Fotó: Boda L. Gergely
Lassan több mint negyedéve kötelezővé vált az elektronikus egészségügyi kártyák használata. Háziorvosokat kérdeztünk arról, hogy hogyan szokták meg az újításokat a lakosok, és hogy orvosként milyen problémákkal találkoznak a rendszer beüzemelése óta.
2015. december 17., 15:002015. december 17., 15:00
A pályakezdő Váczy Ida augusztustól a szentgericeiek háziorvosa. Tapasztalatai azt mutatják, hogy a lelkiismeretes, kártyájukat mindig maguknál hordók mellett vannak olyan személyek, akiket haza kell küldeni ezért, de arra is volt már példa, hogy a családtagok összekeverik kártyáikat. A PIN-kód megjegyzése is nehézséget okoz, és a háziorvos gyakran kell figyelmeztesse a betegeit arra, hogy nagyon vigyázzanak a kártyára, mert ha elkallódik, az új beszerzése sok utánajárással jár. Idős betegeit mindig emlékezteti, hogy szakorvosnál, gyógyszertárban is fel kell ezt mutatniuk. A háziorvos elmondta, a december eleje, amikor napokig nem működött a rendszer, katasztrofális volt, de most elég jól működik. A fiatal orvos elmondta, a legnagyobb gond az, amikor sok beteg várakozik, és egy kártya lefagyasztja az egész rendszert.
Gálfy Zsuzsánna körtvélyfáji háziorvos tapasztalatai szerint nem az emberekkel van a gond, hanem a rendszerrel. „Napi rendszerességgel lépnek fel váratlan hibák, ilyenkor nem tudjuk, hogy mi csináltunk valamit rosszul, a rendszer nem működik, vagy a kártya nem jó. Azt tudjuk csinálni, hogy újra és újra megpróbáljuk. És ha szerencsénk van, beveszi az adatokat, és le tudjuk zárni a konzultációt” – mondta. Ha ez olyankor történik, amikor sok beteg van, az katasztrófa, fogalmazott a háziorvos. Bár a biztosítóház elnöke azzal nyugtatja a kedélyeket, hogy a szolgáltatásokat utólag is be lehet vezetni, ebben nemcsak az a bosszantó, hogy egy konzultáció befejezésének kétszer-háromszor is neki kell futni, hanem az utólagos bevezetések a háziorvosok szabadidejében történik. Ráadásul, ahogy az elmúlt héten is, ha péntek estétől egész hétvégére lezárják az oldalt karbantartás miatt, feltevődik a kérdés, akkor hogyan férhetnek bele a 72 órás időkeretbe. Mint ahogy az is érthetetlen, hogy miért magyarázkodnak az oldal túlterheltségével az illetékesek, amikor ki lehetett volna számolni, hogy hozzávetőlegesen hány ember használhatja egy időben a rendszert, és ezen adatok ismeretében programozni a rendszert.
Kósa Katalin nyárádmagyarósi háziorvos érdeklődésünkre kifejtette: az emberek megszokták, hogy kell vinni a kártyát, csak a rendszer nem igazán működik. Van, amikor nem jelenti le a szolgáltatásokat, van, amikor a kártyát nem fogadja el, és ezért történik meg, hogy valójában több konzultációja van a hónap végén, mint ahányat a rendszer nyilvántart. Sokszor délután egy óra után kezd működni az informatikai rendszer, és olyankor a betegek kénytelenek fél napokat várakozni, az elégedetlenkedők, türelmetlenek elmennek, de sokan vannak, akik távolabbi falvakból érkeznek a községközpontba, ezért kénytelenek megvárni a konzultációt vagy másnap visszatérni. Sokkal nehezebben megy a munka, mint eddig – összegezte Kósa Katalin.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
szóljon hozzá!