Fotó: Gligor Róbert László
Tizenkét éve végzik nyári gyakorlataikat Csíkfalva községben a marosvásárhelyi Sapientia EMTE kommunikáció és közkapcsolatok szakos hallgatói, és idén tizedszer rendezték meg a Csűrszemináriumok nevű nyári tudományos rendezvényt.
2016. július 03., 15:522016. július 03., 15:52
Mérleget vontak és az elmúlt esztendőkre emlékeztek csütörtökön délután a csíkfalvi csűrben. Balogh István polgármester köszönetet mondott Gagyi József egyetemi docensnek, aki évről évre tudományos előadókat és előadásokat, vitatémákat hoz a községbe, ugyanakkor az egyetemi hallgatók nyári gyakorlatain felméréseket, kutatásokat végeznek.
Gagyi József oklevelek kiosztásával mondott köszönetet a tíz év alatt nyújtott támogatásért a polgármesternek, a községháza munkatársainak, a község lelkészeinek, a Maros megyei tanács volt vezetőinek, és nem utolsósorban mindazoknak a helyieknek, akik állandóan részt vettek a Csűrszemináriumokon, és a hallgatók gyűjtőmunkáját is támogatták. Természetesen nem maradhatott ki a sorból Szász Csaba Levente és családja, hiszen szinte a kezdetektől ők biztosítják a nyári rendezvény helyszínét, valamint az előadók és gyakorlatozó diákok szállását, ellátását.
A sapis diákok 2004-ben kezdték el nyári gyakorlataikat a községben, de az első év után kiderült, hogy jóval kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk, mint arra számítottak. Ekkor a Szász család felvállalta, hogy biztosítja vendégházukban a diákok szállását, ellátását. Ezután kezdtek el azon gondolkodni, hogy cserébe valamit adniuk kellene a községnek, s a mikházi Csűrszínház mintájára létrehozták a Csűrszemináriumok nevű tudományos rendezvénysorozatot – mesélte el a kezdeteket Gagyi József. Az első rendezvényre 2007 nyarán került sor, Gagyi Marosvásárhelyről, Kolozsvárról hívott kollégákat, szakembereket, akik előadásokat tartottak társadalomtudományi, környezetvédelmi és vidékkutatási kérdésekben, később bejött az új média kutatása, az internet elterjedése és használata.
Lassan magyarországi professzorok is bekapcsolódtak, az előadásokat, megvitatásokat délutánonként tartják a Csíkfalva 53. szám alatti csűrben, melyre a községbeliek, környékbeliek mellett a gyakorlatozó diákok is beültek, de jöttek budapesti hallgatók is, a hazaiak közül földrajzot, kommunikációt és tájépítészetet tanulók. A rendezvényt Maros Megye Tanácsa a kezdetek óta támogatta, félúton a helyi önkormányzat is bekapcsolódott.
Néhány dolog nem az eredeti elképzelések szerint alakult – vallotta be Gagyi József. Az egyik az előadásra látogatók száma, hiszen a gyakorlatozó diákok részvétele változó. Továbbá a Csűrszínház mintájára úgy vélték, hogy ha meghívják, Marosvásárhelyről is kijön az értelmiségi réteg ezekre a rendezvényekre, ám nem így alakult. Gagyi nem panaszkodik, de úgy gondolta, a Csűrszemináriumok nagyobb figyelmet kap az egyetem, a kollégák és a hallgatók részéről is. Ugyanígy változó volt a helyiek részvétele, hiszen július nemcsak a nyári mezei munkák, hanem a nyaralások, utazások időszaka is. A témák váltakoztak, de úgy választották ki, hogy a vidéki embert is érdekelje. Ezek nem kimondottan gyakorlatias jellegűek és mindenkit érdeklők voltak, és a rendezvény sem a falu egyik kulturális eseménye, fesztiválja volt, ezért itt sem alakult ki egy nagyobb hallgatói tábor.
Ennek ellenére Gagyi József és Balogh István egyetértettek abban: a nyári rendezvénysorozatot folytatják, a „mulasztásokat” pedig pótolják.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!