Visszahelyezték hétfőn a helyi ortodox egyház közbenjárásával a koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola bejáratához azt a márványplakettet, amely az iskola „alapítóinak” állít emléket: Matei Partenie papnak, Ioan Cristea tanítónak és Emil Dandeának. Az egynyelvű tábla tartalma s avatásának módja azonban igencsak vitatott a helyi magyar közösség körében.
2015. szeptember 15., 14:262015. szeptember 15., 14:26
A Vásárhelyi Hírlapot Daniel Cheşa helyi önkormányzati képviselő hívta meg hétfői a táblaavatóra. A meghívásban többek között az is szerepelt, hogy az avatáson jelen lesz Lucian Goga kormánybiztos is. A helyszínen kiderült: egyesek szerint néhány évtizede, mások elmondásai szerint a 2000-es évek elején felszereltek egy, az 1919-es „alapítók” emlékének szentelt márványtáblát. Ez a 2000-es évek vége felé történt iskolafelújítás során megsérült, és nem került vissza a helyére.
Hétfőn délelőtt 11-kor azonban visszahelyezték a táblát. Az ünnepségen azonban sem a polgármesteri hivatal, sem az iskola vezetősége nem képviseltette magát. Takács Olga polgármester hangsúlyozta, nem akar „háborút”, hiszen elöljáróként neki a közösség minden tagjával, vezetőjével jó kapcsolatot kell ápolnia, és nem rossz a viszonya az ortodox egyházzal sem. Azt azonban elmondta: a mostani táblaavatással kapcsolatban semmilyen kérvényt nem iktattak, nem hagytak jóvá a polgármesteri hivatalban. Ennél élesebben fogalmazott Nagy Márton, a település volt polgármestere, aki elmondta: már a legelső tábla kihelyezése is jogszerűtlen volt, ugyanis nem volt semmilyen erre rábólintó tanácsi határozat, sőt az ügy nem is volt megtárgyalva az önkormányzati képviselő-testületi gyűlésen, csak önkényesen kihelyezték akkor is, mint ahogy most is.
Daniel Cheşaval folytatott telefonbeszélgetésünk során a helyi önkormányzati képviselő elmondta: tény és való, hogy a három alapító mellett Tholdalagi Mihály is „segített az építkezésben, különösen az infrastruktúrai részen, az építőanyagok szállításában” (Az 1580 körül született, 1642-ben elhunyt Tholdalagi Mihály erdélyi főúr volt, Bethlen Gábor és I. Rákóczi Ferenc diplomatája – szerk. megj.). Daniel Cheşa elmondta, a tábla visszahelyezésének kezdeményezője a helyi ortodox egyház, Gabriel Man lelkész személyében. Ő maga támogatta a kezdeményezést, az avatón pedig jelen volt Partenie Matei dédunokája is, Marcel Cornel Matei. Cheşa szerint a korábbi tábla a volt polgármester közbenjárása miatt került le, és a hétfői találkozót is azért mondta le a prefektus, mert Nagy azt ígérte, ha eljön, „húsz fős csapatával elkergetik”. Nagy azonban mindezt cáfolta.
Cheşa kifejtette: az egyház papírokkal tudja igazolni, hogy valóban a fent nevezettek voltak az alapítók, és azt is elmondta, az engedélyekkel is rendben van minden: kérvényt adtak le a tanfelügyelőségen, és az iskola igazgatója is tájékoztatta az épület tulajdonosát, a polgármesteri hivatalt a táblaavatásról. Hangsúlyozta, összetartó közösséget szeretne a településen, és végső soron nem is az a fontos, hogy ki építtette, hanem hogy milyen célból.
Amint Spielmann Mihály történész érdeklődésünkre elmondta: Sipos Gábor Marosszéki népoktatás a XV. századtól 1848-ig című, 1979-ben megjelent könyvében leírja, 1647 óta tudunk a magyar tannyelvű iskoláról, melyet a református egyház építtetett, és Tholdalagi Mihály volt az alapítója, annak a Tholdalagi családnak a leszármazottja, amely számos gondnokot adott a marosvásárhelyi Református Kollégiumnak.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!