Egyelőre nem tudni, hogy mit hoz Marosvásárhelynek, a valós összefogás ügyének az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) múlt héten aláírt egyezménye. Mindkét fél – akárcsak a néppárt – reméli, hogy mielőbb sikerül egyezségre jutni.
2015. december 22., 14:172015. december 22., 14:17
A pénteken aláírt kétpártközi egyezség nem tér ki tételesen Marosvásárhelyre, arra az erdélyi városra, ahol a legtöbb magyar él. Kelemen Hunor és Biró Zsolt, az RMDSZ, illetve az MPP elnöke több ízben is hangsúlyozta, összefogásra van szükség a polgármesteri szék visszaszerzéséhez, de ezt az összefogást a három magyar párt nem egészen egyformán értelmezi. A december 18-ai dokumentum szerint a polgári jelöltek 2016-ban majd az RMDSZ égisze alatt indulnak a parlamenti választásokon. Kelemen ugyanezt szeretné kieszközölni Vásárhelyen is, hogy az előválasztások nyertese, Soós Zoltán a tulipán ernyője alatt induljon Dorin Florea kihívójaként. Ezzel szemben az Erdélyi Magyar Néppárt ragaszkodik a pártsemlegességhez, ami a közös tanácsosi lista összeállításán is tükröződne.
A Vásárhelyi Hírlapnak nyilatkozva az MPP országos elnöke első pillanattól leszögezte, hogy az egyezség nem Marosvásárhelyről szól, hanem Erdélyről, Székelyföldről. Ezért nem is tárgyaltak a vásárhelyi vagy a megyei tanácsosi listáról, a helyek elosztásáról. „Marosvásárhely kiemelt fontosságú város, ezért az MPP arra törekedik, hogy olyan körülményeket tudjunk teremteni, hogy a magyarság visszaszerezhesse a polgármesteri széket” – mondta Biró. Amikor arra kértük, hogy fogalmazzon konkrétabban, az MPP vezetője annyit mondott: a döntéseket majd a jövő év első két hónapjában hozzák meg, de azok olyanok lesznek, amelyek elnyerik a marosvásárhelyi lakosság bizalmát. „Ezért támogattuk az előválasztás szervezését” – tette hozzá a polgári alakulat első embere.
Brassai Zsombor, az RMDSZ Maros megyei elnöke az összefogás egyik fő pillérének tartja a múlt héten aláírt egyezséget. Mint mondta, nem tudja, Marosvásárhely tekintetében pontosan mit tartalmaz, de meggyőződése, hogy az RMDSZ és az MPP közti kézfogást további egyeztetési sorozat követi. „Marosvásárhelyen nincs alternatíva az összefogásra, ezért az RMDSZ-nek egy hasonló együttműködési szerződésen kell gondolkodnia a néppárttal is” – fejtette ki Brassai. Szerinte azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a fontos tényt, hogy a Kelemen és Biró által aláírt egyezség kiküszöböli a magyar–magyar versenyt az őszi parlamenti választásokon.
„Ez a néppárttal kötendő esetleges szerződés esetében is meghatározó szempont kell hogy legyen” – tette hozzá az RMDSZ megyei vezetője. Az EMNP úgy érzi: a labda a nagyobbik magyar párt térfelén van. „Remélhetőleg az esztendő fordultával az RMDSZ is végre fordul: vagy a valós összefogás felé vagy el attól” – vélekedett Jakab István, a néppárt marosvásárhelyi elnöke. A jobboldali alakulat vezetője a másik két párt egyezségét üdvözlendőnek tartja, és úgy érzi, „pályán marad a teljes összefogás”. Kérdésünkre, hogy az RMDSZ hazai pályáján vagy semleges pályán, Jakab úgy vélte: ez már Kelemen Hunoréktól függ.
„Ha mindannyian győzni akarunk, márpedig Marosvásárhelyért győznünk kellene, akkor semleges pályán hagyják. Ehhez viszont el kell dönteniük, hogy mit akarnak: a közös polgármesterjelölt győzelmét vagy saját pártjuk promoválását?” – nyilatkozta Jakab, hozzáfűzvén, hogy az RMDSZ-nek már rég meg kellett volna adnia a választ erre a kérdésre.
A pénteki eseményt követően Kelemen Hunor nem tért ki külön Marosvásárhely kérdésére. Mint fogalmazott: mind az RMDSZ, mind az MPP tudatában van annak, hogy Székelyföldön lesznek olyan települések, amelyeken továbbra is fennáll majd a versenyhelyzet. „Ez nem jelent bajt, hiszen az előző választásokon hozzászoktunk már ahhoz, hogy verseny van. Úgy gondoljuk, ha a verseny tisztességes és a jelöltek nem sértik egymást, nem tesznek olyat, ami a másik becsületét, méltóságát bántja, akkor a megmérettetés mindenképp a közösség előnyére válhat. Lesznek viszont olyan települések is, ahol egymás jelöltjét támogatjuk, és erre biztatjuk a választóinkat is” – mondta, hangsúlyozván, hogy a tisztességes versenyre vonatkozó kitételeket is belefoglalták a megállapodásba.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
szóljon hozzá!