőtteknek szóló Beszélő könyvek, amelynek látogatószáma folyamatosan 100 körül mozgott” – fogalmazott az igazgató.

A Teleki Téka saját programokkal vett részt a vásárhelyi könyves, illetve civil rendezvényeken, a magyar kultúra napi felolvasómaratonon át a Civil Vásárig és a Forgatagig, illetve a Múzeumok Éjszakájától a mikházi középkori fesztiválig. „Nagyon fontosnak tartom azt is, hogy a munkatársaink több nemzetközi és hazai régikönyves-, illetve könyvtári konferencián és képzésen vettek részt (Lyonban, Siegenben, Antwerpenben, Budapesten, Székelyudvarhelyen, Kolozsváron, Marosvásárhelyen), hisz ez egyrészt újabb együttműködések előtt nyitott utat, másrészt pedig a további szakmai fejlődés biztosítéka” – mondta Lázok Klára.

Az anyagiakra rákérdezve, megtudtuk: a könyvtár konkrét fenntartását – számlák, bérek – a megyei önkormányzat fedezi, viszont a felszerelések egy részét , illetve programjaik szinte összes költségét mindeddig a Teleki Téka Alapítvány által megpályázott pénzalapokból finanszírozták. Főtámogatójuk a Bethlen Gábor Alap, de minden évben nyernek támogatást a Communitas Alapítványtól és a megyei önkormányzattól is, illetve a Teleki Téka barátai (magánszemélyek és intézmények) is hozzájárultak működésük sikeressé tételéhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei