Művésztelep nyílik a Székely Kaszinóban

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Tavaly nyílt műterem a nyárádszeredai egykori Székely Kaszinó épületében. Két nyárádmenti születésű, gyerekkora óta Magyarországon élő testvér bérelte ki a református egyház tulajdonában álló épületet, amely nyaranta két hónapon át művészeti rendezvények helyszíne. Az idei évad péntek este 9 órától kezdődik folk-jazz koncerttel, és már folyamatosan érkeznek a művészek, akik egy hónapon át alkotnak majd itt.

Gligor Róbert László

2014. július 10., 17:452014. július 10., 17:45

2014. július 14., 21:012014. július 14., 21:01

Munkája során került ismét Nyárádszeredába Losonczi Csongor, majd keresni kezdett egy épületet, amelyben testvére, Béla berendezhet egy műtermet. Így esett választásuk a nem éppen legfényesebb állapotú egykori Székely Kaszinóra, amelyet bérbe vettek a helyi református egyháztól, és műtermet nyitottak benne – vezet be a történetbe Csongor. Tavalyi nyár folyamán is sok érdeklődő bekukkantott az addig zárt ingatlanba, de most igazán zsúfolt két hónap elé néznek.

Művészdömping és szalmaszékely

A testvérpár itt rendezte be „nyári szállását”, és Béla műterme két hónapra megtelik művészekkel. Megérkezett a marosvásárhelyi Szőcs Zoltán (Zörgő) szobrászművész, a helyi Fehér László szobrászművész is itt fog alkotni, de Budapestről is érkezik majd vendégalkotó. Igazi művésztelep lesz itt, amelynek munkáját a marosvásárhelyi Fekete Zsolt fotóművész fogja dokumentálni, aki közben a Nyárádmentét is lencsevégre kapja, de tárlatot is nyit fényképeiből, amelyet Orbán Balázs nyomában készített tizenöt éven át. A nyárádmentiek is megcsodálhatják az egykori és mai helyszíneket, de hamarosan kiadvány is készül a vándorkiállítás anyagából.

A nyárádszeredai városnapokon, augusztus első hétvégéjén minden itt tartózkodó művész munkájából tárlat nyílik, de két újdonsággal is készülnek meglepni a nyárádmenti embereket. Már elkészültek a tervek, és előkészítették az anyagot rég dédelgetett tervük, egy székelykapu készítéséhez a 8 mester – 24 óra – 1 kapu címszó alatt, azaz egy nap alatt megpróbálják kifaragni és összeállítani a kaput, amely a műterem bejáratánál fog állni majd. Továbbá az épület előtt szalmabálákból felállítanak egy „szalmaszékely” párost, amelyet a tervek szerint a Bekecs néptáncegyüttes táncosai és az egyház nőtagjai fognak női és férfi népviseletbe öltöztetni, és a városnapok egyik látványossága lehet.

A művésztelep pénteken nyitja meg kapuit, ezzel együtt a Székely Kaszinó nyári programsorozata is: a vásárhelyi rádió zenei munkatársa, a Budapestről Jobbágytelkére települt Ila Gábor és barátai, a marosvásárhelyi Dzseztán együttes este 9 órától ad nyitókoncertet, műfajilag újat hozva, a folk és a dzsessz ötvözetét.

Néprajzi múzeumot terveznek

Losonczi Béla a Nemzeti Kulturális Alap ösztöndíjasaként alkot a szeredai műteremben (is). Alapvetően fára dolgozik, de régi fa- és bútordarabokra is fest a népművészet határán egyensúlyozó elvont motívumokat, amelyek a fadarab eredetileg hordozott jelentésével alkotnak különlegeset. Losonczi Csongor ezért régi darabokat gyűjtögetett a Nyárádmentén testvére számára, amikor rádöbbent, hogy mennyi értékes népi tárgy létezik még itt. Így kezdett ezek gyűjtésébe, a darabokat pedig megtisztítás, kezelés után a műteremben állítja ki. Miután az emberek megismerték szándékát, kezdtek ők maguk is egy-egy tárgyat behozni, így már kétszáznál többre emelkedett a dokumentált darabok száma. Csongor célja minél szélesebb körben gyűjteni, és távlatilag Nyárádszeredába egy regionális néprajzi múzeumot is megálmodott. A városnapokra egy vándorkiállítást is hoz, a jobbágytelki falumúzeum népviseleti gyűjteményét mutatják be itt. De nem csak kiállítás lesz, hanem mestereket is hívtak, akik élőben mutatnak be egy-egy népi foglalkozást: a szövőszéket már felvetették, de a nyitott műteremben lesz kosárfonó, jobbágytelki szalmafonó és kalapkészítő is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei