Megdöbbent közösségek a Kör leleplezése után

•  Fotó: Nyulas Piroska

Fotó: Nyulas Piroska

A nyárádremeteieket és a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatóit és munkatársait egyaránt megdöbbentette a rendőrség által a Kör nevű, egy vásárhelyi képzőművész által alapított szektáról nyilvánosságra hozott történet.

Nyulas Piroska

Gáspár Botond

Simon Virág

2016. október 04., 15:122016. október 04., 15:12

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen hétfőn tartották a tanévnyitót. A diákok és tanárok közül többen a hétvégén leleplezett bűnbanda tevékenységéről beszélgettek. A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) közleménye és vádirata szerint ugyanis a szekta egyik kulcsfigurája a felsőoktatási intézmény alkalmazottja, a szexuálisan kihasznált, éheztetett és fogva tartott lányokat pedig a „színin” toborozták.

A DIICOT ügyészei a hatósági közlemény szerint öt személyt vettek őrizetbe. Amint azóta kiderült, a hatodik gyanúsított, K. N. A. a Művészeti Egyetemen dolgozott fodrászként, sminkesként, főként ő toborozta a lányokat és ő szervezte be saját gyermekét is, amikor az csak 11 éves volt.

A Művészeti Egyetem tanévnyitója utáni beszélgetések során a portálunknak név nélkül nyilatkozók elmondták, hogy a fordászt július óta nem látták, azóta nem járt be dolgozni, a DIICOT ügyészei ugyanis akkor kezdtek nyomozni a szekta után, és göngyölítették fel a történetet. Egyesek azt is elmondták, hogy tudomásuk szerint a nő külföldre szökött, továbbá, hogy az egyetem eljárást indított ellene munkaköri tevékenységének elhanyagolása miatt.

Megtudtuk, a zenész és koreográfus Eusebiu Sebastian Apostolache által vezetett Kör nevű szekta tevékenysége 2008-ig nyúlik vissza, a beszervezéssel gyanúsított nő azonban vigyázott arra, hogy a művészetis diáklányok közül kiszemelt áldozatokat csak tanulmányaik befejeztével – tehát a mindennapos közösségtől (osztálytársak, tanárok, barátok) elszakadva – vonják hatalmuk alá, akkor szervezték be igazán.

Megkeresésünkre a Művészeti Egyetem rektora, Sorin Crișan elmondta, K. N. A. még mindig az intézmény alkalmazottja, aki ellen az intézmény már több mit egy hónappal ezelőtt elkezdte a munkahelyi fegyelmi eljárást. A bűncselekményre vonatkozó vádakról a sajtóból értesült a rektor.

A szekta által szexuális szeánszokra leggyakrabban használt egyik ház Nyárádremetén található. A falubeliek most döbbenten és értetlenül állnak az események előtt, mindenki azon csodálkozik, hogyan volt lehetséges egy ilyen szekta működése a közvetlen közelükben. Apostolachet „biciklis bácsiként” tartották számon, mivel gyakran kerékpárral látták. A férfit sokszor a deményházi tetőn vagy a Vágás-tetőn figyelték meg, ahol akár órákon át telefonált.

A ház, amelyben tartózkodtak, sokak érdeklődését felkeltette: egyik szomszédnak az tűnt fel, hogy sosem füstöl a kémény, másoknak pedig, hogy a kis házon lévő apró ablakokat még kisebbre cserélték. Idővel elkezdték elbarikádozni magukat, bedeszkázták a kerítéseket, nem lehetett az udvarra se bemenni, és egyre több használaton kívüli autó került az amúgy is kicsi udvarra.

Egy szomszéd elmondása szerint eleinte próbáltak barátkozni velük a kerítésen keresztül, de egy szóváltás miatt abbamaradt a barátkozás. Az önkormányzattól megtudtuk, hogy 1985-ben vásárolta az egyik őrizetbe vett nő édesapja a telket, mindig szépen rendben tartotta, kijárt a városból, rendezte a veteményest. Az adót is mindig rendszeresen fizették – egészen tavalyig. Az utóbbi időszakban már ellentmondásos történetek kezdtek érkezni a házból, majd a lakók augusztustól teljesen eltűntek a faluból.

Becsky Borbála klinikai pszichológus, pszichoterapeuta szerint lehetséges, hogy a szekta hálójába került fiatal lányok valamilyen lelki sérülést hoztak magukkal, sérült az apával vagy anyával való viszonyuk.

„Ilyen esetekben egy erős függőség alakul ki a befolyásos személy, jelen esetben az úgynevezett guru és a fiatal lányok között. Egy hipnotikus állapotba kerülnek, amikor manipulálhatók, erősen befolyásolhatók, nem félnek abban az állapotban, és szinte bármit meg lehet tenni velük, mert ők mindent jónak tartanak abból, amit a szekta vezetője mond, tesz. Akármilyen furcsán hangzik, olyan ez számukra, mint egy védő burok, amelyben ők biztonságban érzik magukat” – mondta a szakember, akitől megkérdeztük, hogy mit tehetnek a szülők, nagyszülők, hozzátartozók, ha azt tapasztalják, hogy egy fiatal viselkedése megváltozik, ilyen vagy ehhez hasonló függőségbe kerül. Becsky Borbála szerint szakemberhez kell fordulni, segítséget, tanácsot kérni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. május 01., péntek

Víkendtelep: május végére tervezik az idénynyitót

Késik az idénykezdés a marosvásárhelyi Víkendtelepen: a medencék egyelőre üresek, a nagy játszótér karbantartás miatt zárva van, a csónakázó tisztítása pedig csak részben készült el. A hivatalos nyitást május végére tervezik.

Víkendtelep: május végére tervezik az idénynyitót
Hirdetés
2026. május 01., péntek

Holtan találták meg a kórházból megszökött beteget

Eltűnt személyként keresi a Maros megyei rendőrség az 58 éves Gabor Viorelt, aki a pénteki nap folyamán elhagyta a Gheorghe Marinescu utcai kórházat Marosvásárhelyen. Az eltűnt személy szombaton holtan került elő.

Holtan találták meg a kórházból megszökött beteget
2026. május 01., péntek

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó

Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.

Időseink emlékei „a munkásosztály ünnepnapjáról” – videó
2026. május 01., péntek

Indul a lomtalanítási kampány Marosvásárhelyen

Lomtalanítási és textilhulladék-gyűjtési kampány indul május elsején Marosvásárhelyen – újdonságként idén veszélyes hulladékok is leadhatók. Az akció egy hónapig tart, minden városrészen három napig lesznek elérhetők a gyűjtőpontok.

Indul a lomtalanítási kampány Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

Soós Zoltán: feszesebb, spórolósabb időszakra rendezkedünk be

Nem kérdés, hogy spórolósabb év lesz az idei Marosvásárhelyen, kevesebb pénz jut a kulturális és sporttevékenységekre. Folytatják azonban az elkezdett beruházásokat, iskolák felújítását és bölcsődék építését. Készenléti hitel megnyitására is készülnek.

Soós Zoltán: feszesebb, spórolósabb időszakra rendezkedünk be
2026. április 30., csütörtök

Elégedettek az első „bő” hónappal a marosvásárhelyi repülőtérnél

Erősebb volt a kezdés, mint vártuk – írják a marosvásárhelyi repülőtér közösség oldalán egy hónappal azután, hogy új menetrenddel, tíz célállomással bővítettek.

Elégedettek az első „bő” hónappal a marosvásárhelyi repülőtérnél
2026. április 30., csütörtök

Bébibumm a marosvásárhelyi állatkertben

Szaporodott a marosvásárhelyi állatkert állománya az elmúlt hetekben, több kis állat is megszületett. Május elsején, pénteken is meg lehet nézni ezeket.

Bébibumm a marosvásárhelyi állatkertben
Bébibumm a marosvásárhelyi állatkertben
2026. április 30., csütörtök

Bébibumm a marosvásárhelyi állatkertben

Hirdetés
2026. április 30., csütörtök

Zöld utat és 43 millió lejt kapott az új híd Marosvásárhelyen

Marosvásárhely 43 millió lejt kap az Anghel Saligny programból egy új Maros-híd megépítésére – a csütörtöki tanácsülésen elfogadták a beruházáshoz szükséges határozatokat. A városnak valamivel több mint 24 millió lejes önrészt kell biztosítania.

Zöld utat és 43 millió lejt kapott az új híd Marosvásárhelyen
2026. április 30., csütörtök

Bennégett egy ló a kigyulladt istállóban

Háztartási melléképület gyulladt ki Makfalván szerdán este, egy ember megsérült, egy állat pedig elpusztult.

Bennégett egy ló a kigyulladt istállóban
Bennégett egy ló a kigyulladt istállóban
2026. április 30., csütörtök

Bennégett egy ló a kigyulladt istállóban

2026. április 29., szerda

Két gyerek is megsérült, miután fejre állt egy autó

Felborult és lesodródott az útról egy személyautó csütörtök délután Szásznádas közelében. A balesetben két felnőtt és két gyerek sérült meg.

Két gyerek is megsérült, miután fejre állt egy autó
Hirdetés